kutyakvilaga2
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Fajtaismertetk!
 
Kutyajsg
 
Friss:
.2006.08.30!UJ DESIGN!Remlem mindenkinek tetszik!Holnap ugye 2006.09.01.SULI:'(.Ezt csak azrt mondom mert majd nem nagyon tok frissiteni az oldalon esetleg htvgeken vagy ks estken!Mindenkinek j tanulst kivnok!!!Puszi:Betty
 
egy kis extra--->rejtvny
 
Linkek
 
Welcome
 
Betegsg,gygyts!
 
Regizz
 
llati veccek:))
 
Egszsg
 
A kutya viselkedse
 
Szereted a kutykat?
Szereted a kutykat?
szavazz s megtudom!

Igen!!!
Nem!!!
Szeretem,meg nemis
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
A ht kutyja
 
Az llatok s a stressz

AZ LLATOK S A STRESSZ

– Zaklatott vilgban lnk –

Mindennapjaink lland ksrje a stressz. A krnyezet ingerei nem csak az emberben vltanak ki heves reakcikat, vagy hossz tvon betegsgeket, hanem az llatokban is. Minden llattart tapasztalta mr, hogy kedvence pni flelemmel reagl bizonyos jelensgekre. sszerezzennek a vratlan hatsokra, s ha zeng az g, a kutyk, macskk legszvesebben a fld al bjnnak flelmkben. A nagyvrosokban l llatok pedig mg az urbnus rtalmakat is knytelenek elviselni. Dr. Bnfi Andrssal, arrl beszlgetnk, hogyan reaglnak, s milyen vltozsokat okoz az llatok szervezetben a stressz.

- Bizonyos mennyisg stresszre minden llatnl „szksg van” ahhoz, hogy a szervezet napi mkdshez megfelel inger rje. Ennek menynyisge azonban szmokban nem meghatrozhat.

- Milyen tnyezk befolysoljk az llatot a tekintetben, hogy optimlis vagy tlzott menynyisg ingerrel kell lelnie az lett?

- A leggyakoribb a zajrtalom s a szennyezett krnyezet. De vegyk sorra a „forrsokat”.

TARTSI KRLMNYEK

Magnyos ebek, acsarkod falkk

- Vegynk pldnak egy laktelepi laksban tartott kutyt. A napi stk szma alapvet (s persze, nem csak laktelepen lknl). Van olyan gazda, aki egy nap csak egyszer viszi le a kutyjt, mert gy gondolja, ez elg az llatnak a szksgletei elvgzshez. Egsz nap gylik a vizelet a hlyagjban, s egy id utn knyelmetlensget, st, fjdalmat okoz a szerencstlennek, de a pavlovi reflexek miatt csak vgszksgben rt. Egy sta naponta kzel sem elg ahhoz, hogy meglegyen az llat komfortrzete s ne csakis a laksban tarts htrnyait rzkelje.

Igen fontos az is, hogy az llat mennyit van egyedl a laksban. A kutya trsaslny, s az egsz napos bezrtsg hatvnyozottan rosszul hat r.

Vagy egy msik plda: egy nagy kertben falkban tartott kutyk rivalizlnak egymssal. Ms s ms rangsor alakul ki kzttk, tbb tekintetben is. Ersorrend, a przsban, a tpllkozsban elfoglalt helyk. El kell dntenik, ki az r a hzban, melyikk "a nagy igazsgoszt", aki beleszl a tbbi kutya kzti perpatvarokba is. A tartsi krlmnyek itt is meghatrozzk, j falkaszellem uralkodik-e, vagy lland a rivalizls, a viaskods, az acsarkods. Pldaknt azokat az llatbartokat hoznm, akinek pnzk nem sok, llatszeretetk viszont risi. Nagy terleten sok-sok kutyt zsfolnak ssze, de a megfelel elltsukat nem kpesek biztostani. Itt bizony napirenden vannak az agresszv jelensgek, mg kannibalizmus is elfordul.

TULAJDONOS

Rendszeressg, rendszeressg, rendszeressg!

A tulajdonos letvitele is meghatroz az llat szempontjbl. Az etets, stltats trtnjk mindig ugyanabban az idpontban, vagy ha ez nem megy, legalbb valamifle rendszert igyekezznk az llat letbe vinni. A kutyk nagyon szeretik a rendszeressget, ezrt mg a heti egy koplalnapot is minden tovbbi nlkl megszokjk, ha a gazda kvetkezetesen alkalmazza.

Rendkvl fontos az is, hogyan bnik a tulajdonos a kutyjval. Ez nagy mrtkben befolysolja a kettejk kapcsolatt. Az llat rzi az emberbl felje rad ragaszkodst s szeretetet. s ez mg akkor is igaz, ha a gazda nem tudja kimutatni a szeretett.

- s mit idz el az llatban, ha bntalmazzk?

