A norvg lundehund nem tl nagy, 30–40 cm magas kutycska, bundja barns-vrs, fehr foltokkal. Ha vletlenl felbukkan egy-egy pldny killtsokon, sz nlkl mennek el mellette az emberek; tlagos klseje nem rulkodik klnleges anatmiai adottsgairl. Pedig a lundakutya igazi unikum: nyakt annyira htra tudja hajtani, hogy homloka a gerinct rinti! Vllzletei olyan hajlkonyak, hogy mells vgtagjait oldalirnyban is ki tudja nyjtani, akrcsak az ember a karjt. Radsul mind a ngy lbn hat hasznlhat ujj van. De ez mg nem minden! A lundehund mg a fleit is le tudja zrni, hogy halljratt megvdje a piszoktl s nedvessgtl. Nmelyik furcsa tulajdonsg ms fajtnl is elfordul ugyan, de csak ritkn s szrvnyosan; akkor is degenercinak tekintik. Jogos a krds, mirt van szksge ennek a kis szaki kutynak ezekre a nem mindennapi adottsgokra?
A lundehund a lunda madrrl (Fratercula arctica arctica) kapta nevt, melyet a tenger papagjnak is neveznek. Ez a madr Eurpa szaki tengerpartjain l, hatalmas kolnikban, a partvidki sziklk regeiben s fldalatti jrataiban. A norvg Lofoten szigetcsoport szaki rszn klnsen nagy szmban fordul el. Egy-egy regben nagyon sok toj l, mrciusban-prilisban rkeznek a fszekrak terletekre. A tojsbl kikelt fikknak negyven nap elteltvel mr sajt magukrl kell gondoskodniuk. Br ekkor mg nem tudnak replni, szleik kmletlenl kilkik ket az regekbl. Ritkbban az ids madarak kihvjk a fiatalokat a jratokbl, s a vzhez csalogatjk ket, vagy megprbljk ket a szrnyukra venni, s alattuk replve segtenek eljutni a sziklkon t a tengerhez. De legtbb esetben a fiatal madarak teljesen magukra vannak utalva, sokuk megsrl vagy hallra zzza magt a sziklkon. Ezeket a szerencstlenl jrt madarakat gyjtik ssze a lundehundok. Egy-egy bsges vben a fikk olyan kvrek, hogy nem tudnak kijutni a jratokbl. Nhny lelem nlkl eltlttt nap utn azonban elegend slyt vesztenek, hogy elhagyhassk fszkket. A lundk augusztusban hagyjk el a fszekrak terleteket, s rdekes mdon ottltk minden nyomt eltakartjk, gy az regek kvetkez tavasszal tisztn vrjk a tojkat.
Mivel a lundehund lundkra vadszik, neki is alkalmazkodnia kellett a madarak lhelynek krlmnyeihez. Sok lbujjnak ksznheten minden egyenetlen, csszs, meredek talajon biztonsgosan tud egyenslyozni, j talajfogssal, plusz ujjt tmasztknak, vagy szksg esetn fknek hasznlva, ha megcsszik a kves trmelken. A kapaszkodst segti a vllzletek szokatlan hajlkonysga is, illetve „karjai” segtsgvel s hajlkony nyakval szk jratokba is be tud hatolni s meg tud fordulni. A lundehund klnleges tulajdonsgai rvn olyan helyekre tud eljutni, ahov az ember soha. Ehhez hasonl nyakzlettel csak a rnszarvas rendelkezik az emlsk kztt. A vllzletek hajlkonysgt gy is ellenrizhetjk, hogy a kutyt mells lbainl megemeljk, s mikzben htuls vgtagjain ll, a mellsket oldalirnyban sztnyitjuk. A lundehundnak ez semmifle kellemetlensget nem jelent!
A lundehund lbain t-t teljesen kifejlett, hrom rszbl ll lbujj van, mg a hatodik az ember hvelykujjhoz hasonl, kt zlettel rendelkez ujj. Ezt a legbels ujjat a kutya az emberhez hasonlan tudja mozgatni s kinyjtani. De mirt van r szksge? Ezltal nagyon alacsony jratokba is be tud hatolni, oldalra fekszik, s beprseli magt, mikzben legbels ujjait hasznlja. A lundehund vgtagjai abban is klnbznek a „normlis” kutyamancstl, hogy mells lbain nyolc-nyolc, htul ht-ht talpprnja van, mely szintn a stabil talajfogst segtik.
