kutyakvilaga2
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Fajtaismertetk!
 
Kutyajsg
 
Friss:
.2006.08.30!UJ DESIGN!Remlem mindenkinek tetszik!Holnap ugye 2006.09.01.SULI:'(.Ezt csak azrt mondom mert majd nem nagyon tok frissiteni az oldalon esetleg htvgeken vagy ks estken!Mindenkinek j tanulst kivnok!!!Puszi:Betty
 
egy kis extra--->rejtvny
 
Linkek
 
Welcome
 
Betegsg,gygyts!
 
Regizz
 
llati veccek:))
 
Egszsg
 
A kutya viselkedse
 
Szereted a kutykat?
Szereted a kutykat?
szavazz s megtudom!

Igen!!!
Nem!!!
Szeretem,meg nemis
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
A ht kutyja
 
Az llatok szemlyisge

Az llatok szemlyisge – 1. rsz

Van-e az llatoknak szemlyisgk? Vagy csak az emberi kpzeler ruhzza fel ket szemlyisgjegyekkel? Ennek tisztzsra az etolgusok az llati viselkeds megfigyelsn alapul, a termszettudomnyban elfogadott mdszerekkel trtn adatgyjtst tartjk a legfbb jrhat tnak. Cikknkben a kutyk viselkedsben fellelhet egyedi klnbsgekrl lesz sz, az ELTE Etolgia Tanszkn mkd, Csnyi Vilmos professzor ltal alaptott csoport kutatsai kapcsn.

Segtkutya (Kubinyi Enik felvtele)

Egy llatbart, akinek tbb kutyja, vagy akr tengerimalaca van, nyilvnvalan gy gondolja, hogy kedvencei "nll szemlyisgek". St, valsznleg az emberek tbbsge vlekedne gy, ha egy krdvben megkrdeznnk a vlemnyt pldul a kutyk szemlyisgnek ltezsrl. Felmerl azonban a krds, hogy az llati szemlyisg tnylegesen ltez dolog-e, vagy csak azrt gondoljuk ezt, mert mi, emberek szemlyisgekben gondolkodunk. Ennek tisztzsra az etolgusok az egyetlen jrhat tnak a viselkeds megfigyelsn alapul adatgyjtst tartjk. Amennyiben ugyanis az llatok magatartsnak vizsglata -- ami a szakmban elfogadott mdszerekkel trtnik -- is megersti a krdvek s az esetleg elfogult llatbartok vlemnyt, akkor btrabban jelenthetjk ki, hogy az llatok esetben is beszlhetnk szemlyisgrl.

Emberi szemlyisg
Az emberi szemlyisg vizsglatval, az emberi szemlyisgvonsok, ms szval szemlyisgfaktorok meghatrozsval szmos kutat foglalkozik. Az emberek esetben szemlyisg alatt az adott egyn jellemz s megklnbztethet gondolkodsi, rzelmi s viselkedsi mintzatt rtjk, amely meghatrozza az illet "stlust", krnyezethez val viszonyt. A taln legelfogadottabb nzet szerint az emberi szemlyisgnek t dimenzijt, faktort lehet elklnteni: az rzelmi stabilitst, a magabiztossgot, a nyitottsgot, az egyttmkdst s a lelkiismeretessget.
Az emberi szemlyisgvizsglat egyik elterjedt mdja a krdves felmrs. A krdvet a vizsglt szemllyel s/vagy olyan szemly(ek)kel tltetik ki, akik az alanyt jl ismerik. A vlaszadktl azt krik, hogy minden egyes krds esetben "osztlyozzk", hogy az adott kijelents (pldul "Gyakran megkstolok j, egzotikus teleket.") mennyire jellemz az illetre. A legtbb krds azonban nem kzvetlenl a szemlyisgvonsokrl gyjt informcit, hanem arra krdez r, hogyan reagl a vizsglt szemly klnbz helyzetekre. A krdv elemzsekor a klnbz vlaszokat csoportokba rendezik aszerint, hogy melyik szemlyisgjegyre vonatkozan szolgltatnak informcit (a fentebb emltett mondat pldul az alany nyitottsgrl rulkodik). Az egy-egy csoportba tartoz vlaszok egyttesen adnak kpet arrl, hogy az adott szemlyisgvons tekintetben mi jellemz a vizsglt szemlyre.

