biolgus, etolgus,
az Etvs Lrnt Tudomnyegyetem Etolgia Tanszknek kutatja, a fknt mozgssrlt-segt kutykat kpz Kutyval az Emberrt Alaptvny egyik alaptja s titkra
2001. november 27-n a honlapunk vendge volt Dr. Topl Jzsef. Eladsnak egyik f tmja annak az evolcis folyamatnak a bemutatsa volt, amely sorn a farkasbl kialakult a mai kutya…
A farkas az szaki mrskelt gv cscsragadozja volt egszen addig, amg 130-150 ezer vvel ezeltt az afrikai eredet ember a vndorlsa sorn el nem rte ezt a terletet. Az ember megjelense alapveten megvltoztatta a farkasok korbbi ltfelttelt s letkereteit. Miutn minden bizonnyal mind a kt fajnak elegend tpllkforrs jutott abban az idben, az egymshoz val kzeledst az a felismers adta, hogy klcsnsen ki lehet hasznlni a msik faj kzelsgt. Az emberi kzssgek lhelyeit a farkasok szmra - korai szemtdombok formjban - egy lland tpllkgyr vette krl, amelynek “eltakartsa” elnyknt jelentkezett az emberek fel, ezen tl pedig a tbor krl tanyt ver farkasok idvel a viselkedsk vltozsval jelezhettk az esetleges veszlyforrsok felbukkanst is az ember szmra. A kt cscsragadoz klcsnsen hatssal volt egyms viselkedsre, letformjra. A farkasnl ez abban jelentkezett, hogy sokkal nagyobb lett stressztr s alkalmazkod kpessge, talakultak bergztt viselkedsformi, aminek eredmnyekppen kpes lett egy fle helyzetre tbb fle reakcit produklni, amire vadon l trsai kptelenek voltak. A vadon l llatok viselkedse szigoran meghatrozott, genetikailag rgztett smk alapjn mkdik; egy ingerre mindssze egy-kt vlaszreakcit produklnak.
Genetikai vizsglatok elemzse szerint a ma l kutyk egyetlen egy s-egyedtl szrmaznak: a kutya-sanytl. Ennek az egyetlen egyednek az utdaibl alakult ki a mai kutya; azzal prhuzamosan, hogy az emberrel val egyttls sorn a kutyban cskkent a farkas-rksg (viselkeds) dominancija, fokozatosan olyan viselkedsi mintk jelentek meg (a szelekci eredmnyekppen), amelyek a cscsszintjket (az UFO-kat leszmtva) az embernl rik el. A legfontosabb ezek kzl az egyttmkdsi kszsg, a kzs akcikra val hajlandsg s igny, a mshoz (emberhez!) val ktds magas foka, az adott kzssgi szablyok megtanulsa s betartsa, a szemkontaktus kiemelt szerepe a kommunikciban, valamint az alapvet rzelmekre val kpessg (rm, bnat, dh stb.). E nagyon fontos utbbi azzal egszl mg ki, hogy a kutya nem csak produklni tudja ezeket az emberre is jellemz alaprzelmeket, hanem azok viselkedsben val megnyilvnulsait msokban is felismeri, s a kommunikcis helyzetekben kpes sikeresen alkalmazkodni hozz.
Az ember kzelben l farkasok knytelenek voltak megtanulni “olvasni” az embert, vagyis egy adott helyzetben rtelmezni viselkedst (“vajon most elkunyerlhatom-e tle a maradk cubkot, vagy jl fejbever a botjval, ha odamegyek…?”), s arra a megfelel vlaszreakcit produklni. Ennek egyik legfontosabb eleme a szemkontaktus felvtele s fenntartsa, az emberre trtn koncentrls, figyelem, amire mg a legintelligensebb femlsk is kptelenek. Ennek igazolsra etolgusok a kvetkez egyszer ksrletet vgeztk el: egy szemly llt egy helysg kzepn, a kt fal mentn kt doboz volt elhelyezve. A dobozok valamelyikben mindig volt egy falatka. Beengedtk a ksrleti alanyt, mely hol kutya, hol farkas, hol pedig egy csimpnz volt. A szoba kzepn ll szemly mindig 'rmutatott' (kzzel, fejnek elfordtsval vagy pusztn a pillantsval) arra a dobozra, amelyben a falatka volt. A kutyk a ksrleti helyzet ismtldse folyamn nagyon hamar megrtettk, hogy mit jelentenek az ember gesztusai. Mg a klykkutyk is, amint a helysgbe belptek, felvettk a szemkontaktust a szemllyel s a mutatott dobozhoz mentek a falatrt. Ezzel szemben a csimpnzok (!) s a farkasok kptelenek voltak hatkonyan rtelmezni az emberi kommunikcit, nem voltak hajlandak az emberre figyelni, st, a farkasok tekintetket trdmagassgnl feljebb nem is emeltk, s mg sokadik alkalommal is tallomra ide-oda szaladgltak a dobozok kztt.