A lundehund flei nyugalmi llapotban felllak, de knnyedn elre vagy htra tudja ket hajtani, miltal elzrja a halljratot, csak nagyon kis rst hagyva szabadon a kls oldalon. Ennek a furcsasgnak elsdleges oka a piszok s a vz tvoltartsa, de felttelezsek szerint a szk helyeken val tjkozdssal is sszefgg ez a tulajdonsg. A nagyon keskeny jratokban a flek a fejre lapulnak, de a porc fels rsze a fl tbbi rsztl elklnlve valamennyire mg fel tud emelkedni, s hangfelfogknt mkdik.
Vajon nhny szz v alatt alkalmazkodott ilyen magas szinten krnyezethez a lundehund, vagy sokkal rgebbi fajtrl beszlhetnk? Lappfld szaki rszn talltak egy tbb mint 5000 ves fosszlit, melyet Varanger kutynak neveznek. A lundehundnak pont olyan llkapcsa van, mint a rgszek ltal felfedezett csontvznak: mindkt oldalon egy-egy foggal kevesebb van, mint a tbbi kutynak. Nhny tuds szerint a lundehund az utols jgkorszak eltti idkbl maradt fenn, szinte vltozatlanul. (A Lofoten szigeteket a harmadik jgkorszakban nem bortotta jgtakar.)
A lundehundrl, s arrl, hogyan vadszik a lundra, nagyon rgi lersokat olvashatunk. 1432-ben az olasz Piero Quirini hajtrst szenvedett Sandnl. Legnysge egyetlen tlljvel egytt egy szegny halsz s fiai talltak r a lakatlan szigeten. Quirini hazatrve knyvet rt az szaki orszgrl, lakirl, s llatvilgrl. Mve ksbb sok utazt csbtott Skandinviba. Ezek egyike, a szintn olasz Francesco Negri 1664–65-ben, Finnorszgban ltott lundkat s rjuk vadsz kutykat. Az szaki klt-prdiktor, Petter Das (1647–1707) az szak trombitja c. knyvben szmol be ugyancsak a lundehundrl s a lundavadszatrl. A kt szerz lersban rengeteg kzs momentum van, pedig kt egymstl fggetlenl szletett rsrl van sz. Negri Finnorszgrl szl knyvt Padovban nyomtk 1700-ban. Petter Das knyve az 1600-as vek vgn rdott, de csak halla utn adtk ki. Petter Das maga rja bevezetjben, hogy a lunda elfogsrl s a lundehundrl rottak Lovunden szigetrl szrmaznak. Ez a sziget a lunda legnagyobb tenysz-terlete a vilgon, s prominens tudsok napjainkban is gyakran ltogatjk. Erik Hansen Schennebol 1951-ben rja a lundrl, hogy nem knny kihozni a szikls tengerpart mly jrataibl, ha nincs a embernek egy mozgkony kutyja, mely kpes bemszni ezekbe a jratokba, regekbe, s kihzni onnan a madarakat. Schennebel megfigyelsei Vxroy szigetrl szrmaznak. Nicolei Jonge is lerja a lundakutyt s hasznlatt 1779-ben, akrcsak a nmet geolgus Christian Leopold von Buch 1807-ben. Vxroy szigetn tallhat Mastad, mely nevt egy viking kirlyrl, King Masrl kapta. Mastad szerencsre nagyon elszigetelt telepls; ezrt maradhatott fenn napjainkban is tisztn, minden ms fajtval val keresztezds nlkl a lundehund.
Mastad jelenleg 30 hztartsbl ll, kb. 150 lakossal. Partjainl fktelen, rvnyekkel teli tenger hmplyg, szmtalan ztonnyal tarktva. Halban gazdag vidk, de az emberek nagy rat fizetnek ezrt. Egy helyi monds szerint itt a legtbb n ktszer megy frjhez. A halszathoz hasonlan a szna betakartsa sem veszlytelen. Minden legel hegyi mezkn fekszik, nhny hely olyan meredek, hogy ktelet kell hasznlni a betakartsnl, majd a sznt csnakon viszik a faluba. Mindennek ellenre Mastad lakit jmdknt tartjk szmon, ugyanis ha nem volt elg bsges a sznaterms vagy a halszat, a madarak mindig megmentik a helyzetet. Itt az emberek sohasem vgnak neki egyetlen tlnek sem 3–4 hord szott lunda nlkl, hordnknt kb. 400 fiatal lundval.
