„A kutyk kztt is vannak szletetten degenerlt, flesz vagy eredenden aljas, rosszindulat egyedek, azonban sokkal kevesebb, mint az emberek kztt.” (Axel Munthe)
Hadd nyugtassam meg azokat, akik mr a cm olvassakor megdermedtek, s gyorsan tovbblapoztak: egyetlen kpet sem fognak ltni vres kutyaviadalokrl. Olvassk nyugodtan vgig a most kvetkez nhny oldalt, s vgl alaktsk ki sajt vlemnyket! Lehet, hogy nem vlnak a fajta rajongiv, de ha mr nll, nem msok ltal diktlt llspontjuk lesz a tmval kapcsolatban, rszben elrtem clomat. Sokszor hallottam, hogy magukat lelkes llatbartknt reklmoz kutyatartk azt mondtk: „n minden fajtj kutyt szeretek, csak ezeket nem.”. Mindig elutastottam a rasszizmust, a szlssgeket, a kizrson alapul ideolgikat. Az ilyen korltolt emberek a sajt kutyjukat sem szerethetik igazn, de hogy nyilatkozatuk trgyt egyltaln nem ismerik, az egszen biztos. Br sohasem kerltek kontaktusba egyetlen ilyen kutyval sem, s minden ismeretk a bulvr- s szennylapok „hradsaibl” szrmazik, eltlen beszlnek valamirl, amirl halvny fogalmuk sincs. nk ne essenek ebbe a hibba! A korbban megjelent ismertetkkel szemben most nem egy „ mrpedig a pit bull j” jelleg rst olvashatnak, hanem ppen ellenkezleg: igyekeztem olyan trgyilagos maradni, amennyire az lehetsges. Mgis nehezen tudom eltitkolni az igazsgtalanul ldztt s manipullt, ssztrsadalmi gyllettel sjtott, higgyk el, valban nagyszer kutyk irnt rzett szeretetemet. A fajtt brl, gyllettl thatott nyilatkozatok ugyanis sohasem emltik a valdi veszlyforrst: azokat a ktlb fenevadakat, akik kutyikat agresszvv „neveltk”. Meggyzdsem, melyet egybknt minden valdi szakember, kikpz, llatorvos megerst, hogy a kutyk ltal elkvetett tettekrt csak s kizrlag tulajdonosuk s nem fajtabeli hovatartozsuk felels.
Az eredet
A bull-tpus terrierek tengerentli kpviseli valamennyien ugyanannak a folyamatnak ksznhetik kialakulsukat: az Anglibl s rorszgbl szrmaz si bulldogok, valamint „half and half” kutyk Amerikba val megrkezsnek a mlt szzad msodik felben. Ennek egyenes kvetkezmnye volt, hogy - elssorban a nagyobb szaki vrosok arniban - ezek a ngylb gladitorok a mlt szzad ‘70-es veire addig sosem ltott npszersgre emeltk a viadalok intzmnyt. De a mks kis Boston terriert rvid idn bell klleme miatt kezdtk el tenyszteni, s csaknem kialakulsnak pillanatban, azaz mintegy szztz ve tvol kerlt ettl a vrgzs kzegtl. Ezzel szemben harcos rokonainak trtnete - legalbbis egy ideig mg - tovbbra is a kzdtereken rdott. A kezdeti vekben a legsikeresebb viadorkutykat tovbbra is Anglibl, Staffordshire megybl hoztk be. Mivel ezeket mr genercik hossz sora ta harcra, gyzelemre tenysztettk, j hazjukban is remekl helytlltak. Az amerikai viadorkutyk tenysztse mgis rvidesen nllsult az shaz(k)tl. A „half and half” kutykat egymssal, illetve a helyi, mr korbban is harcra hasznlt llomnnyal tovbbra is azrt kereszteztk folyamatosan, hogy minl ersebb s sikeresebb gladitorokat „hozzanak ltre”. A partnerek ebben a folyamatban a tbbsgben mg a XVII-XVIII. szzadban importlt si bulldogok, vagyis a ma amerikai bulldogknt ismert kutyk voltak. Ezenkvl az sszes fellelhet s a clnak megfelel kutyt – molosszoidokat, vrebeket, st elvtve vizslkat is – felhasznltk.