llati szemlyisg

A KEA (Kutyval az Emberrt Alaptvny) segtkutyi (Gcsi Mrta felvtele)


Br a pszicholgiban mr szmos mdszert kidolgoztak, amely a szemlyisg mrsre alkalmas lehet, ezek nagy rsze csak emberek vizsglatra alkalmas. Az llatok esetben a krdves felmrs csak korltozott mrtkben alkalmazhat, amelynek egyik f oka, hogy az gy nyert informci kzvetett, ugyanis vagy az llat gazdja, vagy egyb, az adott egyedet jl ismer szemly (pldul gondoz) vlaszol a krdsekre. Sokszor pedig fennll a veszly, hogy a felsorolt szemlyisgvonsok (pl. mvszi, hanyag, stb.) tlsgosan antropomorfak, valjban csak az emberek esetben hasznlhatak. ppen ezrt egy msik irnyvonal is kirajzoldott az llati szemlyisg kutatsban, melynek f szorgalmazi az etolgusok: a ksrletes adatgyjts. Ennek elnye, hogy az llatrl a lehet legkevesebb emberi kzremkdssel is szerezhetnk informcikat. Ezen eljrs lnyege, hogy a vizsglt llat viselkedst klnbz ksrleti szitucikban figyelik meg, melyekben szmos viselkedsi vltoz mrsre nylik lehetsg.


Genetika vagy krnyezet?

Mirt magasabb az egyik ember a msiknl, s mirt szereti valaki a klasszikus zent, ms pedig a rockzent? Ismeretes, hogy minden fenotpusos tulajdonsg kialaktsban kt f tnyez jtszik szerepet: a genetikai s a krnyezeti httr egyttesen alaktja ki a tapasztalhat jelleget, viselkedst. A biolgiai kutatsok egyik legfontosabb krdse, hogy egy vizsglt jelleg kialaktsban milyen szerepe van a genetikai httrnek, illetve a krnyezetnek. Az llatvilgban sok esetben ppen ez alapjn klnbztetik meg az egyedi jellegeket: a "temperamentum" kifejezst gyakran akkor hasznljk, ha a tapasztalhat fenotpus dnten genetikai meghatrozottsg, mg a szemlyisg szt abban az esetben alkalmazzk, ha a krnyezet is jelents szerepet jtszik az adott jelleg kialaktsban.


Fehrbarkj cerkfmajom

Hasonlan egyediek
Mr Darwin is rvilgtott A fajok eredete cm mvben, milyen nagy jelentsge van az egyedek kztti klnbsgeknek. Mint ismeretes, a termszetes szelekci elsdleges alanyai az egyedek, a kztk fellelhet klnbsgek elengedhetetlen mozgatrugi a termszetes kivlogatdsnak.
Az llati viselkeds variabilitsnak kutatsa sorn az egyik legfontosabb krds, hogy az egyes tesztekben, szitucikban mutatott magatarts alapjn meghatrozhatk-e olyan szemlyisgjegyek (faktorok), melyek segtsgvel jellemezni lehet az adott egyed viselkedsi profiljt, szemlyisgt, s ez alapjn elrejelezhet e ksbbi viselkedse. E krdsek eldntsn a vilg tbb pontjn szmos kutatcsoport dolgozik, klnbz fajokat vizsglva.
Fehrbarkj cerkfmajmok (Cercopithecus aethiops) vizsglata sorn kimutattk, hogy az egyedek idegen, betolakod emberre adott vlasza s a szocilis sttuszuk kztt sszefggs van. Megllaptottk, hogy az idegen irnyba mutatott kzeledsi/tvolodsi reakci az egyes egyedek esetben igen lland, de a klnbz rang s letkor egyedek vlaszai eltrnek egymstl. A majmok egy rsze azonnal megkzeltette az idegent, s megprblt vele fizikai kontaktusba kerlni, mg ms egyedek inkbb elkerltk, mikzben a flelem jelei mutatkoztak rajtuk. A legbtrabbaknak a fiatal, alrendelt egyedek bizonyultak, ellenttben a hat v feletti, dominns llatokkal, akik sokkal megfontoltabban, vatosabban viselkedtek az idegennel szemben. Ez a plda arra hvja fel a figyelmet, hogy nem minden, a viselkedsben fellelhet egyedi variabilits magyarzhat a szemlyisg klnbzsgvel; ebben az esetben inkbb sttuszfgg viselkedsi vlaszrl lehet sz.
A femlsk szemlyisgvizsglatt mdszertanuk alapjn kt f tpusba sorolhatjuk. Az egyik az gynevezett "viselkedsi megkzelts", amelynek lnyege, hogy az llatok specilis, jl kontrolllt helyzetekben mutatott magatartst elemzik. A msik mdszer lnyege, hogy egy olyan szemly vgez szubjektv megfigyelseket, aki jl ismeri az ltala vizsglt llatokat. Mg az els mdszerrel ltalban egyetlen szemlyisgdimenzit azonostanak, addig a msodik esetben legtbbszr tbb dimenzit hatroznak meg.


