Maugli megfordtva
Kipling hres trtnetnek, A dzsungel knyvnek fhse - ki ne ismern? - Maugli, az emberklyk, aki farkasok kztt nevelkedett. Szmos egyb legendrl is tudunk, amely szerint llatok vltak embergyerekek nevelszleiv. Hogy hitelt adhatunk-e az effle elbeszlseknek, az ersen ktsges, hiszen az embergyerek felnevelkedse hosszabb idt vesz ignybe, mint egy farkas egsz lete. Fordtva azonban mkdhet a dolog, s meg is trtnik nap mint nap szerte a vilgon. Hzi kutyink nem msok, mint egytl egyig „fordtott Mauglik” - llatklykk, akik emberek kztt nevelkedtek.
Vannak a vilgon olyan llatok, amelyek mr vilgra jttk pillanatban „tudnak” mindent, amit ksbbi letk folyamn tudniuk kell majd. Miutn a pnzrmnyi kis tengeri tekns kikelt a homokos parton elsott tojsbl, azonnal beveti magt a vzbe s ki sem jn onnt, amg ivarrett nem lesz. Tpllkozik, vndorol, przik s a megfelel idpontban ugyanide rkezik vissza lerakni a tojsait, anlkl hogy erre brki is tantotta volna. Ez persze nem jelenti azt, hogy valjban mindegyikk kszen ll az nll letre. A nstnynek ppen azrt kell szzval lerakniuk a tojsokat, mert utdaiknak csak elenyszen kicsiny rsze fogja megrni a felnttkort.
Az emlsknl ms a helyzet. jszlttjeik nem tojsban fejldnek ki, hanem az anyjuk mhben, ahol biztonsgban vannak, viszont a hely s a tpanyag-utnptls korltozott. Az anya itt nem hozhat vilgra egyszerre tbb szz utdot, ezrt arra a nhnyra, amelyik megszletik, igencsak vigyzni kell. Fel kell kszteni ket az letre, nehogy gy jrjanak, mint szegny kis tengeri teknsk. Az emlsk agya jval fejlettebb, mint az alacsonyabb rendszertani szinten ll llatok. letkben igen nagy szerepet jtszik a tanuls, s rkltt, sztns magatartsformik nagy rsznek helyes mkdshez is szksg van bizonyos meghatrozott krnyezeti tnyezkre.
A csoportban l llatok esetben a helyes viselkedsformk kialakulst elidz kzeg a csapat. Kivltkpp igaz ez a falkban vadsz ragadozkra, hiszen a kzs zskmnyszerzs magasfok egyttmkdsi kszsget felttelez. Ahogy az ember sem tud beszlni lete hajnaln, gy a farkasklykknek sem veleszletett kpessge az, hogy megrtessk magukat trsaikkal. A testvreikkel folytatott hancrozs s a felntt csaldtagokkal val mindennapos kzs tevkenysg sorn sajttjk el fajuk jellegzetes kzlsrendszert, udvariassgi szablyait. A jtkos, majd ksbb flig-meddig komoly birkzsok sorn megtanuljk felmrni az ellenfl erejt, s mivel ebben a korban mg nem teng tl bennk az nbizalom, mindig idejben meghtrlnak az ersebb ell ahhoz, hogy ne szenvedjenek komoly srlst.
A klykkutya nem szlei s testvrei krben n fel, hanem az emberek kztt. ltalban 6-10 hetes korban szaktjk el az anyjtl s a testvreitl. ppen hogy befejezte ilyenkor a szopst, fejlettsgt tekintve teht a msfl s hrom v kztti kisgyermekhez hasonlthat, aki mg alig kpes megrtetni magt krnyezetvel s roppant fogkony mindenre, ami krltte trtnik. Fogadott csaldjnak, s elssorban az anyt ptl gazdnak kell tvllalnia a tantst, hogy megszerezze a szksges tapasztalatokat, kialakuljanak benne a megfelel gtlsok, jl mkdjenek az sztnei. Nem felttlenl clzatos oktat tevkenysgre kell itt gondolni: az anyafarkas sincs tudatban annak, hogy melyek azok a pillanatok, amikor ppen tantja a klykeit.
Ahhoz, hogy megtanulja az emberrel s a tbbi kutyval val egyttls szablyait, mindenekeltt arra van szksge, hogy kapcsolatot teremthessen kt- s ngylbakkal egyarnt - tbbi szinte magtl jn. A vrosi kutynak, amelyet napjban legalbb hromszor stlni visznek, meg is van erre a lehetsge: megszokja a jrkelket, tudja, hogy nem bntanak s fel sem merl benne, hogy tmad magatartst tanstson irnyukban. Ha rendszeresen szabadon futkrozhat a tbbi kutya kztt, akkor a fajtrsaival szembeni kommunikciban is jrtass vlik s nem keveredik lpten-nyomon minden ok nlkl csetepatba. A stk sorn a kutya s gazdja kztt olyan egyttmkds jn ltre, amely hasonlatos a vadsz falkhoz: folyamatosan szemmel tartjk egymst s prz nlkl is „ktelkben" mozognak.
Abban a kutyban, amelyet klykkortl kezdve lncon vagy kerts mgtt tartanak - mrpedig a legtbb hzrz gy n fel -, nem megy vgbe a termszetes szocializlds folyamata, kvetkezskppen mind fajtrsaival, mind az emberrel szemben kommunikcikptelenn vlik, viselkedse torzul. Az elszigetelten, rcs mgtt nevelked kutya ellensget lt minden llnyben, aki a kerts tls oldaln van. Terletvd sztne folyamatos ingerlsnek van kitve, radsul kptelen felmrni az erviszonyokat, hiszen sohasem prblhatta ki jtkosan az erejt. Ha valamilyen vletlen folytn kiszabadul, az vek sorn felgylemlett dht kitlti az els llnyen, aki az tjba kerl. Ha az illet trtnetesen gyerek vagy ids ember, akkor a tallkozs akr vgzetes is lehet, br ilyen tragdia szerencsre ritkn trtnik.
Lthat teht, hogy a kutya egynisgnek kialakulsa mindenekeltt a gazdja kezben van. Sokszor nem is a szakrtelmen, hanem inkbb a helyes hozzllson mlik, hogy mi lesz belle: az egsz vilggal haragban ll, ketrecbe zrt vadllat vagy idegenben nevelkedett, de j krnyezetben is derekasan helytll „farkasklyk" - igazi, hamistatlan „fordtott Maugli". |