„Elveszett vad nem ltezik”
Abban a szerencss helyzetben voltam, hogy beszlgetpartnerem, Balzs Istvn nem csak tenysztssel foglalkozik, hanem vadszik s aktvan dolgozik is kutyival. Mivel nyilvnval, hogy a vizslk vadszatra val kikpzse nemhogy tbb cikk, de akr egy knyv tmja is lehetne, arra krtem Istvnt, hogy prblja meg sszefoglalni a nmet vizsla vadszatban betlttt szerept, feladatait, illetve olyan ltalnos kikpzsi alapelveket, melyekbl esetleg a „hobbivizslsok” is hasznosthatnak valamit.
- Brki, aki a vizsla vadszati kikpzsre, rgiesen „vizslaidomtsra” adja a fejt, mindenekeltt vgezzen nvizsglatot, tisztzza magban elvrsait, ptsen fel szisztematikus kikpzsi tervet, krjen segtsget szakembertl, s csak ezutn kezdjen dolgozni a kutyval. Sajnos azt kell mondjam, nagyon kevesen vannak, akik rtenek a nmet vizslhoz. Nagyon sok embernl megfordultam mr, de vgl sikerlt megismerkednem Bajusz Istvnnal, aki 30 ves kikpzi tapasztalattal, sokves vizslaversenyzi mlttal s olyan tudssal rendelkezik, mely felbecslhetetlen rtk tanulsi forrst jelent szmomra. Engem lt el szakmai segtsggel.
Mindenekeltt tudni kell, hogy a drtszr nmet vizsla hatrozott, igen ers jellem, ha sajt akaratnak rvnyestsrl van sz. Egyesek szerint makacs, de n ppen ezt a „nagy” karaktert szeretem benne, illetve az ltala kihasznlhat kpessgeket. Tapasztalataim szerint a drtszr „jobban megy” a sebzett vad nyomn, illetve kevsb zavarja a hideg idjrs. Nagyra becslm jellemzen ers sztnkszlett s rmenssgt a vadszat sorn, mert llhatatosan kitart, ezltal a legnehezebb feladatok elvgzsre is alkalmas. Szmra nem ltezik „elvesztett vad”.
De elsknt lssuk, hogy a gyakorlatban mire is val a nmet vizsla! Ezzel a fajtval elssorban aprvadra: nylra, fcnra, vadkacsra vadszunk. A vonatkoz rendelet rtelmben fcnra s nylra csak trsas vadszatokon lehet vadszni. A j kutya jelentsen megnveli az eredmnyessget, klnsen ezekben a kevesebb zskmnnyal kecsegtet idkben, ugyanakkor a trsas vadszat sokkal nagyobb fegyelmet s irnythatsgot kvetel meg a kutytl. A vadszati md, illetve az elvgzend feladatok alapjn hrom f munkaterletet klnbztetnk meg: mezei, vzi s erdei munkt. Tpusban mindhrom terlet klnbzik egymstl, ami mg tovbb tagolhat, lvs eltti s lvs utni munkra.
Mezei munka
A kutya lvs eltti feladata a vad megkeresse, s jelzse gazdja szmra. Ehhez vezetje parancsra, mintegy 20 mterrel eltte nyolcasokat r le, mindkt irnyba krlbell 50-100 mteres kilengsekkel rkeres a vadra. A gyakorlott vadsz kutyja hirtelen megvltoz mozgsbl, irnyvltsbl pontosan tudja, hogy a vizsla szagot fogott. Ha a kutya megtallja a nyl vagy fcn bvhelyt, feszlten megmerevedik, s megfelel irnyba koncentrl. Ha szksges (pl. a zskmny vatosan el akar osonni), szinte lasstott felvtelknt mozogva kveti, azaz r-, vagy utnhz, mg az egy helyben nem marad. Ekkor stabil vadmegllssal jelzi a vadsz szmra a zskmny rejtekhelyt. Ekkor a vadsz lvsre kszen megkzelti a kutya ltal jelzett helyet, s szinte sz szerint „kiugrasztja a nyulat a bokorbl”. A vadugrsra a kutya nem eredhet futsnak, st mg egy lpst sem tehet, hiszen ha elkezden ldzni a vadat, azzal akadlyozn a vadszt a lvsben, st sajt magt is veszlybe sodorn.
Lvs utn a kutynak – gazdja parancsra – meg kell keresni s elhozni a zskmnyt. Ez azrt fontos, mert mint azt az elejn is mondtam, nyl- s fcnvadszatokon akr egyszerre tbben is lhetnek, s a kutynak nyilvn csak gazdja zskmnyt szabad apportroznia.
Vzi munka
A nmet vizslk vizes feladatokban a legjobban teljest vizslk kz tartoznak. Ilyenkor lvs eltt a vizslnak a vadkacsa bvhelyl szolgl ndas szisztematikus tkutatsval, azaz kajtatssal, nllan kell megtallni a vadat, s a vadsz fel, de legalbbis nylt terletre terelni, hajtani.