- Egy id utn elr egy olyan ingerkszbt, ami a meneklsi reflext hvja el, s ha ezt megakadlyozzk, mert rcsok kztt, betonozott, szk kennelben tartjk, annak mr fiziolgiai reakcii is lesznek. Krosodik az llat idegrendszere, agresszvv vlik, lefogyhat, ivari mkdse rendezetlen lesz s furcsa szoksokat vehet fel.

Vannak emberek, akik rendkvl gyakran kltznek. Mint tudjuk, a kutya nem a helyhez, a hzhoz, a krnyezethez ragaszkodik, hanem a gazdhoz. Ennek ellenre komoly stresszt okoz nla jra s jra ms krnyezetet megszokni. Mindenki jrt mr llatkertben. Ott az llatokon igen jl megfigyelhet egyfajta knyszeres viselkeds vagy -mozgs. Pldul fl-al jrnak a ketrecben, mindig ugyanazon az tvonalon. Az ok: a tlsgosan kevs inger s a bezrtsg. A tl szerny terlet s az „unalmas” let hozza magval ezeket a knyszeres magatartsi formkat.

- A ltogatk sokasga nem zavarja ket?

- Azt nagyon gyorsan megszokjk.

ETETS

Az egyoldal tplls mr dita!

- „Bizonytalan, mint a kutya vacsorja” - tartja a kzmonds, s ebben sok igazsg van. A rendszeressgnek az etetsben is igen fontos szerep jut, mert az ssze-vissza idpont valdi bizonytalansgban tarthatja az llatot. Kellemetlen s furcsa rgsi szoksokat vehet fel: sztrg minden, szmra elrhet trgyat,  legyen az szklb, k, vagy ppensggel beton.

Fontos az eledel mennyisge s minsge is. Nem elg csak a mennyisgre koncentrlni, figyelni kell a minsgre is. Gyakran esnk abba a hibba, hogy br mennyisgileg elegend telt adunk az llatnak, a minsgre nem figyelnk. Az egyoldal etets ditnak minsl! Az elbb emltett rossz rgsi szoksokon fell hinyrzet s egyfajta hsg alakul ki az llatban. Pldul az olyan kutyban, amelyet mindig csirkenyakon-fejen tartanak. A csirknek ugyan magas a tprtke, de nem tartalmaz mindent. A vltozatos tkezs nem csak azrt ajnlatos a kutynak, amirt az embernek - mondhatni, a kulinris rmkrt -, de nagyon komoly lettani alapja van: a sokoldalsg magban hordja a tpanyagok soksznsgt is. A "teljessg" a ma kaphat tpokkal megvalsthat, akr a tkletessgig vihet, mert a gyrak tudomnyos receptri messze tlmutatnak a csirkenyakon.

KR-OKOK, KROKOZK

Az ember „fejlett” civilizcija kutyba se veszi az egszsget

- Hatnak az llatra a fizikai, kmiai, biolgiai krokok is. A fizikai krokok szorosan sszefggnek a krnyezettel s tartsi krlmnyekkel. Fizikai krokok a nagy mennyisg por, az ers zaj. Kmiai krokok a hztartsban hasznlt vegyszerek, permetek s nvnyvd szerek, mreganyagok. Pldul a kutya boldogan megissza a kimltt aut htfolyadkot, mert jz, des, m azonnal tnkre is teszi a vesjt. A dohnyfstrl mr esett sz a lapban, de annyit azrt hadd tegyek hozz, hogy ahol hrman-ngyen cigarettznak, az komoly terhelst jelent az llatok szervezetnek. Kzismert, hogy a nagyvrosok bizonyos pontjain a kipufoggz mennyisge a hatrrtk tbbszrse. Az is kztudott, hogy ezek a gzok ltalban nehezebbek a levegnl, s a fld feletti egy-msfl mteres svban lnyegesen tbb van bellk. Nincs olyan magassg kutya, amelyik stltatsnl ne rszeslne ebbl az urbnus „ldsbl”.

A biolgiai krokok: a vrusok, a baktriumok, a kls s bels parazitk (bolhssg, frgessg) s a gombk. A krokozk s az llat szervezete kztt folyamatos versenyfuts zajlik. A fertztt krnyezetben l, elhanyagolt krlmnyek kztt tartott llat szervezete egy id utn alulmarad a krokozkkal szemben, ha nem kap orvosi segtsget (pldul immunitst kivlt vakcinzst). Persze, fontos a rendszeres fregtelents s bolhtlants is, amit a gazda a megfelel szerekkel „hzon bell” is elvgezhet.

- Fenti krokozk milyen betegsgeket okozhatnak?

- A leggyakoribbak a lgzszervek, valamint a br klnbz megbetegedsei.

 MUNKAVGZS

Ha nem megy, ne erltessk!