Csaldi fot a '70-es vekbl
Egysgben az er
A „jobb marad letben” elv tenysztsi gyakorlatban trtn alkalmazsa hamarosan elindtott egyfajta homogenizcit. Kiderlt ugyanis, hogy a legnagyobb fizikai ert a legnagyobb kitartssal s frgesggel egy bizonyos mretkategria testesti meg, s ez a nagyjbl 18 inch-es marmagassg a kb. 50-60 fontos testsllyal prosulva. Ezek jval meghaladjk a korai, mg Anglibl behozott „half and half” kutyk mreteit, ezrt nehezen hihet egy sokak ltal elfogadott vlemny. Nevezetesen az, hogy hseink egyszeren az alig fele akkora angol Staffordshire Bull Terrier amerikai vltozatai lennnek. Inkbb fogadhat el az az llspont, mely szerint a sokkal ersebb fej s csontozat, a nagyobb mret a korbban Amerikba kerlt rgi tpus bulldogok tovbbi befolysnak eredmnye. Az j „fajta” gyorsan npszerv vlt hazjban. Egyre szlesebb krben ismertk meg, s mr korntsem csak a harci arnk krnykn rajongtak rtk. Eredmnyesen dolgoztak vidki farmerek s vadszok mellett, riztek gyrtelepeket s raktrakat is, ugyanakkor egyre tbben trskutyaknt tartottk ket, ppen nagyszer jellemk miatt. Remek fizikumuk, ellenll szervezetk, btor s karakn viselkedsk mellett ppen intelligencijuknak s hsges termszetknek ksznheten vltak rvid id alatt kzkedveltt. Rajonginak egyre nvekv tbora mindent megtett azrt, hogy mind szlesebb kznsggel ismertesse meg s el az ltala tartott, tenysztett kutykat. A fajta ezen bartai azon fradoztak, hogy a gladitorkutyktl szrmaz, de genercik ta munkra, kedvencnek tenysztett llomnyukat integrljk a fajtiszta kutyk kedvelinek angol mintra ltrehozott amerikai szervezetbe.
A mindenhat American Kennel Club (AKC) viszont ekkortjt - akrcsak Angliban a British Kennel Club a staffordshire bullterrierrl - hallani sem akart az j „fajtrl”. Mivel az egyeslet mlysgesen eltlte a viadalokat, nemcsak az e clra kitenysztett kutykat, de a mr teljesen bks „foglalkozs” utdaikat sem ismerte el. A tenysztk azonban - kutyik trzsknyvezse cljbl - szksgt reztk egy klub keretein bell val mkdsnek, ppen ezrt sajt szervezetet hoztak ltre. 1898-ban a Michigan llam-beli Detroitban Chauncy Bennett vezetsvel letrehvtk a United Kennel Club-ot (UKC), s megkezdtk ezen kutyk regisztrlst American Pit Bull Terrier nven. Bennett a korbban elterjedt elnevezsek helyett olyat vlasztott, amely utalt a fajta eredetre, szrmazsra, ugyanakkor vilgosan kifejezte eurpai rokonaival (angol bullterrier, staffordshire bullterrier) szembeni identitst. gy is mondhatnnk, hogy hivatalosan „amerikanizlta” a fajtt.
A bks „vltozat” hvei mellett - noha a kutyaviadalok az USA legtbb llamban 1878. ta tiltottak voltak - tovbbra is akadtak olyanok, akik vltozatlanul harcra kpeztk llataikat. Ezek a tenysztk az UKC-t puhnyok gylekezetnek tartottk, ezrt Guy McCord s John P. Colby vezetsvel 1909-ben megalaktottk a sajt egyesletket American Dogbreeders Association (ADBA) nven. Az egyeslet szkhelye ma Utah llam fvrosban, Salt Lake City-ben van. Napjainkban a fajtval kapcsolatos legnagyobb flrertsre az ad okot, hogy a „kemny mag” mr megalakulsa pillanatban tvette a pit bull terrier nevet kutyi megjellsre. Ennek eredmnyeknt sokan a viadalokon hasznlt kutykrl csak annyit tudtak, hogy azok szinte kizrlag pit bullok. Ma azonban mr az ADBA ltal nyilvntartott ebek is tbbsgkben bks munka- s trskutyk.