A lvs utni munka megegyezik a mezeivel, br a hideg vzben val mozgs, keress s elhozs miatt jval nehezebb feladat. A kutynak adott esetben nagy tvolsg, kitart szssal kell megkeresnie a kacst, de tudnia kell kvetni a sebzett madr vzen hagyott nyomt, s lehetsg szerint megfogni a menekl zskmnyt, vagy nylt terletre zavarni, hogy a vadsz elejthesse.
Erdei munka
Az erdei munka az elzektl merben klnbz, s nem kevs nfegyelmet, irnythatsgot kvetel feladat. Erdben jellemzen nagyvadra (z, szarvas, vaddiszn) vadszik az ember. Br f profiljuk az aprvad-vadszat, a nmet vizslk ebben is nagyszeren teljestenek. Lvs eltt a leend zskmnyt kutya s gazdja egytt, a lehet legnagyobb csendben kutatja fel. Ezt nevezzk cserkelsnek. Ezalatt a kutynak nma rnyknt kell kvetnie gazdjt, s a legkisebb jelre (lehetleg kzjelre) azonnal engedelmeskednie kell. Erre azrt van szksg, hogy a gazda adott esetben hangtalanul elfektethesse, egyedl elremehessen, majd maghoz hvhassa kutyjt.
Lvs utn a vizsla feladata a sebzett vad nyomnak kvetse, a csapzs s a zskmny megkeresse. A csapzs vgezhet hossz przzal is, de az igazn profik n. „bringszlivel” vgzik az utnkeresst. Ez a segdeszkz egy kis kolonc, ami a kutya nyakrvn lg. Mikor megtallja a zskmnyt, szjba veszi a bringszlit, s visszasiet gazdjhoz. Ezzel jelzi, hogy megtallta a letertett zskmnyt. Ezutn a vadsz elrekldi a kutyt, aki az elejtett vadhoz vezeti gazdjt.
Remlem, az eddigiekbl is kiderlt, hogy milyen sokoldalak azok az elvrsok, melyeknek a j nmet vizsla meg kell, hogy feleljen. Mindekzben munkja sorn kevs, szinte minimlis segtsget vr el vezetjtl, nllan dolgozik, kpes egyedl – pusztn sztneire hallgatva – megoldani sszetettebb feladatokat. Azonban ahhoz, hogy ezt az nllskodst ne vihesse tlzsba, a nmet vizsla akaratossgra hajlamos karakterhez hatrozott, kvetkezetes, dinamikus, vezet tpus gazda val. Annak ellenre, hogy munka kzben nem ignyli a gazda irnytst, a kikpzs alatt viszont kifejezetten ers, intenzv ingerekre reagl. Ez mind a pozitv, mind a negatv megerstsre vonatkozik. Ha dicsrjk, alaposan meg kell „lapogatnunk”, ha pedig fegyelmezzk, azt hatrozottan tegyk. A nmet vizslk rendkvl stabil idegrendszerrel rendelkeznek, ezrt nem kell flni kisebb-nagyobb fok knyszer alkalmazstl sem. Erre azrt van szksg, hogy a kutynak vrv vljon bizonyos feladatok vgrehajtsa.
Ezek kzl taln az egyik legfontosabb elem a felttlen elhozs. Ahogy neve is mutatja, a felttlen elhozs lnyege, hogy ha lehetsges, a kutya minden krlmnyek kztt vaddal trjen vissza gazdjhoz. Ehhez nem elg a nmet vizsla szletetten ers zskmnyszerz sztnre alapozni, bizonyos fok knyszer alkalmazsval kell fixlni a kvnt viselkedst, ezltal 100%-ra lehet nvelni a teljestmnyt. Lehet, hogy ez tl szigoran hangzik, pedig a gyakorlatban ltalban csak rvid ideig vesszk ignybe, mivel a nmet vizsla nagyon intelligens, s gyorsan tanul, hamar megrti, mit vr el tle az ember. Hangslyozom, hogy a knyszer, „par force” alkalmazshoz csak megfelel korban, a kutya egynisghez igaztva, kell krltekintssel s szakrtelemmel, a kikpzs megadott fzisaiban szabad fordulni. n szemly szerint jobban kedvelem a passzv knyszerts eszkzeit (pl. hosszan kitartott fektets helyben maradssal). Aki a knyszert nem a szksges mrtkben s tervszeren felptett metodikval hasznlja, komoly krokat okozhat, st olyan gtlsokat pthet ki a kutyban, melyek a kikpzs s a ksbbi munka sikeressgt veszlyeztethetik.
sszessgben remlem, sikerlt rzkeltetni, hogy a vadszkutyhoz rteni kell, hiszen mg a legjobb kpessg kutya is csak akkor vlik gazdja hasznra, ha hozzrtssel s rendszeresen foglalkoznak vele. Vgl, de nem utolssorban ahhoz, hogy a nmet vizsla kihozza magbl a maximumot, legalbb ekkora figyelmet kell szentelni a kutya-gazda kapcsolat mlytsre. A kutynak reznie kell a trdst s gondoskodst, hiszen csak megfelelen kialaktott bizalmi viszony esetn vrhatunk tle kiemelked teljestmnyt. |