Mikrochipes ebek?
Nagy port kavar s a mai napig heves vitkat kivlt tma a kutyk mikrochip-es azonostsnak bevezetse. Termszetes, hogy az llatok egyrtelm azonostsa s orszgos szint nyilvntartsa elengedhetetlen a kbor egyedek szmnak cskkentse rdekben s az elektronikus azonost rendszer sokak szerint az egyetlen lehetsg. Olaszorszgban mr hossz vekkel ezeltt megkezddtt egy ilyen jelleg rendszer kiptse tbb-kevesebb sikerrel.
Az ottani tapasztalatok alapjn az Olasz llatksrlet-ellenes Szvetsg elutastja ezeket, s tiltakozst fejezi ki a "poloskk" ellen az albbiak miatt: - a jelad microchipeket laboratriumokban prbljk ki szmos ksrleti llaton, kutykon s macskkon - egy idegen testet /a jeladt/ sebszeti ton juttatnak az llat szervezetbe, ami jrhat fertzdssel, kialakulhat ciszta, st tumor is a beltets helyn - a chipet hordoz llat szmra knyelmetlensget, fjdalmat okozhat pl. egy tl szoros nyakrv - a chip elmozdulhat, megsrlhet ha pl. a kutyk sszeverekednek - tbb esetben megtrtnt, hogy az izomrostok oly mrtkben nttk be a chipet, hogy az leolvashatatlann vlt

gy nz ki a mikrochip - egy blyeg sarka mellett | - egy adott gyrtcg jeladja csak a sajt leolvasjval mkdik, a klnbz rendszerek teht csak a sajt jeladikat "ismerik fel" - id s pnzvesztesg egy tallt llatot a klnbz adatbankokba elvinni, hogy megksreljk a chip leolvasst /kln krds, hogy vajon ki llja ezeket a kltsgeket, taln az llat megtallja?/
Ezek a gondok szmos esetben jrtak azzal a kvetkezmnnyel, hogy a kutya megtallja felhagyott a gazda keressvel, s vgl az llatok menhelyeken, otthonokban ktttek ki. Mindent sszevetve a legegyszerbb s legolcsbb megolds, amit brki szvesen megtesz, hogy leolvassa az llat nyakrvn lv biltrl a tulajdonos adatait, telefonszmt. A nyakrvn lv bilta s a megfelel mdon elvgzett tetovls elegendnek bizonyulhat az llatok azonostsra.
Az elektronikus rendszerekkel kapcsolatban felmerlt egy igen jelents problma is. Semmilyen kls jel nem mutatja, hogy az llat rendelkezik-e jeladval! A sors irnijaknt nhny gyrt cg azt javasolja, hogy a kutya nyakrvre akasztott bilta /!/ illetve az llat flben tetovls /!/ jellje a chip megltt s tpust. A bilta s a tetovls, - mint rgi mdszerek - megkrdjelezik az elektronikus rendszerek ltjogosultsgt. Sajnos az sem igaz, hogy az ilyen megjells rk let s nem hamisthat. Mivel a beltets mindig egy egyezmnyes helyre trtnik, brki - akr rossz szndkkal is - hozzfrhet, megtallhatja, kiveheti. Abbl kiindulva, hogy a tetovlsokat milyen mdszerekkel hamistjk, jobb nem belegondolni, hogy mi trtnhetne a chipet visel kutykkal.
Termszetesen a potencilis vsrlk szma s a vrhat bevtel sszege arra sztnzi a gyrtkat s a beltetssel, leolvasssal, adatbankkal foglalkozkat, hogy felkeltsk az rdekldst termkeik s szolgltatsuk irnt. Az llatksrlet-ellenes Szvetsg arra a vgs dntsre jutott - a tapasztalatok alapjn, - hogy az elektronikus rendszerek alkalmazsa az llatokra nzve inkbb kros mint hasznos.
gy vlem, hogy a fenti gondok nlunk ppgy rvnyesek lennnek, megtoldva anyagi helyzetnk s llattartsi kultrnk jval alacsonyabb szintjvel. Ezzel egytt - kutyatartknt s llatvdknt - nem tartom eleve rossznak a microchipet, de azt hiszem, hogy nlunk egyenlre mg nem megvalsthat eza rendszer.
Sofi
Vlaszok a krdsekre
Mivel a fent emltett cikkel kapcsolatban tbb e-mailt is kaptunk, szeretnnk sszefoglalni rviden a mikrochipes rendszerrel kapcsolatban felmerlt krdseket s a rjuk tallt vlaszokat.
Tudomsunk szerint a magyar llatvdk tlnyom rsze jelenleg egyetrt abban, hogy a mikrochip az egyetlen, jelenleg ltez hatkony mdszer a kbor llatok azonostsra, gazdjuk s adataik nyilvntartsra. Ez a rendszer mr tbb orszgban mkdik; hzillatok, gazdasgi tenyszllatok, st, halak esetben is sikeresen alkalmaztk, alkalmazzk. "Mellkhatsai" teljesen elenyszek gyakorlati haszna mellett.
A tvhitek: - A beltets s a mikrochip nagyon drga - A chip ra, ahogy azt klfldi gyrtk honlapjain lthatjuk, kb. 13 USD, vagyis kb. 3800 forint. Beltetssel, importtal, stb. egytt valamivel tbb, viszont ez a kltsg egyszeri; ksbbi karbantartst nem ignyel, s klfldn bevett gyakorlat, hogyha ms llatorvosi kezelssel (olts, ivartalants, stb.) egytt vgeztetik el, akkor valamennyivel olcsbb is. Annl azonban mindenkppen olcsbb, mint rplapokat gyrtani s napokig, hetekig idt s pnzt nem kmlve kajtatni egy elveszett llat utn. Hogy a kzponti adatbank ltrehozsa s a hozz megfelel technikai appartus kiptse mennyibe kerl, arrl egyelre nincsenek adataink, de llami tmogatottsg esetben nem tartjuk megvalsthatatlan feladatnak a rendszer bevezetst.