- Munkavgzs alatt elssorban az rz-vd munkra gondolok, illetve a versenyz (agr) s a vadszkutykra. Fontos, hogyan tantjuk be az llatokat ezekre a munkavgzsekre. Ha a teljestkpessge hatrn tl kvetelnk, vagy sorozatosan olyan feladat el lltjuk, amit mg nem kpes megoldani - az a ksrletes neurzis tipikus pldja. Ezt mr majomksrletekkel is igazoltk. A betantsnl nagyon trgyszeren s tervszeren kell eljrni, rdemes szakemberek, idomrok tancst is kikrni s figyelembe venni. A versenyz kutynl megfelel edzstervet kell kidolgozni. Ha pedig az llat nem tud megfelelni a tlzott elvrsoknak, le kell vonnunk a konzekvencit, s talaktani a munkaritmust. Ha nem tesszk, az llat agresszvv vlik, vagy aluszkonysggal reagl, st, bele is rokkanhat.

SUMMZAT

„Emberes” llatbetegsgek

- Milyen elvltozsokat okoz a stressz az llatok szervezetben?

- A kialakult krlmnyek, illetve azok a hatsok, amelyek az llatot rik, amita az ember krnyezetben l, a trzsfejlds sorn belltak egy normlis szintre. Manapsg azt a vltozst ljk meg, hogy a felgyorsult lettemp egyik kvetkezmnyeknt hzillataink letritmusa is megvltozik. Ehhez a kutya s a macska - gy tnik - tkletesen kpes alkalmazkodni (de nem jellemz pldul a hzinylra). Ha az llatot rt ingerek sszessge tlzott mrtket lt, lelassul az immunrendszer s a stressz ltal kifrasztott szervezet lass vagy lanyha reakcii kvetkeztben n a megbetegedsek valsznsge.

A legtipikusabb s leggyakoribb „stressz-megbetegeds” az ingerlkenysg fokozdsa, az  agresszivits, amelynek sajnlatos kvetkezmnyeirl mostanban oly gyakran olvashatunk a sajtban.

Az emberre jellemz stresszbetegsgek kzl nhnyat mr mi is tapasztalunk kutykon, sajnos, egyre gyakrabban. Elssorban gyomorfeklyt, de elfordul az emberre jellemz ischaemis szvizom-krosods (infarktus) is, br igen ritkn. Az agyrgrcs, a vrerek betegsgei, az agyvrzs ma mg elg ritkn megfigyelt betegsgek a kutynl.

- Vannak a stresszre klnlegesen rzkeny fajtk?

- A stressz hatsa az llatokra oly komplex, sok sszetevs folyamat, aminek egyik tnyezje az is lehet, hogy az adott llat egynileg mennyire rzkeny. Jellemzen rzkenyebben reagl a stressz-megterhelsre pldul a belga juhsz, a dalmata, a vizslk, a trpe fajtk s a kuvasz. ltalban jl trik a stresszt a juhszkutyk, a puli, a komondor, a pumi s a schnauzer.

- Mi a helyzet az llatot spontn, hirtelen rt ingerekkel? A nyri viharokat ksr mennydrgsre, a szilveszteri - sajnos mr „hagyomnyos” - petrdzsra, tzijtkra gondolok.

- Az ilyen jelleg hirtelen zajterhelst az rzkeny idegrendszer llatok roszszul viselik. Ilyenkor pni flelem vesz rajtuk ert, elbjnak, elmeneklnek.

A hatsos gygyszer nem patikban kaphat

- nknl is jelentkeznek „stresszbeteg” llatokkal?

- Sajnos, egyre gyakrabban. Az utbbi idben erteljesen megntt az ltalunk felrt nyugtatk mennyisge, forgalma. Ez azonban nem orvosi problma, inkbb figyelmeztets: figyeljnk sokkal jobban arra az llnyre, amely velnk l jban-rosszban. Azt azonban tancsolhatom, hogy ha fel lehet kszlni bizonyos esemnyekre, mint pldul a petrdzs, akkor nhny rval elbb adjunk nyugtatt az llatnak.

- A folyamatos stresszhatsnak kitett llatokat lland nyugtatzssal vdhetjk?

- Egyrtelmen nemet kell mondjak. A tarts stresszre egyetlen „gygyr” a stressz cskkentse optimlis lettani szintre. Egy llatot nem lehet folyamatosan nyugtatkkal tmni!

Ltezik mg egy „csodaszer”, ami mindig kznl van: a szeretet.

 
mennyi az id?

 
A kutyrl
 
mennyen jrtatok itt?
Induls: 2006-07-25
 
A gyerek s a kutya
 
llatorvos
 
Szavazzatok!
mi a vlemnyed az oldalrl?
szavazz s megtudom!

Sztem tk j
elmegy
imdom a kutykat,ezrt j!
nekem nem jn be
nem tetszik
szerintem szntesd meg!!
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Kutyafajtk
 
Thanks
 
egrkvet
 
Tpllkozs
 
Kutyakozmetikk
 
Kutyk s gazdik
 
Felels tarts
 
Elrhetsgem:

Az oldal neve:kutyakvilaga2

email:horbett@freemail.hu

az oldal keletkezse:2006.07.25

 
Kutyafelszerels
 
Regizz!!!!
 
A kutya kivlasztsa
 
Ne lopj!!!!!
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!