Drtszr nmet vizsla
a csokibunds vadszmester
Mindenekeltt kezdjk azzal, hogy a kznapi rtelemben nmet vizslaknt ismert fajta tulajdonkppen csak egy a nmet vizslk npes tborbl. Mellette talljuk a valszntlenl aclfnyben pompz weimari vizslt, mindjrt rvid s kevsb ismert hossz szr vltozatban, a selymes bundj mnsterlandi s kis mnsterlandi vizslt, st a pudelpointert is. Ha azonban egyszeren nmet vizslt emltnk, akkor is beszlhetnk rvid-, szlks- s drtszr vltozatrl.
A nmet vizslk sokflesge ellenre kzs jellemzjk, hogy mindnyjukat kivl vadszkutyaknt tartjk szmon. Ezttal a drtszr nmet vizslval foglalkozunk behatbban, amely haznkban mltatlanul kevs figyelmet s ismertsget tudhat magnak.
Porosz praktikum
ltalban minden komoly vadszhagyomnyokkal rendelkez orszg kitenysztette a maga sajt vadszkutyafajtit, s csak valamilyen fatlis tveds eredmnye lehet, ha ezek kzt nem szerepel vizsla. Az ok rm egyszer: a vizslk olyan mindenes vadszkutyk, amelyek erdn, mezn s vzben egyarnt kivlan dolgoznak, s bizonyos specilis vadszati mdszereket leszmtva (pl. kotorkozs), univerzlis vadszkutynak szmtanak. Hamar belttk ezt a nmetek is, szaktani szndkozvn az angol stlus aprvad-vadszat hagyomnyaival, ahol kln feladatra szakosodott ngylbak dolgoznak, szigoran csak sajt hatskrkben.
Az angol metodika szerint a vadszathoz kt kutya szksges: a leend zskmnyt elszr ugyebr meg kell tallni – ezt a munkt a pointerek s szetterek lttk el. Ezek a fest ecsetjre ill, gynyr kutyk szoborr meredt pzban jeleztk gazdjuknak a vad rejtzkdsi helyt. A prda elejtst kveten lpett sznre a retriever, aki egy pincr elegancijval szervrozta a leltt zskmnyt a vadszhoz. A nmetek praktikusan kzeltettk meg a krdst: „Egy lvshez kt kutya...?!” Mirt ne lehetne olyan kutyafajtt kitenyszteni, mely nemcsak tbb feladatot kpes egyszerre elltni, ezltal tbb vadszati mdszerhez hasznlhat, ugyanakkor szksghelyzetben meg tud felelni olyan kihvsoknak is, melyek nem tartoznak szorosan a munkakrbe?
Mr a XVII. szzadban tallhatk a nmet vizslra utal nyomok. Ekkor mg Dr. Hegewald irnytsval folyt a szelekci s tenyszts, de igazn a XIX. szzad vgt jellhetjk meg a nmet vizsla szletsnek idpontjaknt. Ezidtjt a klnbz szrvltozatok mg „egyms mellett futottak”: a drtos csak ksbb, az 1900-as vek utn vlt kln, a pudelpointer s a szlksszr griffon jtkony hatsnak ksznheten.
A nmet precizits s clszersg termszetesen mindvgig megfigyelhet volt a tenyszts sorn, mely szigoran a Solm herceg ltal megfogalmazott „Jt s szpet a vadszat szmra! Teljestmnnyel a tpushoz!” elv jegyben zajlott. Ez a fajta szelekcis szemllet igen j szolglatot tett a nmet vizsla alaptulajdonsgainak rgztsben. Vgeredmnyben elrtk azt, amit clul tztek ki: olyan sokoldal mindenes vizslt, mely a legklnbzbb munkkat (mezei, erdei, vzi munka) azonos hatkonysggal s igen magas szinten kpes elvgezni.
