Kutyk szjregi srlsei
A kutyk gyakran szenvednek srlseket a szjregben. Leggyakrabban ezek a balesetek kell krltekintssel elkerlhetek. Klykkorban alakulnak ki azok a rossz szoksok, amelyek a ksbbiekben veszlyforrsok lehetnek. A kiskutyk a fogvlts miatt szinte mindent megrgnak apr, thegyes fogaikat, pl. a gazda cipjt, cipkanalt, zoknijt, egyb hasznlati trgyakat, stb. Ezrt biztostani kell szmukra a megfelel tpllkon fell (szraztp) az olyan rtalmatlan jtkokat s mcsontokat, rgcsontokat, amelyekkel nemcsak elfoglaljk magukat, hanem a gazda rtkeit is kmlhetjk. Azokat a jtkokat szabad csak felgyelet nlkl a kutynl hagyni, amelyeket semmikppen sem tud sztrgni, lenyelni, illetve amelyekkel nem tud a szjban srlseket okozni. Az emszthetetlen gumi- s manyag jtkokbl kisebb-nagyobb darabokat lergcslnak, s amennyiben lenyelik, emszthetetlensgknl fogva blelzrdst okozhatnak. Leggyakoribbak ezek kzl a gumikarikkbl lenyelt darabok.
A problma megoldsa szinte minden esetben hasregi mttet indokol. A fagak jtk kzben szintn srls forrsai lehetnek. Gyakori rossz szoks, ha a kutya kavicsokkal vagy gesztenyvel jtszik (a gazda mg sztnzi is, ha doblja neki). Az ilyen kutyk fogazata id eltt elkopik vagy letredezik. A kiskutyk tejfoga 3 hnapos kortl kezd vltdni, kb. 6 hnapos korra a maradand fogakra cserldnek a tejfogak, illetve kihasadnak a vgleges fogak. Amennyiben a tejfog letrik, az csak ritkn okoz problmt, br elfordulhat, hogy a megnylt fogbl regn keresztl befertzdik a fogmeder, s emiatt a srlt fogat ki kell hzni.
A vgleges fogak letrse gyakran fordul el rz-vd gyakorlat kzben (lgs gumikarikn, elfogsi gyakorlat, stb.), apportrozskor (ezrt nem javaslom a kavicsok doblst, inkbb gumilabdt hasznljanak) vagy egymssal trtn utcai harc sorn. A srlt fog ptlsra is van lehetsg, de vllalni kell a vele jr hosszadalmas fogszati kezelst s a kltsgeket, valamint szmolni kell azzal, hogy a ptolt rsz mg knnyebben srlhet. A nyelven s a szjreg nylkahrtyjn keletkezett srlsek nagyon vrzkenyek. Nagyon veszlyesek az les fm eszkzk, pl. konzervdoboz (lsd a kpen a konzervdoboz ltal okozott nyelvelhalst), ks, oll vagy az vegcserepek, porcelncserepek, stb. Ezeknek a trgyaknak a srlse nagyon slyos, ers vrzst, fertzst, nyelv- s szjnylkahrtya-elhalst okozhatnak. Az ilyen srlsek sebszeti elltsa minl elbb indokolt. A vrzs csillaptsa s a seb varratokkal trtn zrsa utn igen j a gygyulsi esly minden ezen a terleten keletkezett seb esetn. Gyakran szakad le az llkapocsrl vagy az llcsontrl a teljes fogny. Ez bonyolultabb sebszeti s fogszati elltst ignyel.
LLATORVOSI AKTUALITSOK
Ids kutyk, idskori betegsgek
A mai kutyk, akrcsak a mai emberek, hosszabb letek apiknl. A kutyk mg gy is csak ritkn lnek 17 vnl tovbb. Ez a kor emberi mrtkben 96 vnek felel meg. Az emberi korral val sszehasonltsnl a kutya els vt 14, a msodikat 7, s minden tovbbi vet 5 vnek szmtunk. A nagy termet kutyk tbbnyire hamarabb regednek, mint a trpk. A nagyon kifinomult szervezet, fajtatiszta egyedek, az elhzsra hajlamos nagy test kutyk ltalban rvidebb ideig lnek, mint a kis test, a nem elhzott vagy a keverk kutyk.
Kutyink letkort szmos kls tnyez befolysolja. A termszetellenes tartsmd, a kevs mozgs, a szennyezett leveg, a nem megfelel tpllk, a stressz, stb. mind-mind egszsgront tnyez. Mr a tizenves kutyk gondozsnl is figyelembe kell vennnk a korukat. sszessgben a kutyk szervezete, szervei az vek folyamn elhasznldnak, tevkenysgk zavart szenved, bennk kros elvltozsok, daganatok keletkezhetnek, egyes hormonok, enzimek megfogyatkozhatnak bennk. A biolgiai szervezetek regedst ksr jelensgek vizsglatval a gerontolgia foglalkozik.
Az llatorvos-tudomnyban manapsg egyre nagyobb trt hdt kivl kiegszt mszerek s laboratriumi mreszkzk segtsgvel megjelent a geritriai szrs lehetsge a kedvenc llatoknl is, amelynek lnyege az idsd kutya teljes vagy majdnem teljes kivizsglsa.
Ez magban foglalja a vrvizsglatot (mennyisgi s minsgi vrkp, biokmia, vrtesztek, hormonok, stb.), vizeletvizsglatot, rntgen-, EKG- s ultrahangvizsglatot a legfontosabb fiziklis vizsglaton kvl. Ezeket a vizsglatokat rdemes mr a kutya hatves kortl elkezdeni s ajnlatos legalbb vente megismteltetni. Az gy kapott leletek tjkoztatst adnak az llatorvosnak a kutya ltalnos llapotrl. A vizsglatok lnyege pedig ppen az, hogy gy az idejben felfedezett elvltozsok gygytsi kiltsai lnyegesen jobbak, mint az elhanyagolt vagy csak ksn felfedezett esetek.
|