Segítő kutyák
A fehér hámban, vörös kereszttel az oldalán, víg farkcsóválással gazdáját vezető kutyáról mindenki meg tudja állapítani, hogy vakvezető kutya. Sokan tudják, milyen nagy segítséget nyújt gazdájának a közlekedésben, és néhányan talán azt is sejtik, milyen szoros kapcsolat alakul ki kutya és gazdája közt az együtt töltött évek során. De vajon hányan tudnának még legalább négyféle segítő kutya ágazatot felsorolni? Hazánkban még gyerek cipőben jár a segítő kutyák kiképzése és alkalmazása, de tőlünk nyugatra szinte minden fizikai és szellemi nehézségre létezik általuk segítség.
A kerekes-székkel közlekedők számára nagy nehézséget jelent a földön vagy a magasan lévő tárgyak elérése, a befelé nyíló ajtók nyitása, villanykapcsolók és egyéb gombok megnyomása, vagy vásárlás, ügyintézés olyan boltokban és hivatalokban, ahol az akadály-mentesítés hiánya miatt kerekesszékkel nem lehet bejutni. Itt a kutyusok viszik be a szájukban tartott kosárban a bevásárló listát, vagy a csekkeket és a pénzt. Ezeknek a kutyáknak nem feladatuk a kerekes széket húzni, ezért nem az a fontos, hogy nagyok és erősek legyenek, hanem inkább az, hogy okosak és segítőkészek. Persze nem árt, ha elérik a villanykapcsolót.
Hallássérültek és siketek számára is vannak olyan élethelyzetek, amit egy halló társ segítsége nélkül nem tudnának megoldani. Az őket segítő kutyák figyelmeztetik gazdáikat, ha egy látogató vagy postás áll az ajtóban és csönget vagy kopogtat, ha csörög a telefon vagy megszólal az ébresztő óra. Ezeket a kutyákat arra tanítják, hogy mancsukkal érintsék meg a gazdit és miután így felhívták magukra a figyelmet, vezessék oda a hang forrásához. Ez alól csak a tűzriadó szirénája kivétel, mert olyankor a házból kifelé és minél távolabb igyekeznek a gazdit csalogatni.
Egyes kutyák valamilyen módon - a tudósok még nem tudták pontosan megállapítani, hogy hogyan - képesek előre megérezni gazdáik epilepsziás rohamának közeledtét. Mivel ezt a képességet nem lehet tanítani, az ilyen roham-jelző kutyákat csak arra lehet kiképezni, hogy mit csináljanak, hogyan jelezzenek, és hogyan segítsenek a gazdinak. Tudják például egy bizonyos tárgy (piros cső, vagy pepita kendő) felmutatásával figyelmeztetni a gazdit arra, hogy üljön vagy feküdjön le biztonságos testhelyzetbe, illetve odaviszik a telefonkagylót, vagy a gyógyszeres ládikát.
A legújabb fajta segítő kutyákat a lelki vagy pszichiátriai betegségekben szenvedő emberek számára képezték ki. Mivel ezek a betegségek nagyon sokfélék, a kutyáknak is nagyon specializált feladatokat kell ellátniuk. Egyes memóriazavarokkal szenvedő gazdikat emlékezteti a kutya a gyógyszer bevételére, az étkezések, az orvosi vizitek, a találkozók időpontjainak betartására. Más kutyák segítenek megkülönböztetni a hallucinációkat a valódi, hús-vér emberektől, hangoktól. Megint mások pedig a puszta jelenlétükkel bátorítást nyújtanak azoknak az embereknek, akik túlságosan félnek egymagukban elhagyni a lakást vagy felszállni valamilyen járműre.
Magyarországon sok vakvezető kutyával közlekedő embert láthatunk, azonban elvétve találkozunk csak kerekes-székes kutyával. Közülük a leghíresebb Filip, akinek naplóját figyelemmel követhetitek az egyik kutyás havi lapban. Sajnos azonban egyéb fogyatékosságban segítő kutyát pedig még nem is kezdtek el képezni. Reméljük, hogy a sok újdonság mellett, amit Európából átveszünk, hamarosan ezt is eltanuljuk majd. |