Tartalomhoz a forma
Mieltt tovbb lpnnk, egy kicsit gondoljuk t rviden azt a feladatkrt, melynek meg kellett felelnie, gy kpet kapunk arrl, hogy melyek azok a tnyezk, amelyek a nmet vizsla nagyszer kpessgeit alaktottk. Sokan azt gondolhatjk, hogy a vadszat nem nagy „kunszt” egy kutya rszrl, hiszen alapveten ragadoz llat (gyngytykot valsznleg nehezebb volna apportrozsra tantani). Nos, ez bizonyos rtelemben igaz, ugyanakkor nem szabad szem ell tveszteni, hogy egy kutyafajta vadszati alkalmassga nemcsak az arra val hajlambl, hanem az emberrel val egyttmkds kpessgtl, az ember cljainak megfelel munktl is fgg.
A vadszkutya elsdleges feladata, hogy adottsgait, rzkeit teljes egszben a vadsz szolglatba lltsa. Gondoljuk csak vgig, hogy mi minden jtszdhat le egy kutyban a vadszat sorn. A kutya gazdjval egy mezre rkezik. A leveg tele izgalmas illatokkal, llatok szagval. A gazda parancsot ad, mire a kutya szenvedlyes vadszsztntl hajtva keresni kezdi a nvnyzetben megbv vadat. Egyszer csak szagot fog, s egsz testben izgalmas borzongs fut vgig: megvan ht! A kutya pontosan rzkeli, hogy hol lapul a fcn, s minden idegszlval koncentrlva, izmait pattansig fesztve mozdulatlansgba dermed. Eddig a pontig tkletes ragadozknt viselkedik. A termszetben ez az a „kimerevtett” pillanat, ami let vagy hall krdst hatrozza meg: ki hogyan s milyen gyorsan reagl?
A kutynak le kell tudnia kzdeni gnjeiben kdolt vgyt, hogy ldzbe vegye a prdt, hiszen ezzel ppen megakadlyozn gazdjt annak elejtsben. Ehelyett megvrja, mg az idegek harct vgl a fcn adja fl, s felrppen a levegbe. A vadsz ekkor cloz s l. A kutya nem zavarodhat ssze a flskett drrenstl, figyelmt csakis a zskmny ktheti le. Szerencss esetben a lvs pontos, s a madr ernyedten hull a fldre. Ekkor – gazdja parancsra – a kutya a zskmny keressre indul. Megint fellngol benne a ragadoz. gas-bogas, tsks bozt, pengeles ndszlak vagy jeges vz nem llhatja tjt: mindenron meg akarja tallni a zskmnyt. Mikor rlel (rendszerint a gazdtl biztos tvolsgban), ismt le kell tudni kzdenie si ksrtst, hogy biztonsgos helyre cipelje s teljes egszben birtokolja. Ehelyett szjba veszi, s br rzi a vad illatt s zt, mgis engedelmesen gazdjhoz viszi, majd addig tartja, amg az el nem veszi tle. Tulajdonkppen az si, kifinomult ragadozsztnk magas szint meglse, ugyanakkor ezek fegyelmezett megzabolzsa teszi a vadszatot az egyik legnehezebb s legsszetettebb feladatt a kutya szmra.
Emlkezznk csak: „Teljestmnnyel a tpushoz!” Hogy ez a kijelents mennyire igaz, elg ha rpillantunk egy nmet vizslra. Arnyos mret – se tl kicsi, se tl nagy –, szikran izmos fizikum kutya, mely ennek ksznheten rendkvl kitart, s elg teherbr ahhoz, hogy akr egsz nap keresse a vadat. A drtosok ezen fell mg taln egy rnyalattal robusztusabbak, „macksabbak” is, ami cseppet sem rontja az sszbenyomst, st… Ellenll szervezetk mellett szlks bundjuk is segti ket abban, hogy vgkpp fittyet hnyjanak az idjrs viszontagsgainak. Itt meg kell jegyezni, hogy a rvidszr nmet vizsla viszont fedszre alatt finom pehelyszr „szigetelssel” is rendelkezik, mely a rvid szr fajtknl igen ritka.
