A kutyk is tisztelik a rangsort s knnyen elfogadnak szablyokat
Minden rendes kutyagazda tudja, hogy a jl nevelt kutykkal knnyen el lehet fogadtatni szablyokat. Hrom segt mechanizmusra is tmaszkodik ez a klns viselkeds. Az egyik pontosan az elbb mr emltett konfliktus-minimalizls, ha kvetkezetesen rszlunk valamirt a kutynkra, akkor elbb utbb gy csinlja, ahogyan szeretnnk. Teht mondjuk mindig a bal vagy jobboldalunkon jn, megll a jrdaszlen, nem ugrik fel az asztalra. s ezrt mg klnsebb dresszrt vagy bntetst sem kell alkalmazni, elegend, ha a kvnt viselkedst akr passzvan is, de elegend gyakran vgeztetjk. A kutyk is nagyon tisztelik a rangsort, klnsen szfogadak, ha kvetkezetes ember van felettk. A msik segt mechanizmus a kutyk szemlyesrtus-kvet tulajdonsga. Ha egy kutyval tbbszr egymsutn, azonos idben, azonos helyen, azonos mdon hajtunk vgre egy cselekvst akkor a kutyk nagyon hajlamosak ezt a sajt kezdemnyezskre legkzelebb is, hasonl formban elvgezni. A harmadik segt mechanizmus a mintakvet viselkeds, az utnzs, ami a kutyknl is jl kimutathat, de egy kln fejezetben foglalkozunk majd vele.
A csaldban nevelt kiskutya mg letnek kezdeti szakaszban rjn a konfliktus-minimalizls szksgessgre. Hiszen nem szabad a laksban a dolgt vgeznie, nem mehet ki, amikor szeretne, nem rghatja a cipket s a sznyeget, viszont mg bztatjk is arra, hogy a labdjt vagy ms jtkt rgcslja. Klnbz akcikra serkentik, pldul hvja a gazda, s ha a hvsnak engedelmeskedik rendszerint meg is jutalmazza. Krik tle a przt, s ha odaviszi megintcsak jutalom a rsze. A fentiek alapjn nylvnval, hogy a sok lehetsges akci kzl nhnyat konfliktus, azaz valamilyen formban bntets kvet, mg ms esetleg teljesen hasonl akcikrt nem szlnak vagy ppen meg is jutalmazzk. A kutya nemcsak abban klnbzik ms llatoktl, hogy nagyon rdekldik a gazdval egytt vgezhet akcik irnt, hanem abban is, hogy a hziasts sorn az emberhez hasonlan, jelentsen kifejldtt az nszablyozsa. Kpes arra, hogy sajt magt visszatartsa egy akci elvgzstl. Egy kiskutyt nagyon knnyen meg lehet tantani arra pldul, hogy etetskor, brmennyire is hes mr, szpen vrja meg, amg az tel a tljba kerl s csak akkor kezdjen neki a falatozsnak, ha erre engedlyt kap. Ha idejekorn bevezetjk, elg a moh kiskutyt kzzel visszatartani egyszer-ktszer, vagy hangosabban rszlni s az effle szably gyorsan kialakul. Genetikai adottsga a kutynak az, hogy a rangsorban feljebbvalnak ilyenkor engedelmeskedjen. Az utcn sokszor ltni, hogy a vidman ugrndoz, szaladgl kutyk a jrda szln megllnak s nznek htrafel, hogy gazdjuktl az thaladsi engedlyt megkapjk. Ha ezt sok ven t mindig gy teszik, felntt korukban mg a legkvnatosabb ldzhet trs, vagy cica sem fogja ket a szably megszegssre ksztetni.
.............................
