Hogyan fedezhetünk fel, illetve előzhetünk meg egyes egészségügyi problémákat havi otthoni ellenőrzéssel?
A kutya gazdája hatalmas szerepet tud játszani abban, hogy a kutyája egészséges legyen. Az alábbi írásban öt pontba foglaltuk össze azokat a havi teendőket, melyek segítségével biztosíthatod, hogy kutyád tökéletes egészségben és kondícióban legyen.
A házikedvenc rossz egészségi állapotának legkorábbi jele a tompa fényű szőrzet, valamint a hirtelen megnövekvő vagy csökkenő testsúly, melyet mi magunk is könnyedén észlelhetünk, - állítják a szakemberek. Az állat gazdája lesz az állatorvos szeme és füle, az orvosnál tett két látogatás között. Ha valami elváltozást észlelsz az állaton, hívnod kell az állatorvost, mielőtt komolyabb baj történne.
Íme az öt pontba szedett lista a kutyák otthoni ellenőrzéséhez:
Súly ellenőrzés
Mérd meg a kutyád súlyát rendszeresen! Ezen kívül úgy is ellenőrizd az esetleges változásokat, hogy a kutyád fölé hajolsz, és megnézed, hogy van-e egy vékony zsírréteg az állat bordái mögött. Helyezd mindkét kezedet a kutya bordáira. Ha megfelelő a súlya, ki tudod tapintani a bordáit, de kiállniuk nem szabad. Ellenőrizd azt is, hogy nincsenek-e zsírcsomók a hátsó lábak között vagy a has alatt.
Ha a kutyád túlsúlyos, beszélj az állatorvosoddal egy esetleges fogyókúrás programról, hagyj fel a jutalomfalatokkal és a napi eledel adagot oszd el 2-4 alkalomra. Dolgozz ki egy edzéstervet a kutyádnak. Kezd először rövid feladatokkal, majd fokozatosan növeld a mozgásra szánt idő mennyiségét.
Szőrzet és bőr
A szőrzetnek puhának kell lennie az állat egész testén. Simítsd szét a szőrt a fej környékén és végig a gerinc mentén, hogy felfedezd az esetleges horzsolásokat, karcolásokat, vágásokat, csomókat. Ellenőrizd, hogy nem bújtak-e meg élősködők a kutya szőrében. Ha egy kutyának fénytelen, töredezett a szőre, az alultápláltság, vagy betegség jele is lehet. Az élősködőket különböző samponokkal és spray-kel írthatjuk ki.
Szemek és fülek
Óvatosan húzd le az alsó szemhéjat, hogy ellenőrizd, a szem nyálkahártyája szép rózsaszín színű e. A szem fehér részének ragyognia kell, és semmilyen vörös elszíneződése nem lehet. Ellenőrizd, hogy a pupillák normális méretűek-e, és hogy megfelelően reagálnak-e a fényviszonyok változására. A szemből szivárgó gennyes váladék fertőzés jele lehet.
A füleknek tisztának kell lenniük, rózsaszínűeknek (nem rikító rózsaszínnek), és nem lehet bennük váladék, illetve nem lehet erős szaguk. Ellenőrizd a fülzsiradék mennyiségét, valamint azt, hogy a zsiradék nem sötét színű-e, hiszen ez utóbbi fertőzés illetve élősködő jele lehet. Szem illetve fülproblémák jelentkezése esetén szükséges lehet felkeresni az állatorvost.
Fogak
Emeld fel a kutyád ajkát, és erősen nyomd meg az egyik felső fog fölötti ínyrészt. Ha elveszed az ujjadat, az ujj helyén keletkezett fehér foltnak rózsaszínné kell válnia. Nyisd ki a kutyád száját, és vizsgáld meg minden fogát. Nézd meg, hogy van-e fogköve, melynek színe a sárgától a sötétbarnáig változhat, és szájüregi elváltozásokhoz vezethet. A fogkövet állatorvosnak kell eltávolítania. A rendszeres állatorvosi ellenőrzés, a kifejezetten kutyák számára tervezett fogkefe és fogkrém használata, valamint a fogak tisztítására kifejlesztett jutalomfalatok segíthetnek a fogkő kialakulásának megelőzésében.
Helyi ellenőrzés
Nézd meg, hogy nincs-e bármilyen szokatlan csomó vagy duzzanat a kutya testén, úgy hogy először a kutya fejére helyezed a kezedet, és végig húzod az álláig. Ezután következzenek a mellső lábak, majd a vállak alatti rész, végig a hát, a csípő, és a lábak. Ellenőrizd a kutya mancsait és ujjait, hogy észrevedd az esetleges repedéseket vagy vágásokat rajtuk. Ha bármilyen szokatlan csomót találsz valahol, azonnal fordulj az állatorvosodhoz. |