Az Alano
Az „alano” vagy „alant” sz, melyet Dlnyugat-Eurpban a buldog munkjt vgz kutyk megjellsre hasznlnak, az alnoktl ered. Ez a npvndorlsi hullmmal Kzp-zsibl rkez, a szarmatk akkoriban legnagyobb nomd lovas trzse egszen Hispniig hatolt az i. sz. IV. szzad tjn, s flelmetesen vad, ers kutyikat is magukkal hoztk. Ezekrl a kutykrl zsiai eredetkn kvl csak annyit tudunk, hogy nagy-, kzp-nagy termet, kzphossz szr, rettenthetetlen rkutyk voltak, akik a vndorl csaldok marhit felgyeltk. Hogy az Ibriai-flszigetre val megrkezskkel egytt a hasonl funkcit ellt kutyknak tadott elnevezsen tl milyen hatst gyakoroltak a helyi llomnyra, vagy ppen magra az alanora, nehz pontosan kiderteni. A mai kutyk robusztus alkata s hatalmas koponyja vilgosan utal molosaid szrmazsukra, melyet rszint a fnciai (pun) kereskedk ebeinek a Mediterrnum nyugati rszben val elterjedsvel, rszint a rmai hdtk hadikutyinak Hispniban val - mg idszmtsunk eltti - megjelensvel magyarzhatunk. Taln a molosaidok leszrmazottjai keveredtek az alnok frgbb terelkutyival? Nem tudjuk. Egy mindenesetre biztos: a kzpkor bekszntekor a spanyol terleteken mr ltalnoss vlt a marhaterel- s lefog kutyk alanoknt trtn elnevezse. Emellett - hihetetlen fizikai teljestkpessgknek ksznheten - hamar npszerv vltak, mint rettenthetetlen vaddiszn- s medvevadszok.
Az alano egyik legkorbbi rsos emltse De la Monteria 1330-ban megjelent munkjban tallhat, melyhez kpi brzols is tartozik. XI. Alfonz, Kasztlia kirlya 1343-as vadszati tmj knyvben szintn tallkozhatunk a fajtval, melyben a nagyvadak vadszatra hasznlt kutynak egy rajza azzal a kiegsztssel egytt tallhat, hogy az alano az egsz spanyol terleten nagy npszersgnek rvend. A kirly az albbi jellemzst adta a kutyrl: nagy s szles pofj, ers llkapcs, vad termszet. Ugyanakkor azt is hangslyozza, hogy ne legyen tlsgosan nagytest, mert az frgesgnek elvesztshez vezethet. Gaston Phoebus francia fnemes 1387-ben sajt mvben hrom „alant”-flesget r le, klnbz testalkattal. San Isidoro sevillai szerzetes gy emlti az alanot, mint szles s ers mellkassal rendelkez, klnsen vad termszet kutyt. Zaccaria Gonzalez IV. Kroly spanyol kirly megbzsbl ksztett falfestmnyn az alankat s lebreleket egytt brzolja vadkanvadszat kzben.
Egy 1644-ben megjelent, szintn vadszati tmj spanyol knyv az alant a nagyvadak vadszatra alkalmas hrom fajta egyikeknt emlti a „lebrel” s a „dog” mellett. Ez utbbi egyfajta nehz vadszeb, az uralkodi ajndkknt Spanyolorszgba rkezett risi angol masztiffok leszrmazottja lehetett, mg a lebrel (vagyis az agr munkjt vgz „elfog”) lersa alapjn egy erteljesebb kopra emlkeztet. Az alant, amelyet akr tmeneti tpusnak is tekinthetnk a msik kett kztt, a szerz a vadkan- s medvevadszatra leghasznlhatbb kutyaknt rja le, amely „ers s kurta fejjel” rendelkezik, ugyanakkor gyors futsra kpes. Ebbl a korbl is szmos mvszeti brzols maradt rnk, melyek a kutykat vadszat kzben mutatjk, mikor egyedl (!) gyrik le a vadkanokat, mint ahogyan azt a bikafuttatsairl hres Pamplonban tallhat kztri szobor is megrkti. Sokszor tallkozhatunk olyan rsos emltssel, amely az alano vgletekig btor s hsges termszett, valamint nagyszer rkutya voltt mltatja.