A kutyknak ezt az egyedi, sok tzezer ves evolci sorn kialakult viselkedst, mely egyetlen ms llatfajban sincs meg, sajnos folyamatosan rombolja a mai kutyatenyszts, melynek sorn – a szigor munkavonalaktl eltekintve – a tenyszegyedek kivlasztsa sorn szinte kizrlag a kllem szmt, s a tenysztk nem szelektlnak az emberrel trtn kommunikls, egyttmkdsi kszsg alapjn. rdekes megfigyelni a termszetkzeli emberekkel – pldul juhszokkal – egytt dolgoz kutyk kommunikcis kszsgt. Nem legenda az, hogy a juhsz int a szemvel, s a kutyja teszi, amire gondolt. Nluk szigor szelekci rvnyesl: a juhsznak se ideje, se kedve sokat vacakolni kutyja kikpzsvel; nhny teszt elvgzse utn pr hetes korban eldnti, hogy az alombl melyik az az egyetlen egyed, amely szinte folyton r figyel, s elg rtelmes is a gyors tanulshoz – azaz rdemes az letben maradsra.
Termszetesen a kedvencknt tartott kutyk kztt nem kell ilyen mdon vlogatni, aki azonban azt tapasztalja, hogy kutyja egyltaln nem hajland r figyelni, st, akr kimondottan agresszv, azt az egyedet nem szabad tovbb tenyszteni. rdekes lehetne pl. egy nem kllemre, hanem viselkedsre kitenysztett “csaldi kutya” fajta kialaktsa, ahol elssorban azok az egyedek kerlnnek tenysztsre – fajttl fggetlenl – amelyeknl a szoksosnl ersebb a ktds az emberhez s a nagyobb r val figyelem foka.
Aki kimondottan munkakutyt szeretne vsrolni, rendelkezsre llnak olyan preferencia tesztek, amelyek mr 6-8 hetes korban elg nagy bizonyossggal megmutatjk, hogy melyek az alomban azok a klykk, amelyek a tbbieknl nagyobb egyttmkdsi hajlandsgot, emberhez val ers ktdst mutatnak, ez azonban mgsem megy nllsguk, feladatmegold kpessgk rovsra.
Klnsen nehz a mozgssrlt segt, vakvezet kutyk kikpzse, hiszen ltalban minl inkbb egyttmkd egy kutya, annl kevsb kreatv. Ezeknl a kutyknl a kt tulajdonsgot a kpzs sorn igyekeznek minl inkbb egyenslyban tartani, hiszen gyakran addik olyan helyzet, amikor a kutynak magtl kell megtallnia a kiutat, st, mg gazdjnak is segtenie kell. Ezen kutyk kpzse soha nem fejezdik be, mindig j s egyre bonyolultabb helyzetek el lltjk ket a kikpzk, ezzel fejlesztve nbizalmukat, helyzetfelismer kpessgket, mikzben igyekeznek fenntartani a folyamatos “emberre figyels” llapott.
Szmos izgalmas dologrl – etolgiai ksrletek, segt kutyk elmjnek, problmamegold kpessgnek trningezse, stb. - sz volt mg a ktetlen beszlgets sorn, de nem szeretnnk ezt a kis sszefoglalt tovbb nyjtani: akit rdekel, a kvetkez, hasonlan rdekes elads janurban lesz a RetrieverSport szervezsben. A pontos idpontot s helysznt hamarosan megtalljtok a Foldalon.