A lundavadszatnak korbban szigor szablyai voltak. A fiatal lunda vadszata augusztus elejn kezddtt, s 2–3 htig tartott. ltalban a felesg s az idsebb fik veznyeltk a vadszatot, gyakran kvsznetet tartva jflkor az szaki fnynl. A kutyk irnti elvrs harminc madr elfogsa volt jszaknknt. Egy felntt frfitl 80–90 madr elejtst vrtk, gy egy vadsznak 2–3 kutyja volt ltalban. Vannak olyan kutyk, melyek 80 madarat is kpesek fogni egy jszaka, de feljegyeztek 130 madarat egyedl begyjt lundehundot is. A lunda nem ppen egy fsult madr, mely tehetetlenl vrja, hogy a vgzet utolrje. Ers csre kivl fegyver, s ritkn ugyan, de nha egy-egy madr meg is menekl csrnek ksznheten. A kutyk gyakran trnek haza vresen, vagy lg fllel. Ha egy klyk olyan szerencstlen, hogy egy klnsen harcias lundval tallkozik elszr, egsz letben flhet a madaraktl. De nemcsak a madarak veszlyeztetik a lundehundot.
A laza kvek hirtelen fldcsuszamlst okozhatnak, betemetve a kutykat. Gyakran az is elfordul, hogy egy regbe befr ugyan a kutya, de kijnni mr nem tud. A gazda ebben az esetben csak imdkozhat, de segteni nem tud. Termszetesen a kutykhoz hasonlan az emberek is szerencstlenl jrhatnak vadszat kzben. A sziklk kztti svnyek gyakran egy mternl is keskenyebbek, egy rossz lps s kzel a hall, fleg rgztett v hasznlata esetn, melybe fejjel lefel dugtk bele a madarakat. Amikor az megtelt, gyakran mg a derkszjba is tettek madarak, a kpzdtt sly azonban knnyen lernthatta az embereket a mlybe. Ezrt trtek t olyan szlltvekre, melyekbl baj esetn ki lehetett bjni.
A lundehund felfedezjeknt, azaz a fajtt a modern vilggal megismertet tudsknt Sigurd Skaunt tartjk szmon. Skaun nagyon sok lerst olvasott a fajtrl XVI. szzadi forrsmvekben, s elgondolkodott, htha l mg nhny ilyen kutya Norvgiban. Vidki farmereknek, halszoknak rt leveleket, hogy segtsgket krje. Elszr Lofotenbl kapott vlaszt, ahol idsebb emberek mg lttak ilyen kutykat, de szerintk a fajta teljesen eltnt a szigetekrl. Vgre egy vxroy-i posts rtestette, hogy nluk mg ltezik a lundehund, s mg mindig vadszatra hasznljk. Skaun egy norvg vadszati s halszati lapban kzlt cikket a fajtrl, kvetelve, hogy a Norvg Kennel Club hivatalosan is regisztrlja. Azonban mg a lap fszerkesztje is azon a vlemnyen volt, hogy nem nll fajtrl van sz, csupn a buhund egy helyi vltozatrl. A cikknek azonban lett foganatja, Eleanor Christie 1937-ben olvasta Skaun rst, s elhatrozta, hogy kzelebbrl is megismerkedik ezzel a klnleges fajtval. Vletlenl beszlgetsbe elegyedett egy rosti hivatalnokkal a vonatot, aki meggrte, szerez neki nhny lundehundot. Ez azonban korntsem bizonyult egyszer vllalkozsnak. Amikor szinte mindentt tlltak a lunda hls vadszatra, a kutyk feleslegess vltak. Nem volt elg ennivaljuk, kezdtk megtmadni a birkkat, ezrt kutyaadt vetettek ki rjuk, pldnyonknt 8 koront. Ez olyan nagy pnz volt akkoriban, hogy tnyleg megoldotta a problmt, a kutyk hamarosan eltntek, vagy ms fajtkkal keveredtek. A rosti hivatalnok vgl Mastadban bukkant Monrad Mikalsonra, aki Vxroy dl-nyugati partjainl mg mindig lundehundokkal vadszott. Itt az emberek mg