Megszletett ht a dnts: kell egy kutya a csaldnak! Mr csak azt kell eldnteni, keverkkutyust fogadjunk-e be vagy fajtatiszta ebet vsroljunk. A megalapozott dnts rdekben fontos, hogy mindkt lehetsg elnyeit s htrnyait megismerjk. A fajtatiszta kutykat olyan "trkppel" egytt kapjuk meg, amelybl kiolvashatjuk a fajtt meghatroz jellemvonsokat, vrmrskletet s egszsgi jellemzket.
Gyakran elfordul, hogy a fajtatiszta kutyk beltenyszts kvetkeztben mind fizikailag, mind mentlisan kevsb ellenllak, szvsak, mint a keverkek. Ez utbbiakra rendszerint kevsb jellemzek azok a viselkedsbeli szlssgek, amelyek a fajtatiszta kutyk kzl igen sokat rinthetnek.
Tisztzzuk teht, mennyire fontos szmunkra az llat klseje, tudjuk-e majd megfelelen kezelni a kiszmthatatlan viselkedsbeli megnyilvnulsokat, illetve milyen kerettel rendelkeznk az llatorvosi s egyb vrhat kiadsokat illeten.
A fajta szeretete
Sokan egsz egyszeren beleszeretnek egy bizonyos kutyafajtba: meggyzi ket az agarak kifinomultsga s elegancija, esetleg a rottweiler nyersesge s ereje. Mr amikor a fajtatiszta kiskutyt hazahozzuk, nagy biztonsggal meg tudjuk jsolni, milyen lesz a kifejlett, felntt llat. Panaszra nem lehet ok: tbb tucat elismert tenyszet knlatbl vlaszthatunk.
Ha szmunkra nem a kllem a meghatroz, s megelgedssel fogadjuk, brmilyenn is vljon felcsereped kedvencnk, vlaszthatunk keverket is. Mg ha tudjuk is, milyen felmenkkel rendelkezik a kutyus, nem jsolhatjuk meg elre, mekkora lesz a kifejlett llat s pontosan hogy fog kinzni. Vannak, akiknek sokkal fontosabb a jellem, s az llattarts alapvet s izgalmas szakasznak tekintik, hogy lthatjk felnni, kifejldni a kutyust.
A bizonytalan jv
Minden fajtnak megvan a maga trtnete, amely meghatrozza a fajta egyedeinek genetikai kdjt. A basset hound pldul arra lett "kitallva", hogy felhajtsa a nyulat, zet vagy ms vadat, a border collie arra, hogy megvdje a nyjat a rkktl s egyb ragadozktl. A labrador retriever azt a feladatot kapta, hogy segtse a vadsz munkjt, a psztorkutya pedig, hogy a juhokat s szarvasmarhkat ksrje, terelje a piacra.
Tz fajtacsoport ltezik; az egy csoportba sorolt kutyk lnyegben hasonl karakterrel, vrmrsklettel, jellemvonsokkal rendelkeznek. A fajtatiszta klyknl gy elre tudhatjuk, milyen kutya lesz belle, mire feln. A parson russell terrierek pldul ignylik, hogy sokat foglalkozzunk velk, mg a beagle rendszerint imdja az sst.
A tz fajtacsoport: FCI I. fajtacsoport (Psztor s juhszkutyk) FCI II. fajtacsoport (Schnauzerek, pinscherek, rz-vd ebek, mastiffok) FCI III. fajtacsoport (Terrierek) FCI IV. fajtacsoport (Tacskk) FCI V. fajtacsoport (Spitzek s si tpus kutyk) FCI VI. fajtacsoport (Kopk, vrebek) FCI VII. fajtacsoport (Vizslk, szetterek) FCI VIII. fajtacsoport (Vzi vadszok) FCI IX. fajtacsoport (Trsasgi kutyk) FCI X. fajtacsoport (Agarak)
A keverkek jvje elgg megjsolhatatlan s sok lehetsget rejt magban. Az ilyen klykk felmeniktl fggen merben eltr termszettel rendelkezhetnek. Elkpzelhet, hogy a kutyus megjelenst tekintve nmet juhszra emlkeztet, s az sei kztt valban van a fajthoz tartoz egyed, de ez nem jelenti automatikusan, hogy kivl rz-vd kutya vlik belle. Vannak, akik gy gondoljk, a keverk kutyussal "tiszta lappal" indulnak s knnyebben hozz tudjk szoktatni az adott tartsi krnyezethez. Mg a fajtatiszta egyedek vrmrsklete genetikailag rkldik, a keverk esetben sok fgg a szoktatstl, nevelstl. Azonban itt is fennll a lehetsge annak, hogy a fajtakevereds kvetkeztben a legrosszabb vonsok ersdnek fel, gy a keverk csupa baj s gond forrsa lesz.
Egszsg s fittsg
A fajtatiszta kutykat a fajthoz tartoz tbbi egyedhez igazodva tenysztik ki. Ez a szelektv tenyszts kisebb genetikai llomnyok kialakulshoz vezetett, ami miatt megnvekedett bizonyos ltalnos rendellenessgek veszlye. A nmet juhsz s a bernthegyi pldul hajlamos a cspdiszplzira, amely snttshoz vezet, mg a dalmatk a sketsgre, illetve hgykvessgre hajlamosak. A lelkiismeretes tenysztk rendszerint ismerik a lehetsges problmkat s igyekeznek a kockzatokat cskkenteni. ltalban vve azonban elmondhat, hogy a fajtatiszta kutyk a keverkekhez kpest hajlamosabbak bizonyos betegsgekre.
Mennyibe kerl a kutyus?
Nem utolssorban a fajtatiszta s a keverk kztti dntst mg egy fontos dolog befolysolja: az llat ra. Ha killtsra is alkalmas fajtatiszta kutyust szemeltnk ki, legynk r felkszlve, hogy a vrvonaltl fggen tbb szzezer forintba is kerlhet a kutya. Az llattal egytt megkapjuk annak trzsknyvt is. A tenysztnek tudnia kell felvilgostst adni a kutyus seinek vrmrskletrl, jellemrl, a lehetsges egszsggyi kockzatokrl, valamint a klyk vrhat letkorrl. gy jobban fel tudunk kszlni arra, amit a jv a kutyussal kapcsolatban tartogat neknk.
A keverket magtl rtetden sokkal olcsbban be tudjuk szerezni. Ha menhelyrl nvleges sszeg ellenben fogadjuk be a kutyt vagy egyenesen az utcrl, akkor minimlis kezdeti befektetssel megsszuk a kutyatartst.
Ne feledjk azonban: a killtsgyztes s az utcrl befogadott kbor llat tartsi kltsge lnyegben megegyezik: a kutyaelesg, a jtkok, az llatorvosi ellts gy is, gy is ugyanannyiba kerl. |