Kutyajellem

Kezddhet a jtk


Az utbbi vtizedben egyre tbb kutatcsoport foglalkozik a kutyk viselkedsnek vizsglatval is. E vizsglatok a kutyk gondolkodsi s kommunikcis kpessgeit, trsas viselkedsket, emberhez val viszonyukat s esetlegesen fellelhet szemlyisgjegyeiket kutatjk. Az elkpzelsek szerint a hossz mltra visszatekint domesztikcis folyamat sorn azokkal a kutykkal tudott az ember hatkonyan egyttmkdni, s azokat szaportotta tovbb, melyek viselkedse kellkppen illeszkedett az t befogad emberi kzssgek teremtette felttelekhez. Akrmilyen feladatra is hasznltk seink a kutyt, fontos volt, hogy minl jobban rtse az emberek kommunikcis jeleit, rdekldjn a gazdja szndkai irnt, s rzkeny legyen az emberi rzelmekre.
A kutyk szemlyisgnek vizsglata nagyon fiatal terlete az etolginak, ezrt a tanszknkn folytatott vizsglataink tervezsekor csak nhny korbbi kutats eredmnyeire tmaszkodhattunk.
Az egyik ismert, nagyszabs vizsglat sorn szzhatvanngy kutyafajta egyedeivel tzfle viselkedsi tesztet vgeztek el, amelyekben harminchrom viselkedsi vltozt mrtek. Az eredmnyek alapjn t olyan tulajdonsgot (egyedivariabilits-faktort) azonostottak, amelyek szemlyisgvonsokknt rtelmezhetk. Ezek az albbiak voltak: jtkossg, jdonsgkeress, vadszsztn, szociabilits s agresszi. A nagyszabs munka sorn Adataikat a fajtacsoportok szintjn is elemeztk, melyek alapjn arra kvetkeztettek: az ltaluk azonostott faktorok ltalnosan jellemzek a kutykra. Ezek az eredmnyek azt valsznstik, hogy a kutyk szemlyisgjegyei klnbz szitucikban s idben is stabilan megnyilvnulnak.
Az mi kutatcsoportunk egyebek kztt a kutyk idegen szemllyel, illetve kutyval szembeni viselkedsnek jellegzetessgeit, szocilis, tanulsi s kognitv kpessgeit s voklis kommunikcijt vizsglja, s egy kzel hrom ve indult kutatmunka keretben a kutyk szemlyisgt is tanulmnyozzuk. A kutatsrl rszletesen is olvashatnak cikksorozatunk msodik rszben.

 
mennyi az id?

 
A kutyrl
 
mennyen jrtatok itt?
Induls: 2006-07-25
 
A gyerek s a kutya
 
llatorvos
 
Szavazzatok!
mi a vlemnyed az oldalrl?
szavazz s megtudom!

Sztem tk j
elmegy
imdom a kutykat,ezrt j!
nekem nem jn be
nem tetszik
szerintem szntesd meg!!
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Kutyafajtk
 
Thanks
 
egrkvet
 
Tpllkozs
 
Kutyakozmetikk
 
Kutyk s gazdik
 
Felels tarts
 
Elrhetsgem:

Az oldal neve:kutyakvilaga2

email:horbett@freemail.hu

az oldal keletkezse:2006.07.25

 
Kutyafelszerels
 
Regizz!!!!
 
A kutya kivlasztsa
 
Ne lopj!!!!!
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!