fggtek a kutyktl, hiszen ms kutya nem tudta elvgezni a munkjt. Mivel ms fajta nem volt Mastadban, tisztn maradhatott fenn a lundehund. A beltenyszet ellenre a fajta korntsem vlt degenerltt. Abban az idben kb. 50 kutya lt. Vxroy-ban csak 2 korona volt a kutyaad 1895-ben. 1904-re kutynknt 10 koronra emeltk az sszeget, Vxroy, Asker s Bxrum kivtel volt – napjainkban itt l a legtbb lundehund. Monrad Mikalsen ngy klykt kldtt Eleanornak, a kutykat szopornyica ellen is beoltva, mely mr itt is felttte a fejt. A hrom szuka – Hild, Lyey s Urd – s az egy kan, Ask 1939 februrjban rkeztek Christie-hez. 1943-ban, mikor a Norvg Kennel Klub vgre elismerte a fajtt, az egsz llomnyt hatvan kutya alkotta. Sajnos jabb szopornyica-jrvny trt ki Vxroy-ban, s mivel a hbor miatt lehetetlen volt vakcinhoz hozzjutni, egy kivtelvel minden kutya meghalt. Mikalsen Eleanorhoz fordult segtsgl, aki termszetesen – br nagy nehzsgek kzepette, Carl Schoyen segtsgvel – kt vemhes szukt s kt klykt kldtt Vxroy-ba.
Ezek a kutyk mentettk meg a fajtt a kihalstl. Otter, az egyik klyk, aki eltte mg sohasem vett rszt vadszaton, 14 lundt fogott az els napon, mikor Mikalsen kiment vele vadszni, msnap pedig mr nyolcvanat! Otter nemcsak fajtja egyik megmentje volt, hanem egy kislny is neki ksznhette lett, akit a birkkra vigyzni kldtek ki. Este azonban vihar trt ki, a sziklasvnyen tbb llat is lezuhant, st a kislny is megcsszott, de Otter fogaival elcspte a ruhjt, s addig tartotta, mg ismt biztonsgosan megkapaszkodott.
1944-ben a szopornyica Christie kutyit is kipuszttotta, egy kan, Ask kivtelvel, aki 9 ves korban halt meg 1947-ben. Most Mikalsen kldtt kt j klykt 1950-ben, ezeknek azonban nem szlettek utdai, radsul Eleanor frje is megbetegedett, gy az asszony sokig nem tudta folytatni a tenysztst. Vgl 10 vvel ksbb, az 1960. janur 31-n szletett alombl 3 klykt kldtt ismt Mikalsen Christie-nek. Egy pr ezekbl klyknek adott letet 1960. augusztus 12-n. A fajta irnti rdeklds nni kezdett. Carl Frimann Calusen doktor, a Norvg Kennel Klub alelnke Christie segtsgvel kapott egy kant Mikalsent, aki 1963-ban ismt elvesztette sszes kutyjt, s egyetlen fajtatiszta egyed sem maradt Vxroy-ban. Most Christie segtett, a kt klyk Mikalsen 75. szletsnapjra rkezett meg.
1962-ben megalakult a Norvg Lundehund Klub, hogy megrizze s polja ezt a klnleges fajtt. A kis ltszm populci miatt „knny” helyzetben voltak, minden kutyt sszegyjthettek s regisztrlhattak, s minden kutya trzsknyvt ismerve kezdhettk meg a tervszer tenysztsi munkt.
Mra szerencsre elmondhat, hogy a lundehundot nem fenyegeti a kihals veszlye. Eleanore Christie-t maga a norvg kirly fogadta elismerse jell, hogy megmentette ezt a klnleges norvg kutyafajtt. 1972-ben Vxroy-ban forgattak egy filmet a lundehundrl s a lundavadszatrl, melynek eredmnyeknt egyre tbb nv sorakozott a tenysztk vrlistjn. rdekessg, hogy az amerikai fajtaklub, a norvg klubbal szorosan egyttmkdve, mr 200 regisztrlt pldnnyal dicsekedhet, st a tenysztsi szempontbl nem kiemelked kutykat az llamokban ivartalantva, trzsknyv nlkl adjk el kedvencnek. |