szaki vadszkutyk
Az szaki kutyafajtk otthona az arktikus zna, az a hatalmas terlet, mely Eurpa szaki rsztl a Bering tengerig, Alaszktl Grnlandig terjed. A tj, a klma s a bennszlttek letmdja formlta ezeket a kutykat, akrcsak a munka, melyet szlfldjkn vgeztek. Mindegyik szaki kutyafajta jellegzetes karakterjegyeket mutat, melyek hatrozottan megklnbztetik ket a tbbi kutyafajttl. Klsejkben is hasonltanak egymshoz felll flkben, a ht fltt hordott farokban, szemetgynyrkdtet, az arktikus viszonyokhoz ill szrzetkben. Minden szaki kutyafajta munkakutya. A hazjukban vgzett kemny munka formlta ket az vszzadok sorn. Ez nemcsak testileg teszi ket kimondottan robosztus, kitart s a kemny idjrssal dacol llatokk, hanem bels tulajdonsgaikat, karakterket is dnt mdon meghatrozza. ltalnossgban bartsgos, az embernek kezdettl fogva alrendelt, de tettreksz s segtksz kutyk. De a vak engedelmessg, az egyhangsg gylletes szmukra. Mozgsignyk alig fkezhet, s a legtbb szaki kutya szenvedlyes vadsz.
Igazn jl mindegyik szaki fajta hvsebb idben rzi magt. A klmnl sokkal nagyobb problmt jelent, hogy tarts szempontjbl egszen msok az ignyeik, mint a bennszltt, kzp-eurpai fajtknak. Lehetleg a szabadban kell tartani ket, s minenkppen munkalehetsget kell biztostani a szmukra. Csak gy rizhetik meg hossztvon sajtossgaikat, s csak gy lehet temperamentumukat blyos mederbe terelni s elviselni.
Az szaki kutyafajtk nll llatok, s szokatlan fggetlensget mutatnak az emberrel szemben. Tisztelik s szeretik gazdjukat, de csak ha az mlt erre, ha ktsgtelenl a falkavezr.
Nem ismernek felttlen engedelmessget az emberrel szemben. Mivel a legtbb szaki fajtt falkban tartottk, hinyzik bellk azoknak a kutyknak a mentalitsa, melyek szocilis ignyeiket illeten teljesen az emberhez igazodnak. A szocilis kontaktus a falkban a legtbb szaki fajta szmra ugyanolyan fontos, mint a pozitv ktds az emberhez.
Klnbz munkaterleteik rvn, megklnbztetnk szaki vadszkutykat, terelkutykat s sznhzkat. A vadszkutyafajtk szak-Eurpbl s az egykori Szovjetunibl szrmaznak: a jvorszarvaskutyk, a lundakutya, a norbottenspicc, a finn spicc, a karliai medvekutya s a lajkk.
Fleg a kisebb fajtk, mint a finn spicc, a norbottenspicc s a lundakutya szmtanak specilis madrvadszoknak, mg a tbbieket fleg jvorszarvasra, szarvasra, zre s vaddisznra, de rkra, medvre, farkasra, borzra s rozsomkra is hasznljk.
Az szaki vadszkutyk nemcsak az szaki fajtkra jellemz testfelptssel, de messzemenen azok jellegzetesen bels tulajdonsgaival is rendelkeznek. Feltnen bartsgosak az emberrel, klnsen csaldjukkal szemben, ami lenygz. Szvsak, kitartak, rzketlenek az idjrssal szemben s viszonylag ignytelenek.
Kimagasl tulajdonsgaik a magas vadszszenvedly s btorsguk a vad meglltshoz s megtartshoz. nllsguk s akaratossguk ellenre helyes s kvetkezetes nevels s vezets esetn hsgesek gazdjukhoz s kvetik annak szavt.
Az szaki vadszkutya nmn kveti a vadat. Csak a vadmegllskor kezd hangosan s kitartan ugatni, s ezltal hvja a vadszt a lvsre. Ha a vad menekl, ismt hangtalanul kezdi kvetni, hogy megllva megint felugassa. Ilyen mdon teljesen nllan dolgozik. Ekzben folyamatosan tartja a kapcsolatot gazdjval azltal, hogy kb. 20 percenknt visszamegy hozz, s gy vezeti a vadhoz. Felugatskor olyan tvolsgot tart a vadtl, ami azt mg nem zavarja, gy biztostja, hogy a vadsz is megkzelthesse a zskmnyt.
