Kutyk a krhzakban?
Mostanban egyre-msra ltnak napvilgot a kedvtelsbl tartott hzillatok gygyt hatsval foglalkoz jsgcikkek, amelyekben rendszerint klfldi pldkra hivatkoznak, hiszen Magyarorszgon egyelre csak magnyos harcosai vannak az ilyesfajta „gygymd” elterjesztsnek. Az NTSZ pedig – fertzsveszlyre hivatkozva – kemnyen ellenll a prblkozsoknak – olvashatni e cikkekben. Mi az igazsg? Ennek jrtunk utna a pszichiter, a gyermekgygysz s az Orszgos Tisztiforvosi Hivatal vlemnyt krve.
Prof. dr. Lipcsey Attila, a Jnos Krhz pszichitrijnak vezetje: A legmesszebbmenen egyetrtek azzal, hogy a kedvenc hzillatok – s nem csak az ebek, hanem brmilyen kedvtelsbl tartott jszg – jelenlte krnyezetnkben j hatssal van a kzrzetnkre, az rzelmi llapotunkra. St, tbb, mint terpia. Azokrl a biolgiai lnyekrl van sz, amelyek a domesztifiklds kvetkeztben az vezredek, vtizedek sorn az embereket krlvettk. Mindenkinek megvolt a maga funkcija: a sertseket a tpllkozsra domesztifikltk, a lovakat elssorban az ember munkjnak segtsre. A kutya s az ember kztt rendkvl szoros kapcsolat s egyttmkds alakult ki. A kutya az embert, az ember a kutyt rengeteg mindenben tudja tmogatni. A kutyban hihetetlenl sok szeretet van. Nekem kett van, promend mischungok, azaz statri keverkek, s pszichiterknt s kutyatulajdonosknt is azt gondolom, hogy a velk val kapcsolatnak nagyon sok pszichs vetlete van. S ez tbb is, mint terapeutikus lehetsg, tekintettel arra, hogy ember s llat e viszonyban – oda-vissza – rendszeresen pozitv hozzllst produkl. s ez mindennapi trning. A kutynak is, az embernek is. Az egyttls pozitv elemeit hozza eltrbe. Ezek a kis llnyek azt is meghlljk, ha az embernek egy-egy fesztett napon csak ngy-t perce van rjuk. Nekik ennyi is elg a nap 24 rjbl. s ez az elgedettsg a visszacsatolds kapcsn rgtn megjelenik az emberben is.
Termszetes, hogy a kzegszsggyi szolglatoknak, az NTSZ-nek vannak jogos – hangslyozom: jogos – kritikai ellenvetsei. A kutyval s egyb hzillattal a tlzott mrtk szoros kapcsolatot, a puszilgatst, az orvos termszetesen tiltja, mert egszen ms baktrium-, vrus- s egyb flrval rendelkeznek, mint az ember.
A terpis lehetsgen tlmenen azt mondhatom, hogy a kedvencek tartsnak mintegy prevencis jelentsge is van, mert j irnyba hangolja be az emberek pszichs tnust. Egyltaln nem mindegy, hogy egy embernek – egy trsadalomnak – a pszichs tnusa a bka alatt van-e, vagy a hzillatokkal val pozitv kommunikls kvetkeztben eleve sokkal jobb szintrl indul. IIyen szempontbl is rendkvli jelentsge van.
– Engedjk be ket krhzakba, gyerekekhez, regek otthonba is?
– Nos, itt kett kell vlasztani a dolgot. A krhzi terpit illeten, sarkalatos a vlemnyem: mtteknl, sebszeti, urolgiai, fl-orr-ggszeti osztlyokon minden krlmnyek kztt negatv az llspontom, ott nem ltom a terpis lehetsgt. Msrszt viszont, Magyarorszgon nem ismert fogalom a nursery home, de klfldn gyermekkzssgekben is, ids korak szocilis otthonban is tartanak hzillatokat, megfelel higins krlmnyek kztt. S ez az adott kisebb vagy nagyobb kollektva emocionlis, pszichikai, rzelmi gondolkozst mindenkppen pozitvan befolysolja. Mg az llatkertbe jrs is optimlis a gyerekeknek, s ott sem gondolunk a fertzsveszlyre, annak ellenre, hogy nem csak a zsirffal meg a vzilval tallkoznak, hanem a dgev hinval is. Az llatkert ltogatsa a vilg megismerse, a tapasztals szempontjbl is elnys.
