Bennnk van a kutyagn
- kszl a kutyk gntrkpe
A Humn Genom Projekttl kiss elmaradva, de mr ktharmadnl tart a kutya gntrkpnek elksztse, amely ltal nem csak kedvenc hzillatunkrl, de magunkrl is tbbet tudhatunk meg
|
Legjobb bart | Az elmlt vtized folyamn az Amerikai Egyeslt llamokban s Eurpban kutatlaboratriumok laza kzssge dogozott azon, hogy a gombamd szaporod genom-projektek a mr befejezdtt muslinca s rizs, vagy a vge fel jr egri s emberi gntrkp (80,4%) mell a kutya feltrkpezse is felzrkzhasson. A laza kzssg ebben a szvegkrnyezetben azt jelenti, hogy az elnyert vagy elbukott plyzati pnzek ltal esetlegess tett kutats gy viszonyult a Humn Genom Projekthez, mint egy kutyahz a plazhoz.
A kutya baja |
A kutatk 1989 ta huszonegy olyan gnrendellenessget azonostottak s rtak le, amely kizrlag a kutykra jellemz. Ezek felt az elmlt ngy vben. A legltvnyosabb felfedezs a dobermannoknl, dn dogoknl, s a labradoroknl elfordul narkolepszirt (kros aluszkonysg) felels gnek s mutcik felfedezse volt. A kutya trta fel elttnk az emberi narkolepszia titkt. gy j gygymdokat fejleszthetnk ki s jobban megrthetjk az alvst magt. mondta a felfedezst jegyz Emmanuel Mignot. A professzor gy vlte, a gnek megismersnek ksznheten, tenysztssel, hsz ven bell eltnnek ezek az egy gnhez kthet genetikai rendellenessgek. A kutyk gntrkpnek elksztst egybknt dnt rszben az Amerikai Ebtenysztk Szvetsge finanszrozza. | | A kutya s a farkas trzsfejldse krlbell szzharminctezer vvel ezeltt trt kln tra. A kutya ezutn az emberi kzssg trsult tagjaknt tevkeny szerepet vllalt a birkk s szarvasmarhk hziastsban; negatv esetekben vdekezskptelen emberek elpuszttsban; pozitv esetekben vakvezetknt, vagy fldrengskutyaknt. Tizentezer vvel ezeltt mr szabad szemmel is meg lehetett klnbztetni a kutyt a farkastl, a kzben eltelt idben vgrehajtott emberi szelektlgats eredmnye az a ngyszz faj, amely az ember kivtelvel a legvltozatosabb klalakban tenysz fajj tette.
A kutatst koordinl Donald F. Patterson professzor az elmlt hsz v folyamn 370 genetikai rendellenessget azonostott a kutyknl. Emellett minden vben 5-10 jat fedeznek fel. (Az embernl ezzel szemben tezer genetikai rendellenessget ismernk.) Az emberre jellemz ismeretes genetikai eredet megbetegedsek hatvan szzalka a kutyknl is elfordul. Ilyenek pldul: az epilepszia, a rk, a sketsg, a vaksg, az autoimmun megbetegedsek, a szvbetegsgek, a csontelvltozsok, az idegrendszert s a vrt rint krok.
|
Az ember s a kutya genetikai trkpe 80-90 szzalkban megegyezik | Az ember s a kutya genetikai trkpe 80-90 szzalkban megegyezik. (Az emberhez rendszertanilag legkzelebb ll csimpnzzal 99,5 szzalkban azonosak gnjeink.)
A genetikailag zrt populci, s a hosszasan visszakvethet pedigr, ideliss teszi a fajtiszta kutykat olyan genetikai rendellenessgek feltrkpezsre, amelyek emberek esetben idig lenyomozhatatlanok voltak. mondja Elaine Ostander, a Kutya Genom Projekt vezetje.
Ostander, a Berkeley genetika-professzorval Jasper Rine-nal kezdett a kutyk genetikjval foglalkozni 1991-ben. Akkor azt prbltk kiderteni, hogyan befolysoljk a gnek a viselkedst. Olyan dolgokra voltak kvncsiak pldul, hogy az jfundlandi mirt szereti annyira a vizet, vagy hogy mitl tereli olyan pengn a birkkat a skt juhsz. A skt juhsz s az jfundlandi keresztezsvel operl program azonban a msodik genercinl kihalt s kdd vlt, mint Yoda mester zsombkosban.
|
Operl program | Miutn Rine kiszllt a programbl, Ostander a Kutya Genom Projekt vezetjeknt folytatta a munkt. , s az Amerikban, Eurpban sztszrt tizent munkatrsbl ll kemnymag rengeteg gntrkpet ksztett, amelyeken szorgosan beszmozk a mr ismert gneket, illetve az ismeretlen szerep ismtldseket. A kutya gntrkpnek mr ismert rsze dnten az az llomny, amely azonos az embervel. A specifikusan kutyra jellemz gnek feltrkpezse kicsivel lassabban halad.
Br a kutya teljes DNS-kdja becslsek szerint az emberhez hasonlan hrommilli bzisprbl, krlbell szzezer gnbl ll, ezek az emberre jellemz 46 helyett 78 kromoszmn helyezkednek el. |