Szlhazjukban, ahol elssorban munkakutyk s szakterletk specialisti, a tenyszts mindenek eltt a teljestmnyre s hasznlhatsgra irnyul. Ezek a kritriumok messzemenen meghatrozzk a kutya testfelptst s pszichjt. Br egyre inkbb tallkozunk velk Skandinviban is kedvencknt illetve killtsi kutyaknt, az Interchampion cmhez munkavizsga teljestse szksges.
Ha valaki szaki vadszkutyt akar venni, gondolja meg, hogy kutyjt foglalkoztatnia kell. A legtermszetesebb mdja ennek a vadszat lenne. Ha ez nem lehetsges, ptlkknt szba jhetnek a kiads stk, biciklis trk, de az engedelmessgi s gyessgi feladatok is, s a ment- s lavinakeres-kutya kikpzs.
Finn spicc
Az elegns megjelens, vrses bundj finn spiccel hazjban elssorban siketfajdra vadsznak. A kutya a vadsz eltt haladva keresi meg s kveti zskmnyt, egszen addig, amg a madr egy fra nem telepedik. A kutya ekkor magra vonja a szrnyas figyelmt, fel-al szaladgl a fa alatt, csvlja a farkt. Szegny siketfajd a fn lve biztonsgban rzi magt, a kutya azonban egyre ersd ugatsval odahvja a vadszt. Tiszta, cseng hangja meglepen nagy tvolsgbl is hallhat. Ha a madr ekzben jra felrebbenne, a kutya abbahagyja az ugatst, kveti a madarat, majd ha az ismt letelepedett egy gon, jra ugatsba kezd. A vadsz ekzben szrevtlenl a fhoz rhet s felveheti a lvshez szksges pozcit, hiszen a kutya hangja minden neszt elnyom. A finnek vszzadok ta vadsznak a finn spiccel, st mr a fajta sei is vadszkutyk voltak, melyek kb. 2000 ve rkeztek nomd trzsekkel Oroszorszg kzps rszrl a mai Finnorszg terletre. A korabeli vadsz teljesen kutyjra volt utalva a tpllkszerzsben, a tl legzordabb szakaszban pedig, amikor nem lehetett vadszni, az eb szorult gazdja segtsgre. Radsul minden vadsz csak egy kutyt tudott tartani, ami mg fokozta az amgy is klnlegesen szoros kapcsolatot, ami olyannyira meghatrozta a kutyk a temperamentumt, hogy ez mg ma is rezhet a fajta viselkedsben.
A fajta neve hazjban suomen-pystykorva, ami finn felll fl kutyt jelent. Manapsg kevs finn spicc lthat a vrosokban, annl tbb vidken, kis falvakban, elszigetelt farmokon. A fajta munkakutya mivoltt hazjban s a skandinv orszgokban azzal is hangslyozzk, hogy a finn spicc addig nem szerezhet Champion cmet, amg nincs munkavizsgja vagy megfelel versenyeredmnyei. szakon mg hivatalos ugatversenyeket is tartanak, a gyztes az ugatk kirlya, a „King of the Barkers” cmet nyeri el. Br elssorban szrnyasra vadsznak vele, rnszarvasra s medvre is hasznljk, ami a kutya mrett tekintve lenygz teljestmny. |
Lajkk
A kelet-szibriai lajka Kelet-Szibria s a Tvol-Kelet erds terletein alakult ki, evenki, lamuc, amr s ms lakjk keresztezsbl. A nyugat-szibriai lajka az Url szaki rszn s Nyugat-Szibriban l orosz vadszok egymssal kzeli rokonsgban ll santelszki s mansijaki lajka-vltozatainak keresztezsnek eredmnye. Eredeti szrmazsi terletn kvl ez a fajta Oroszorszg kzps, kimondottan vadszterletein igen elterjedt; nagy szmban, nagy telepeken tenysztik. Tbb vadszterleten is specilis tenyszetek foglalkoznak a nyugat-szibriai lajkval. Az orosz-eurpai lajkt Oroszorszg eurpai rsznek szaki terletein l vadsz-lajkibl tenysztettk ki. Jelenleg eredeti elterjedsi terletn kvl is nagy szmban fordul el Oroszorszg kzps rszn. Sok ve nagy telepeken tenysztik.