A XVI-XVII. szzadi Spanyolorszgbl a dl-amerikai gyarmatokra csapatostul rkeztek a szerencselovag hdtk, a konkvisztdorok, akik nagy szmban vittek magukkal nehezebb tpus alankat hadikutyaknt, s melyek gy az jvilgban is elterjedtek. A kontinens tkletes kifosztshoz szksges hajhad megptshez viszont a spanyolok gyakorlatilag hazjuk sszes erdsgt kiirtottk, ami egyet jelentett a nagyvadak csaknem teljes pusztulsval. Az alano gy szinte teljesen elvesztette vadszati funkcijt, viszont tovbbra is npszer volt, mint a marhk lefogja s a mezgazdasgi nagybirtokok flelmetes re, amellett gyakran szerepeltettk llatviadalokon is. A fajta egsz Spanyolorszgban ismert volt, leginkbb mgis annak azon tartomnyaiban, ahol a marhatenyszts volt a meglhets jszerivel egyetlen forrsa. gy nem vletlen, hogy ppen a rodrigi s a pamplonai katedrlisban tallkozhatunk faragsokkal s kpi brzolssal, melyeken a kutyk vad bikkkal harcolnak. A templomot pt kzpkori mesterek minden bizonnyal olyan jeleneteket s azokon olyan kutykat brzoltak, amelyek szmukra a mindennapi letbl, kzvetlen krnyezetkbl jl ismertek voltak.
A XX. szzad nem sok jt hozott az alannak: a marhatarts egyre kevsb volt gazdasgos, az llatviadalokat betiltottk, gy egyre szklt az a kr, ahol szksg volt nagyszer kpessgeire. Noha a vidki birtokokon tovbbra is alkalmaztk, mint a vilg egyik legjobb rkutyjt, a nemzetkzi divatirnyzatok nem kedveztek egy helyi „paraszteb” elterjedsnek. A fajta nem vlt divatoss, azonban ppen ez mentette meg. Csak olyanok tartottk, akik rtkelni tudtk karakn jellemt, s szksgk volt a szolglatra. Ezek a nagybirtokosok s parasztgazdk rdekelve voltak abban, hogy kutyik ersek, frgk s kitartak legyenek, gy csak a legjobb, legvadabb egyedeket prostottk. Ennek kvetkeztben az alano nem korcsosult el, nem esett ldozatul a feleltlen s lelkiismeretlen kutyaszaportknak. Mindazonltal a mezgazdasg s a marhatarts visszaszorulsval a ‘80-as vekre igencsak megcsappant az llomny ltszma, s a fajta a kihals szlre kerlt.
Voltak azonban olyan lelkes kutyarajongk, akik felemeltk szavukat az srgi kutyk rdekben, s - a spanyol nemzeti kulturlis rksg rszeknt - igyekeztek megmenteni ket. Ennek a munknak az lharcosa dr. Carlos Contera llatorvos volt, a hres kynolgus s a spanyol fajtk elktelezett hve. Els szakcikke megjelenst vekre visszanyl kutatmunka elzte meg, melynek sorn tbb ezer kilomtert utazott Spanyolorszg kzps tartomnyaiban, a fajta nyomai s kpviseli utn kutatva. A „Perro” cm jsg 1984. januri szmban megjelent tudsts nem vrt eredmnyt hozott: hazai tenysztk s kutyatartk tmege rdekldtt az ltaluk addig nem ismert fajta utn. Vele szemben sokan azt lltottk, hogy a fajta tulajdonkppen csak a Perro de Presa Canario vagyis a Kanri-szigeteki fogkutya knnyebb felpts vltozata. A ktkedk ellenben szerencsre tbbsgben voltak azok, akik egy pomps rgi fajta feltmasztsa mellett kteleztk el magukat, s felkutattk a mg fellelhet llomny kpviselit. 1991. november 25-n megalaktottk a GAPAE nev egyesletet, amelynek deklarlt clja az alano megmentse s npszerstse volt.
