Echinococcosis
Egyéb megnevezés: Hólyagférgesség, Hydatidosis
Meghatározás: A kutyák és rókák férges betegsége, mely embert is megbetegíthet.
Epidemiológia (Járványtan): A kutya székletével ürülő peték a köztigazdákba jutnak. (Sertés, marha, juh) Az ember is lehet köztigazda.
Útvonal:
kutya,róka - ember
kutya,róka - sertés,juh,marha - kutya,róka
Mint látható az ember zsákutcának tekinthető a féreg életciklusa szempontjából, mivel az nem ürül az emberi szervezetből, ill. a fertőzött emberi szerveket nem tudják a ragadozók elfogyasztani.
Hazai előfordulás: kb. évi 10 új eset.
Etiológia: A féreg neve: Echinococcus granulosus. 3-5 mm hosszú. 3-4 ízből áll. Rendszertanilag a laposférgeken (Plathelmintes) belül a szalagférgek (Cestoidea) csoportjába tartozik. Magyarországon is előfordul.
Patogenezis (Kóreredet): Az ember belébe jutott petékből kikelő lárvák átfúrják a bélfalat és a vérárammal a szervezet bármely részére szóródhatnak, de főleg a májba (70%), tüdőbe (10-15%), agyba (1,5%), csontokba jutnak, ill. telepednek meg. Itt a lárva tömlő alakot ölt (echinococcus hydatidosus) és növekedni kezd. A tömlő belső oldalából (germinalis réteg) un. költőhólyagok fejlődnek. Ezekben alakulnak ki az új féreg fejrészei (scolex). A költőhólyagok egy része szétesik, másik része leányhólyagokká alakul, melyekben ismét új költőhólyagok keletkeznek. A hólyag folyadékrésze borostyánkősav. Ha a tömlő megreped halálos kimenetelű anaphylaxiás reakció (rendkívül gyors védekezőválasz) fejlődhet ki. Lassú szivárgás esetén nő az eosinophil sejtek száma a vérben.
Kórelőzmény: Kutyatartás az anamnézisben.
Tünetek: Tünetek általában nincsenek, kivéve az agyi cystákat, melyek az agyállomány nyomása miatt a legkülönfélébb panaszokat okozzák. Agyi térfoglaló folyamat tüneteit mutatják.
Általános vizsgálatok: képalkotó eljárások: UH, CT, MR, scintigraphia. Vérképben esetleg eosinophilia észlelhető, de nem jellemző, hacsak nem szivárog a tömlő.
Célzott vizsgálatok: serologia: immunoblot teszt, ELISA, HA. Újabban percutan aspiratiot is javasolnak (Bőrön át való leszívása a cystának.) Casoni-féle intracutan bőrpróba nem elég specifikus, ezért ma már nem ajánlják.
Differenciáldiagnózis (Elkülönítő kórisme): Cysta hepatis epithelialis. Felülfertőzött cysta esetén: bacterialis, amoebás májcysta. Neoplasma.
Kockázati tényezők: Nem lakásban tartott kutya székletével fertőzhet.
Szövődmények: A hólyag megrepedésekor anaphylaxia (Súlyos, gyors allergiás válasz.), ill. a kórokozó szóródása a szervezetben. Tüdő folyamat felülfertőződése.
Megelőzés: Kutyák féregtelenítése, személyi higiéne betartása. A ház körül tartott kutyák állatorvos utasítása szerinti féregtelenítése. A kutyákat tilos nyers hússal, konyhai hulladékkal etetni.
Gyógyszeres kezelés: albendazol, vagy mebendazol per os 3 hónapon át.
Műtéti kezelés: Részleges májresectio, pericystectomia, cystectomia. Tüdő cysta kiüríthető (Barret), pericystectomia, lobectomia. Műtét előtt 1 hónapon át, és utána 1 hónapon át albendazol kezelés ajánlott.
A kezelés komplikációi: Műtét esetén allergiás reakció. A gyógyszeres kezelés esetén kb. a betegek 50%-a gyógyul csak meg.
Kórjóslat: A kezeletlen betegek kb. 15%-a meghal. Ha jól műthető helyen van a cysta, akkor a kórjóslat jó.
Követés, gondozás: Fél évente hasi UH ellenőrzés.
Alternatív kezelés: praziquantel
Életkori sajátosság: Bármely életkorban előfordul. Legtöbb fertőzés gyermekkorban következik be, de a betegség csak felnőtt korban derül ki.
Bejelentés: Bejelentésre kötelezett betegség. Járványügyi laboratóriumi vizsgálat kötelező (serologia). A beteg nem elkülönítendő.
|