|
Svd jvorszarvaskutya (Jmthund)
A svd jvorszarvaskutyt csak 1946-ban ismertk el hivatalos fajtaknt. Azonban nagyon rgi kutyafajtrl van sz, melyet mr Svdorszg szaki terleteinek benpesedse ta ismernek. A ksi elismers oka az, hogy a kisebb norvg jvorszarvaskutyt s a Jmthundot egyazon fajtnak tartottk. Ez a nzet vgl azonban megalapozatlannak bizonyult. A Jmthundot fleg jvorszarvasvadszatra hasznljk, de – klnsen korbban – medve- s hizvadszatra is alkalmaztk. Ezrt klnsen erteljesnek s kitartnak kell lennie.
|
Norbottenspicc
Ezt a kistermet kutyt a finn spicchez hasonlan szrnyasvadszatra hasznljk. Nem csak egsz Eurpban, de hazjban, Svdorszgban is a ritka fajtk kz tartozik. Az 1940-es vekben egyetlen alom sem szletett, s 1948-ban kihaltnak nyilvntottk a fajtt. De szerencsre a valsgban Norbotten vadszai mg mindig hasznltk ezt kicsi, de rettenthetetlen kutyt, gy a Svd Kennel Klub 1967-ben ismt felvette trzsknyvbe a norbottenspiccet. Norbotten a legnagyobb kiterjeds svd megye, a 65. s 68. szlessgi fok kztt fekszik, a svd-finn hatr mentn.
|
Lundakutya (Lundehund)
A lundakutya a lunda madrrl (Fratercula arctica arctica) kapta nevt, mely Eurpa szaki tengerpartjain l, hatalmas kolnikban, a partvidki sziklk regeiben s fldalatti jrataiban. A norvg Lofoten szigetcsoport szaki rszn klnsen nagy szmban fordul el. Egy-egy regben nagyon sok toj l, mrciusban-prilisban rkeznek a fszekrak terletekre. A tojsbl kikelt fikknak negyven nap elteltvel mr sajt magukrl kell gondoskodniuk. Br ekkor mg nem tudnak replni, szleik kmletlenl kilkik ket az regekbl. Ritkbban az ids madarak kihvjk a fiatalokat a jratokbl, s a vzhez csalogatjk ket, vagy megprbljk ket a szrnyukra venni, s alattuk replve segtenek eljutni a sziklkon t a tengerhez. De legtbb esetben a fiatal madarak teljesen magukra vannak utalva, sokuk megsrl vagy hallra zzza magt a sziklkon. Ezeket a szerencstlenl jrt madarakat gyjtik ssze a lundehundok.
Mivel a lundehund lundkra vadszik, neki is alkalmazkodnia kellett a madarak lhelynek krlmnyeihez. Sok lbujjnak ksznheten minden egyenetlen, csszs, meredek talajon biztonsgosan tud egyenslyozni, j talajfogssal, plusz ujjt tmasztknak, vagy szksg esetn fknek hasznlva, ha megcsszik a kves trmelken. A kapaszkodst segti a vllzletek szokatlan hajlkonysga is, illetve „karjai" segtsgvel s hajlkony nyakval szk jratokba is be tud hatolni s meg tud fordulni. A lundehund klnleges tulajdonsgai rvn olyan helyekre tud eljutni, ahov az ember soha. Az vhez hasonl nyakzlettel csak a rnszarvas rendelkezik az emlsk kztt. A vllzletek hajlkonysgt gy is ellenrizhetjk, hogy a kutyt mells lbainl megemeljk, s mikzben htuls vgtagjain ll, a mellsket oldalirnyban sztnyitjuk. A lundehundnak ez semmifle kellemetlensget nem jelent! | |