Az egyeslet lelkes tagjainak ksznheten mra az alant hazjban - noha az FCI ltal mg nem elismert fajtrl van sz - nemzeti s nemzetkzi killtsokon is bemutatjk, s elismertsge nttn n. Napjaink leghresebb tenyszti, dr. Mariano Gomez s Austin del Rio Yenez, kutyikat termszetes kzegben, azaz hatalmas kiterjeds birtokokon tartjk, ahol mr klykkoruktl kezdve aktvan dolgoznak. A marhk terelse s lefogsa, valamint a vadszatban val rszvtel eredmnyeknt ezek a kutyk megriztk eredeti formjukat s pratlan munkakszsgket. Hasonl eredmnnyel dicsekedhetnek azok, akik llataikat nagy telepek rzsre hasznljk, mivel ez a feladat is egybeesik a fajta kpessgeivel, termszetes sztnei ltal diktlt magatartsval. A klub tagjai mindig hangslyozzk, hogy csak a fentieknek megfelel elhelyezs lehet elg j az alannak, s senki se prblja beknyszerteni akr egy norml mret kertbe, hogy a kennelben vagy laksban val tartsrl mr ne is beszljnk. Fontos annak megrtse is, hogy a fajta eredeti lhelyn kis csoportokban, falkkban lt, ezrt trsasg irnti ignyt tiszteletben kell tartani: a tulajdonosnak clszer kt, termszetesen ellenkez nem alanot tartani.
Jellemrajz:
A kzpkorbl rnk maradt, az alano-t emlt vadszati s trtneti munkk mindegyike hangslyozza a kutyk pratlan erejt, fizikai teljestkpessgt. Ugyanakkor legalbb ilyen fontossggal brt az rk szmra az a flelmet nem ismer jellem, vad s fggetlen termszet, amely ezen kutykat a csordk s birtokok rettegett rziv tettk. Szinte mindannyian kiemeltk azt a sajtossgot is, hogy az alano csak egyetlen embernek engedelmeskedik.
Az alano-rl nem mondhatni, hogy tlsgosan nyugodt termszet volna: a legkisebb neszre is azonnal ugrik, s nem nyugszik, amg a zaj forrst fel nem derti, majd ezutn is j nagy krket tesz meg futva, hogy biztostsa a terlett. Ezt a jellemz viselkedsformt alaktotta, jl fejlett, termszetes vdsztnt erstette az a tartsi md, melyben vszzadokon keresztl lt, s melyben ma is a legjobban rzi magt: birtokok vgelthatatlan tvlatai kztt l, nagy ltszm llat-, s egy szk, zrt emberpopulci vdelmt ltta el. A fajta kpviseli gazdjuk kzelsgben ltalban eltrik az idegen jelenltt, de ekkor is llandan rajta tartjk a szemket. Nem clszer megksrelni a bartkozst velk, mivel ez a kutyk termszetvel teljessggel ellenttes, s nagyon valszn, hogy a tlzott kzelsgbe kerl ismeretlen szemlyt egyszeren tmadnak tekintik, s bevetik mindent elspr erejket.
Amilyen krlelhetetlen az idegenekkel, olyan szeretetre mltan bnik csaldja tagjaival: gazdjt istenknt tiszteli s imdja, valsggal olvas gondolataiban. A gyerekeket, amennyiben mr klykkortl velk l, igazi dada mdjra felgyeli, s minden veszlytl - legyen az kls, vagy olyan, amit maguknak okoznnak - megvja ket. Szereti, br nem tlsgosan gyakran ignyli a knyeztetst. Szmra a legnagyobb boldogsg, ha szerettei krben tartzkodhat. Ilyenkor egy fa rnykba hzdva figyeli napi tevkenysgket vgz, vagy ppen beszlget gazdit. |