Br mindkt tpusrl elmondhat, hogy dinamikus, lendletes, agilis vadszkutya, mgsem tehet egyenlsgjel kettejk kz. A rvidszr rendkvl ltvnyos, attraktv formban dolgozik, mg a drtos kiss nehzkesebb, megfontoltabb. Hallottam nmet vizslst, aki kpletesen a rvidszrt telivrknt, a drtszrt robusztus srslknt aposztroflta. Ez persze semmikppen sem pejoratv megklnbztetst jelent: egyszeren arrl van sz, hogy miknt a telivr nem alkalmas nagy terhek kitart vontatsra, gy a srsl sem fogja megnyerni a galoppversenyt. Ott, ahol gyors s elegns munkra van szksg (mezei munka), a rvid szr brillrozik, ahol viszont a megfontoltsgot kell eltrbe helyezni (erdei munka), illetve a krnyezeti tnyezkkel val nagyobb ellenlls neheztik a feladatot (tli, vzi munka), ott a drtos a terep. Legyen azonban sz brmelyik vltozatrl, mind a drtszr, mind a rvidszr nmet vizslk kimagaslan stabil, kiegyenslyozott idegrendszerrel rendelkeznek.
Szenvedlye a vadszat
A nmet vizsla vadszati rtkt a korbban taglalt dolgok mellett leginkbb az a fajta szenvedly adja, mely llandan hajtja elre a munkja sorn. A nmet vizsla vadat akar tallni, amihez igen kevs biztatst vr el gazdjtl. Ha vadjrta terleten mozog, jl megfigyelheten tlnyegl: szemben lngok gylnak, minden idegszlval koncentrl, s feszlten frkszi a terletet. Ez a bels tz idnknt igen nll, st esetenknt rmens viselkedsre sarkallja, amit rendszerint konoksgknt, akaratossgknt rtkelnek, pedig pont ezen kpessgnek ksznheten sztnsen tud nllan kombinlni, s olyan nehz feladatokat megoldani, melybe ms fajtnak „beletrik a bicskja”. Elfordult, hogy egy nmet vizsla gazdjval fogadsokat ktttek arra, hogy kutyja nem fogja elhozni a sebzett vadat, miutn az igen nagy tvolsgra (kb. 1-1,5 km) eltvolodott tlk. A kutya mg ilyen tvolsgbl is llhatatosan felkutatta s elhozta az idkzben kimlt jszgot.
A nmet vizslk elhozsi szenvedlyt pldzza annak a kutynak az esete, melynek csodjra jrtak a falubliek, mivel llandan a szomszdbl „lzingelt” kacskkal, st macskkal lltott haza. Nem bntotta a jszgokat, csak tugrott a kertsen, megfogott egyet, s boldogan hazavitte. l „apporttrgyainak” haja (illetve tolla) szla sem grblt, nmi ijedsgen kvl ms bajuk nem esett. Olyan is megtrtnt, hogy a kutya tkletesen tudta, hogy a vadat nem tallta el a lvs, s igen rvid keress utn visszatrt gazdjhoz. A ktked vadsz tvcsve aztn t igazolta: mr csak a srtetlen tapsifles farokbojtjt tudta kvetni, mieltt vgkpp eltnt a horizonton. A kutya semmikppen sem tudta volna visszahozni, viszont teljesen feleslegesen frad, ha a nyl nyomt kvetve, hasztalanul tlti az idejt.
Mindebbl ltszik, hogy a nmet vizsla igen les esz, magas intelligencival rendelkez fajta. Ez kikpzst bizonyos szempontbl megknnyti, ugyanakkor tudni kell bnni a benne lngol tzzel ahhoz, hogy ltvnyos eredmnyeket rjnk el vele. rdekes, hogy br a kztudatban a vizslk kandall eltt filozofl, szofisztiklt lelk blcsszprofesszoroknak tnnek, a gyakorlatban bizony ms a helyzet, klnsen a drtszr nmet vizslk esetben. Temperamentumuk idnknt elragadja ket – ilyenkor a sarkunkra kell llni, s bizonyos fok knyszer alkalmazsval, hatrozottan helyrerakni a kutyt. A rhatsnak termszetesen mindenkor igazodnia kell az adott egyed habitushoz. Ennek szem eltt tartsval nem fogunk maradand lelki trst okozni.