Szval, hogy is van ez ? Az amerikai pit bull terrier nevet eredetileg egy a gladitor ebekbl bks clra kitenysztett fajtra talltk ki ? Igen, gy igaz. A viadalok szervezi viszont annyira jnak talltk ezt az UKC-elnevezst, hogy az „eredeti” - kllemben s mretben korntsem egysges - harci tpust is ezzel ruhztk fel. Az UKC sok tenysztje egybknt a mai napig hangoztatja, hogy a viadorkutyk stpusbl ltaluk munka- s trskutyaknt kitenysztett fajta megjellsre k talltk ki az APBT elnevezst. gy tartjk, hogy a viadalok akkori hveit sszefog ADBA csak „lenylta” a nevet, amivel rendkvl sokat rtott nekik s kutyiknak.
Szerintk a becsletes eljrs az lett volna a McCord-fle trsasg rszrl, ha ms nevet - pldul a rgebben ismert tucatnyi kzl - vlasztottak volna sajt viadorkutyik megjellsre. Ha ez akkor gy trtnik, ma az (UKC) pit bull terrier-t vals tulajdonsgai alapjn a tbbi munkakutya-fajtval egyenrtkknt tarthatnnk szmon, s az ADBA-regisztrls - mondjuk - „Yankee Dog”, vagy „American Fighting Dog” nevtl rettegne a vilg. Mivel azonban egyik szervezet sem mond le a „nvhasznlatrl”, ma gyakorlatilag egy kialakult fajtt s annak kzvetlen st, egy fajtnak nevezett heterogn llomnyt illetnk ugyanazzal a nvvel. Mint vrbeli amerikai fajta, az APBT mindkt „vltozatban” rvid idn bell hihetetlenl kedveltt vlt hazjban. Klnsen az I. vilghbor alatt rvendett nagy npszersgnek. A hbors propaganda-gpezet a lelkest plaktokon az amerikai katonkat gyakran szimbolizlta ezekkel a kutykkal, s egy egsz nemzet volt bszke rjuk! A fajta ktszer is feltnt a Life magazin cmlapjn a hbor alatt, st egy kpregnyt is indtottak fszereplskkel. A pit bullok npszersge a ’20-as vekben tovbb ntt, ugyanis a kor nmafilmjeinek burleszkhsei mellett gyakran szerepeltek. Ilyen volt pldul Harold Loyd hres rajelenete, de Rosco „Fatty” Arbuckle-nak is gyakorta voltak partnerei ezek a „sznsz-kutyk”. Kevesen tudjk, hogy kezdetben mg a hres Rin Tin Tin-t is vekig egy pit bull szemlyestette meg a mozikban, s csak jval utna jttek a nmetjuhszok.
Pit terapeuta
A „mdia-szrny” „szrny-mdia”?