Az ltalnos ismeretek s a nhny ksrlet alapjn altmaszt-hatnak ltszik az az llts, hogy a kutyk emberrel trtn egyttmkdsben szerepet jtszik a kutya ktdse, a szablytanuls s bizonyos mrtkig a problmafelismers is. A legtbb esetben persze az ember maga hatrozza meg a megoldand feladatot s ebbe a kutynak nincsen beleszlsa, de egyttmkds csak akkor jhet ltre, ha is rjn arra, hogy mi is a valdi problma. Nem tudom megllni, hogy itt ne mondjam el egy rgi megfigyelsemet, amit mg gyermekkoromban tettem, de annyira emlkezetes maradt, hogy mig is pontosan emlkszem r, s ppen azt bizonytja, hogy a kutyk mennyire j feladatfelismerk. 1946-ban a Nemzeti Segly gyermeknyaraltatsi akcijnak keretben nhny nyri htre Bugacra kerltem, egy mdos parasztcsaldhoz. Volt ott rengeteg llat, marhk, disznk, birkk, lovak, libk, ami csak egy gazdasgban elfordul, velemkor s idsebb gyerekek, rengeteg j s izgalmas lmnyben volt rszem. Egy nap az asszonyok libafosztshoz fogtak. Elkertettk a libkat s egyenknt elkapva ket villmgyors, szakszer mozdulatokkal vgeztk a tollgyjt mveleteket. A pucr egyedeket kiengedtk s azok hamarosan csapatba gylve vrtak trsaikra hangos ggogs kzepette. Volt vagy 200 liba. Ks dlutnra mr csak egy maradt s amikor megprbltk elkapni megszktt s elvegylt a mr ksz libkkal. Az asszonyok kacagtak, prbltk megfogni, de nem sikerlt, mert 200 msik szaladglt, vergdtt, ugrlt krlttk. n is ott lltam s nztem a hibaval prblkozst majd hirtelen tlettl hajtva felajnlottam, hogy Bogrral megfogom n. Bogr egy nagyon okos, szorgalmas puli volt, akivel nekem mr igen j munkakapcsolatom volt, sokszor riztk egytt a birkkat. Beleegyeztek, szltottam a pulit s elkezdtk zavarni az addigra mr igencsak izgatott vl ldcsapatot. A puli egy percen bell elkapta a mg tollas libt s leszortotta a fldre, amg n oda nem rkeztem. Azt ugyan akkor n teljesen termszetesnek vettem, mert elre szltam a pulinak, hogy a tollas libt kell megfogni, de mr akkor is meglepett az a szinte hihetelen hatkonysg, ahogyan a feladatot vgrehajtotta. Egyetlen csupasz egyedet sem fogott meg, teht nem prba-szerencse mdszerrel dolgozott, hanem szmomra akkor is, most is nyilvnval, hogy "tudta", mi a feladat.
.....................
A rgebbi irodalomban sokszor olyankppen magyarztk a vakvezet kutyk gazdikkal trtn egyttmkdst, hogy ez csupn a kondicionls, tants eredmnye. A kutya nem tesz mst, mint engedelmeskedik nhny parancsnak. Ez biztosan nincsen gy, mg a legegyszerbb magyarzat szerint is a kutya bizonyos szablyokat kvet, amelyek nem csupn trstsos tanuls eredmnyei, mert nem kapcsoldnak szorosan a krnyezet meghatrozott rszhez, ahogyan ezt kpzeltk. A sajt megfigyelseink azt mutattk s ezen igencsak meglepdtnk, hogy a vak gazdk sokszor megszidjk a jl teljest kutyt s ez ennek ellenre is elvgzi munkjt. Egyik videofelvtelnkn a kvetkez jelenet lthat. Egy nyri zpor utn flig meddig mr felszradt a forgalmas utca, s elindul a gazda s a vezet kutya. Egy gyalogtkel kzepn mg hatalmas vztcsa terpeszkedik. A kutya termszetesen kikerli ezt s nagy vben elvezeti a vakot a tcstl. A gazda azonban nem rti, hogy mrt kellett ilyen nagy s flsleges kerlt tenni, gy rzi, hogy a kutya valamit rosszul csinlt, megszidja s visszamegy a kutyval s megismtlik az tkelst. A kutya megint elkerli a tcst, jabb ezttal erlyesebb szids, jabb ismtls, hatrozott parancsok, egyenesen elre. Szegny kutya ekkor mr szt fogadott s szpen belementek a mly tcsba. A gazda persze azonnal rjtt, hogy mirl is volt sz s gyorsan bocsnatot krt s lelgette a kutyt. Vagyis egy magatartskutat szemllete alapjn ktszer megbntette a helyes viselkedsrt s egyszer megjutalmazta a helytelenrt. Izgatottan vrtuk, hogy mi lesz a kvetkez tcsnl. A kutya termszetesen a szablyt tartotta meg, s ugyan aggodalmasan, de megint kikerlte a vizet. Nincsen egyszerbb magyarzat ezekre a jelensgekre, mint az , hogy a kutyk kpesek a feladatoknak legalbbis egyrszt felfogni, megrteni s viselkedsket a feladat elvgzse rdekben alaktani. Ehhez hasonl jelensget ms llatok esetben nem ismernk, leszmtva azt a nhny emberszabs majmot, amelyet egszen kicsi kortl kezdve emberi, csaldi krnyezetben neveltek fel. |