Prof. dr. Czinner Antal, a Heim Pl Krhz tudomnyos igazgatja, a HIETE I. Gyermekgygyszati Tanszknek tanszkvezet egyetemi tanra:
Azzal n is maximlisan egyetrtek, hogy a gyerekekre rendkvl j pszichs hatssal van a krnyezetben l kutya vagy egyb hzillat. Br szomor, de elfordul, hogy egy gyerek egy adott letkorban mlyebb s jobb viszonyban van egy hzillattal, mint az emberi krnyezetvel. m a mai magyar egszsggyi viszonyok kztt semmi esetre sem helyeslem llatok bevitelt krhzakba, mert csak jabb fertzsforrst jelentennek. A nyugati krhzakban egszen ms kp fogadja az embert, mint idehaza.
A gyerekeknl lnyeges, hogy a csupa fehr helyett a krhz az otthonhoz hasonltson. Ehhez, fleg a lbadozsi peridusban hozzjrulhat a mama, a papa jelenlte s a megszokott jtkai mellett a kedvenc kutyja is. Nagyon jl el tudom kpzelni, hogy egy nem allergis gyerek a krteremben egy kutyval gygyuljon. Ez azonban a zsfolt magyar krhzakban e pillanatban illzi. Nem vits, hogy egy pszichitrin jt tesz a gyerek gygyulsnak egy llat, melytl felttlen szeretetet kap, s ez nagyon hasznos lehet a szmra.
Dr. Vass dm, az Orszgos Tisztiforvosi Hivatal Jrvnygyi Fosztlynak vezetje, maga is llatbart s egy samoyede kutya gazdja. Hatrozott vlemnye: kutya vagy egyb llat semmilyen krlmnyek kztt nem val krhzba, egszsggyi intzmnybe. A forvos idzi a „kztisztasggal s a teleplsi szilrd hulladkkal sszefgg tevkenysgrl” szl, 1/1986. (II.21.) VM-EM egyttes rendelet 13. paragrafusnak 1. bekezdst: „lelmiszer s vendglt zemekbe, zletekbe, helyisgekbe, szrakozhelyekre, jtszterekre, egszsggyi intzmnyebe, blcsdkbe, vodkba, iskolkba, strandokra ebeket – az zemeltet ltal meghatrozott felttelek mellett, a vakvezet kutya kivtelvel – mg przon sem szabad bevinni.” Fentiekbl kitnik, hogy nem az NTSZ „szigor tilalmrl”, hanem kt minisztrium egyttes rendeletrl van sz, amely szakrtk vlemnye alapjn szletett, s melynek a tisztiorvosi szolglat csak vgrehajtja.
Ha igaz az az llts, hogy Angliban beengednek kutykat krhzakban kezelt gyerekekhez – folytatja a forvos –, ezt mg akkor sem tartom veszlytelennek, ha egygyas krterembe, bakteriolgiailag levizsglt, ferttlentett kutyt visznek be, mert mg ez sem jelent biztonsgot. Ez a „mozgalom” a mai magyarorszgi krhzi helyzetben elkpzelhetetlen. s megkrdeznm: ha nem lenne egszsggyi akadlya a kutyk krhzba bevitelnek, vajon mit szlnnak a betegtrsak szlei? Hiszen a mi intzmnyeinkre nem az egygyas szobk a jellemzk. A magyarorszgi krhzhigins sznvonal „kutyk nlkl is” hagy kvnnivalkat maga utn, nem beszlve az emberek egy rsznek fegyelmezetlensgrl, akik nem egyszer akr lzasan, nthsan mennek betegltogatba. Elismerem, hogy a gyerekek szmra a hospitalizci igen nehz, de az llatok bevitelt – azt gondolom –, a szlk gyakoribb krhzi jelenlte ptolhatja. Erre most mr az j egszsggyi trvny is tbb lehetsget ad.