A fajta helyzete napjainkban azonban mr korntsem ilyen rzss, hiszen Amerika egykori kedvence, legtiszteltebb nemzeti fajtja ma mr a mumus szerepkrt tlti be. Noha az llomny nagyobb rsze munka- s trskutyaknt li lett, az emberek tbbsge bestinak tartja a pit bullt. Ennek okaknt a viadoregyedek tevkenysge mellett - melyet a trsadalom egyre kevsb tolerlt – egy a ’70-es vek kzepe ta rohamosan ersd tendencia is megjellhet. A fajta ugyanis mr akkor „tkletes” vlaszts volt azok szmra, akik sajt vlt erejk demonstrlsa, vagy beteges feltnsi vgyuk kilse cljbl egy csupa izom kutyval kvntak mutatkozni. Akik azrt tartanak kutyt, hogy msokat megflemltsenek, terrorizljanak vele, vajon mifle clokra, milyen mdon vgzik kutyjuk kikpzst ? Idzznk el egy kicsit ennl a jelensgnl, s ennek rszletezsvel prbljuk megrteni a fajtval kapcsolatban mra kialakult helyzetet. Ha a pit bullok meghatroz tbbsgt nem viadalokra hasznljk, mirt ilyen rossz a szles kzvlemny rszrl val megtlsk ? Azrt, mert ezekrl a kutykrl kizrlag akkor hallhatunk, ha velk kapcsolatban valamilyen baj trtnt. Azokrl is csak a tragdik kapcsn szerznk tudomst, akik egzotikus nagymacskkat, medvket s farkasokat, vagy ppen skorpit, mrges kgyt tartanak otthonaikban. Br orszgonknt ezren s ezren tartanak valban veszlyes vadllatot odahaza, venknt mindssze nhny tragdia trtnik. Ez az egy-kt eset mgis napokig foglalkoztatja a sajtt, s igyekszenek annyit kihozni a sztoribl, amennyit csak lehetsges. Hasonl a helyzet az APBT-vel is. A mdia kpviseli kzl egszen a legutbbi idkig soha senki sem akarta bemutatni a fajtt pozitv, valdi oldalrl, mivel az nem nveli az adott TV-csatorna nzettsgt vagy az jsg pldnyszmt. Csak a vres rmtrtnetek, az ijeszt fenevadak rdekesek s eladhatak, ezrt nhnyan nem tallottak klnbz mesket kitallni a pit bull terrierrel kapcsolatban. Az olvas pedig ksz tnyknt fogadja az jsgban megjelenteket, melyeket aztn kjes borzongssal tovbb mesl. gy duzzad fel egy htkznapi trtnet, gy lesz egy kznsges fajtbl pokolbli szrnyeteg.
Az egyik megyei napilap nemrg a cmlap felt szentelte egy „harcikutys” tmadsnak, mely szerencsre csak knny srlsekkel vgzdtt. Ijesztsl (vagy kedvcsinlnak) fnykppel is kiegsztettk az rst, melyen egy pit bull terrier volt lthat illusztrciknt. A cikkbl ugyan kiderlt, hogy az elkvet egy beazonosthatatlan keverk kutya volt, mgis hseinket fekettettk be jbl.
Ugyanez a napilap mindssze t hnappal azeltt kt sorban (?!) szmolt be egy msik, hallos vg tmadsrl. Ebben az esetben kt nmetjuhsz sz szerint darabokra tpett egy ids frfit. Az egyik kivonul rendrtl ksbb megtudtam, hogy a helysznen megtalltk az ldozat leszaktott kz- s lbfejt. Elmondsa szerint a krnyk a rengeteg vrtl gy nzett ki, mintha egy llatot vgtak volna le ott. Az jsg azonban nem „rtkelte” elg izgalmasnak ezt az esetet. Mivel vlemnyk szerint a nmetjuhszok nem tarthattak szmot a kzvlemny rdekldsre, a rluk s ldozatukrl szl tudsts a rvid hrek kz kerlt.
