Mi bjt beld?
/Frgek, gilisztk/
Crnagiliszta - Orsfreg - Galandfreg
|
Crnagiliszta mikroszkopikus kpe | |
|
Viszolygst vlt ki az emberbl, ha szervezetben l parazitrl szerez tudomst. A frgek s azok lrvi lskd letmdot folytatnak a testben. Egyes fajtik nemcsak a blrendszerben lnek, hanem a vrram tjn egyb szerveket is elrnek. Tbbsgk szervi krosodst nem okoz, jelenltk mgsem kvnatos.
Szervezetnk tbbflekppen jelzi az lskd frgek s azok lrvinak krost hatst. A parazitk anyagcserje sorn mrgez anyagok kpzdnek, szervezetnket allergizlhatjk. Ilyen esetekben brelvltozsok, kitsek jelentkezhetnek. Testnktl tpanyagot vonnak el, ezrt slyosabb esetekben testslycskkenst s vrszegnysget okoznak.
A legtbb esetben a fertzttsg tnetmentes, elfordulhat, hogy csak a szkletben mozg "crnaszlak", fregrszek lttn rteslnk a hvatlan albrlrl. Ha mgis panaszokat okoz, azok legtbbszr ltalnos tnetek formjban jelennek meg: fradkonysg, tvgytalansg, fogys, spadtsg, a fizikai s szellemi teljestkpessg cskkense, bizonytalan ("Itt sajog, ott nyom...") hasi fjdalmak. Egyes fajtk a blrendszeren tl a vrkerings tjn egyb szerveket is elrnek. Elhelyezkedsktl fggen mj, td s idegrendszeri megbetegeds okozja lehet.
Haznkban az emberrl emberre terjed crnagiliszta-fertzs a leggyakoribb. Elssorban a gyermekek betegsge. Szinte mindegyikk fertzdik, akr tbbszr is. A 0,5-1cm hossz, vkony, fehr crnagilisztk peti szabad szemmel nem lthatak. A fertzs tbbnyire nem jr tnetekkel, ha mgis, akkor az ltalnos panaszok mellett jellegzetessge a vgblnyls s a nemiszerv krnyknek viszketse (klnsen a kislnyok makacs hvelygyulladsakor kell gondolni r). A viszkets gymelegben fokozdik. A vakardzs jelents tnyezje a tovbbterjedsnek, mert a petkkel szennyezett kz viszi a fertzst, akr sajt maghoz, akr krnyezethez. A lertakbl kitnik, hogy a trgyak, kzfogs, illetve a szennyezett gynem ltal a crnagiliszta-fertzst brhol "beszerezhetjk'. Szerencsre a vastagblben l crnagiliszta komoly szervi krosodst nem okoz, de kezelse szksges.
A terpia mindssze egy tabletta bevtelbl ll. Clszer a hatkonysg rdekben az egsz csaldot egyszerre kezelni, (mg akkor is, ha a csaldtagok tnet- s panaszmentesek), valamint az egsz gynemt egyidejleg cserlni. A kezelst egy-kt ht mlva ismteljk meg.
A frgek msik csoportja emberrl emberre kzvetlenl nem terjed. Ezeket a petkkel, lrvkkal szennyezett fld rvn s a nyersen, mosatlanul fogyasztott zldsgflkkel kaphatjuk meg. Ilyen ton terjed a fldigilisztra emlkeztet, 15-30 cm-re is megnv orsfreg, melynek gyakorisga a crnagilisztt kveten a msodik helyen ll. Jellegzetessge, hogy a blcsatornbl a vrrammal a tdbe is bekerl, lgti tneteket, khgst okozva.
A nem kellen tsttt serts- vagy marhahs is okozhat fregfertzst. Ebben az esetben a galandfreggel fertztt llat hsa tartalmazza a lrvkat (ez az gynevezett borska). Haznkban az tkezsi szoksok (tatrbifsztek) miatt a szarvasmarha galandfreg-fertzds a gyakoribb. Hzillatok, kutya, macska is terjesztje lehet tbbfle fregnek. A parazitk az llatokkal val kzvetlen rintkezs tjn, petvel vagy lrvval kerlnek az emberi szervezetbe, ahol klnbz szervi tneteket okoznak.
A fent lertak taln ijesztnek tnnek, de a megelzs igen egyszer: alapos kzmoss, a zldsgek s gymlcsk fogyaszts eltti megmossa, a hstelek alapos tstse, fzse. A betegsgek gy elkerlhetk.
|