A nmet vizslk stabil idegrendszernek dicsrete, hogy a kikpzs hskorban is nagyobb lelki trauma nlkl tvszeltk az oktatst. Ezidtjt fknt „poroszos” elvek uralkodtak, s bizony senki nem kapott a szvhez, ha egy-egy kutyba tisztn par-force, azaz knyszerts tjn – ami olykor nem nlklzte az igen szlssges elemeket sem (pl. korall) – kellett „bele verni” a tananyagot. Ahogy egyre tbbet tudott meg az ember a kutyk viselkedsrl, a szemllet s a mdszerek persze talakultak, finomodtak, de azt nem szabad elfelejteni, hogy a kutyakikpzs sorn vannak olyan feladatok, illetve clok, ahol bizonyos fok knyszertsre a kikpzs megfelel szakaszban szksg van. Nem elg pldul, ha a vizsla akkor hozza vissza a zskmnyt, ha ppen kedve van. Egy-egy „elhagyott” zskmny komoly vadszetikai s nem utolssorban gazdasgi krdseket vet fl. Nem engedhet meg az a luxus, hogy ha a kutya pp „nygs hangulatban van”, vonakodjk bemenni a hideg vzbe, vagy a tsks bokrok kz. Tudnia kell, hogy a feladat ell nincs kibv: a zskmnyt mindenron meg kell tallnia, s gazdjhoz vinnie. Mindent egybevetve teht a nmet vizsla kikpzsnl kvetkezetesen egyrtelmv kell tenni a kutya szmra, hogy pontosan mi a fehr s a fekete. Ebben az esetben fantasztikus teljestmny s igen fegyelmezett trs vlik belle.
„Vizslasg” fl egszsg
A cltudatos s szigor tenysztsnek – ami szerencsre napjainkban is jellemz –, valamint kevsb divatos mivoltnak ksznheten a drtszr nmet vizsla nemcsak mentlisan, de fizikailag is igen egszsges fajta. Jellemz betegsgt jszervel nem tallni, az idegrendszeri problmkkal kszkd nmet vizsla pedig igen-igen ritka. Br j szvvel inkbb vadszember mell ajnlhat, mert csodlatos kpessgeit ott tudja igazn kamatoztatni, de hobbikutyaknt is bizonytott, m ez esetben rendkvli mozgsignyt mindenkpp rendszeresen ki kell elgteni. Mivel a drtos jl brja az idjrs viszontagsgait, kertben is nyugodt szvvel tarthat, de gyelni kell arra, hogy ekkor is megkapja azt a figyelmet s szeretetet, ami megilleti. A csaldban rendkvl ragaszkod, kedves kutyaknt viselkedik, de ha elhanyagoljk, bizony lelemnyesen tall magnak olyan idtltst, mely hossz tvon nem lesz gazdja kedvre (pl. rendszeres szks).
A korbban vzolt okokbl gyengekez, akaratgyenge embernek semmikppen sem ajnlott a fajta, mivel ilyenkor elbb-utbb fellkerekedik nllsga, ami megnehezti a vele val egyttlst. Brmilyen aktv, lendletes mozgssal jr kutys sport (pl. agility, flyball, stb.) nagyszer elfoglaltsgot jelent szmra, de akadnak ms olyan munkakutya-feladatok is (pl. mentkutyzs), ahol j hasznt veszi kitn szimatnak, kereskszsgnek s dinamizmusnak. Ezek mellett lelkes s kitart ksr lovagls vagy kocogs alkalmval is. sszessgben a drtszr nmet vizsla nagyszer trsa a termszetet szeret, sportos letet l, hatrozott jellem embernek, akit nemcsak rabul ejt e gynyr fajta szpsge, hanem megfelel irnyba tudja terelni s kihasznlni benne rejl kpessgeket. |