A vilgmret hisztriadmping egybknt egy jl behatrolhat idpontban kezddtt. Trtnt ugyanis, hogy a ’60-as vek vge fel egyre tbben emeltk fel szavukat a trvnyi tilts ellenre vltozatlanul zajl kutyaviadalok ellen. 1970-ben aztn megalakult az American Dog Owners Assotiation (ADOA), melynek tagjai immr szervezett formban harcoltak a viadalok vgleges beszntetsrt. Tbb hressget is felvonultat sajtkampnyukkal, akciikkal elrtk, hogy nhny szervezt s rsztvevt letartztattak, majd eltltek. Az gy nagy nyilvnossgot kapott, s a szles kzvlemny ekkor tallkozott elszr a tmval. A sajt ugyanis azonnal lecsapott a titkos kutyaviadal-sztorikra, s risi hrverst csapott az gynek. Fids TV-msorokban, jsgok cmlapjn premier plnban mutattk a viador pit bullok hatalmas izmait s flelmetes llkapcsait, s hajmereszt trtneteket mesltek a vrszomjas kutykrl. A mdia mumust, fenyeget rmet krelt a fajtbl, amivel ma az anyk ijesztgetik gyermekeiket. Emellett nagyobb baj is trtnt, mivel a szenzcihajhsz cikkek s riportok kedvet csinltak a „kemny fiknak” s komplexusokkal terhelt egyneknek, hogy „legyzhetetlen” kutyt szerezzenek maguknak. Az ilyen alakok ltal cltudatosan immron ember elleni tmadsra nevelt pit bullok okozzk azt az venknti nhny balesetet, amelyekrl a sajt mg hangzatosabb tudstsokat kzl idrl-idre. A lavina ekkor szabadult el vgleg, s azta sem llt meg, gy az jabb hradsok kvetkeztben a fajta az tlagemberek szemben vgleg kegyvesztett lett.
gy festennek a szletett gyilkosok? 7 hetes klykk
Mi az igazsg ?
Lehet, hogy furcsn hangzik, de sohasem a viadalra tartott kutyk (melyek egybknt is csak a teljes llomny trtekben kifejezhet szzalkt teszik ki) azok, amelyek emberre tmadnak. Hogy mirt? A vlasz roppant egyszer: ezeket az egyedeket sohasem kpzik ember elleni tmadsra! Hossz hnapokig kizrlag arra trenrozzk ket, hogy a tbbi kutyt gylljk. Ingerkszbket ebbl a clbl mestersgesen annyira leszortjk, hogy ha csak megltnak egy msik ebet, azonnal megtmadjk. Az n. „csibszels” el sem kerl, mivel ha nem gy lenne, hogyan vlasztank szt ezeket a kutykat a verekedsek kzben ? Mr a hskorban - s azta is - a viadalra tenysztk mindig kiszelektltk az emberrel szemben agresszv pldnyokat. rdekes adalk, hogy egy viadorkutya-teleprl egy alkalommal egyszeren elloptak tbb egyedet, mivel azok minden emberrel, gy az idegenekkel is teljesen bartsgosan viselkedtek.
Egszen ms a helyzet akkor, ha a pit bullt - vagy brmilyen fajtj kutyt! - tulajdonosa mindenfle szakmai s morlis alkalmassg hjn ember elleni tmadsra hergeli, magyarn vadtja az llatot. Ebben az esetben ugyanis a kutya valban veszlyess vlhat, mivel ingerkszbnek tlpse nha pusztn az emberek ltvnya ltal, illetve bizonyos mindennapi szitucik alkalmval is bekvetkezhet, s a kutya tmad. Esetleg egy vratlan – s a szmra ismeretlen – zajhats kvetkeztben fordul a legkzelebb ll szemly, akr a sajt gazdja ellen, ami vlemnyem szerint mg a legszerencssebb vltozat. Ezeket a kutykat valsznleg sohasem tantottk engedelmessgre, pldul a tmads parancsra trtn befejezsre, gy mris ksz a tragdia. Amit ugyanis elkezdtek, azt be is fejezik.
Sohasem szabad csupn ezeknek a - hla Istennek! - csak szrvnyos, a gazdk felelssgt mindenkppen felvet tmadsok, vagy ppen a valban gyomorforgat viadalok alapjn tlkeznnk. Ezek csak az let minden terletn fellelhet hordalkai a dolgok valdi termszetnek: ne hagyjuk, hogy elhomlyostsk ltsunkat s megtvesszenek bennnket! Ez azonban nem ltalnosan bevett gyakorlat, s egyszerbb gyllni valamit, mint az igazi oldalrl megismerni. Azokat a tulajdonosokat, kikpzket s llatorvosokat pedig, akik ezeket a kutykat aranyos, mks hzi kedvencnek, a valaha volt legjobb, legtrelmesebb pcienseknek s a legknnyebben kpezhet ebek egyiknek nevezik, a sajt hlynek, komplett