Ez egy kzi leolvas-kszlk | - A beltets fjdalmas- A chip beltetse, egyszer, gyors, fjdalommentes s nem ignyel altatst. Az llat csak egy injekcit kap a "vllai" kz; a legtbb llat egyltaln meg sem rzi. - Annyi llat van; hogy kaphatna mindegyik sajt, csak r jellemz szmot? Nem fordulhat el, hogy az azonost jel kt llatnl ugyanaz lesz? - A jelenlegi technolgia lehetsgei szerint a chipek regeteg kiegszt informcit is hordoznak. Egy chip-szriban jelenleg 275 billi (!) azonost szm felhasznlsa lehetsges; ezen kvl minden chip tartalmaz mg klnbz gyri azonostsi kdokat is. Az sszes varicis lehetsget egybevetve, tbb kd ltezik, mint ahny kutya s macska van a vilgon. - A legtbb menhelyen s llatorvosi rendelben nincs mikrochipleolvas, gy nem tudjk azonostani az llatokat - Ez gy van; egyelre haznkban mg alig akad pr hely, ahol erre alkalmas berendezs lenne. pp ezrt az llatvdk szeretnk llami tmogatssal kipteni a leolvasrendszer-hlzatot. Az llatorvosi rendelkben, gyepmesteri telepeken s menhelyeken kvl akr utcai leolvaskat is el lehetne helyezni, de ez mg a jv zenje. A kpen lthat egy kis kzi leolvas; ez egy ni tskban is elfr s brki beszerezheti. - A chip kimerl, elhasznldik, s ki kell venni, ki kell cserlni- A chipben nincs elem, vagy brmilyen ramforrs. ltalban inaktv. Amikor a leolvas thalad fltte, elg energit juttat bel, hogy az azonost szm leolvashat legyen. Mivel nincs benne elem, sem kivehet, elmozdthat rszek, ezrt nincs, ami kimerljn, vagy tnkremenjen. A chip egy letre szl. - Az n kutym/cicm sosem megy ki a laksbl. Nincs szksge mikrochipre. - Gondoljunk csak bele, hnyszor nem csukdik be a belktt ajt, hnyszor hagyhatja vletlenl nyitva valaki. Nem ritka, hogy az llat, ahol erre lehetsg van, kiesik az erklyrl, ellopjk, vagy akrmilyen katasztrfa esetn kimenekl a romba dlt, g, stb. hzbl. A chip mindenkppen jl jhet. - Az idegen trgy behelyezse rthat az llat egszsgnek - llatorvosok hossz vek ta hasznljk ezt a rendszert. Kihal llatfajtkba is ilyet ltetnek, hogy az utols egyedeket nyomon tudjk kvetni. A chip a mai ismeretek szerint a lehet legbiztonsgosabb. Bevonata olyan anyagbl kszl, ami a szervezetet nem irritlja, biolgiailag nem bomlik le, nem deformldik (verekedskor sem) s nem mozdul el. Az els mikrochipeknl mg fennllt az elmozduls veszlye, de ezt mra mr teljesen kikszbltk. Ha megfelelen trtnt a behelyezs, szinte kizrt, hogy a chip elmozduljon. Clszer az llatokat a beltets utn 24 rig nyugalomban tartani. Mivel a chip nem kerl be tnylegesen az llat szervezetbe, ezrt nem is tud kilkdni, vagy ms reakcit kivltani. Kicsit morbid pldval, gy kpzeljk el, mint egy csirkecombot - a br al be tudunk nylni anlkl, hogy a hsba vgnnk; ezt minden hziasszony tudja. Ide helyezik a chipet; az llat nem is rzi, hogy ott van. Az olaszorszgi esetek, az izom ltali krbenvs csak egy nem megfelel behelyezs kvetkezmnye lehetett; remljk, hogy tanulnak majd belle a magyar szakemberek.

A behelyezs lltlag nem fjdalmasabb, mint egy olts | - A jelad mikrochipeket laboratriumokban prbljk ki szmos ksrleti llaton- Ez gy van, ahogy azt a fotn is lthatjuk. Az operci azonban nem fjdalmas, nem okoz az llatnak szenvedst, s semmilyen kros mellkhatsa nincsen. Ha ms terleteken nem is, az llatgygyszat ilyen eseteiben elkerlhetetlen, hogy llatokon prbljk ki az rdekkben kifejlesztett eljrsokat. - Mirt jobb a chip, mint a nyakrv, a bilta, a tetovls?- A tetovls lekopik, a bilta s a nyakrv pedig az els, ami a kbor llatok elvesztenek az els verekeds alkalmval, vagy a rossz szndk emberek egyszeren levesznek rluk. A chip bevezetsnek kezdeti peridusban clszer pl. egy tetovlt M betvel jelezni a kutyusokon, hogy chippel rendelkeznek. gy megkmlnk ket a flsleges, leolvaskhoz val hurcolszstl. Remnyeink szerint, mire az M lekopik, addigra mr az lesz az ltalnos, hogy a kutykban, cickban chip van. Az, hogy Olaszorszgban nem vlt be a chiprendszer, az feltehetleg annak a jele, hogy a rendszer nem volt elgg elksztve, a beltetsek kztt tbb, nem megfelelen vgzett chip-behelyezs volt, s az adatbank s leolvasrendszer sem volt megfelelen kiptve. Remljk, hogy mi nem esnk hasonl hibkba, s a program megfelel tmogatst s nyilvnossgot kap arra, hogy mindannyiunk rdekben egy jl szervezett, sszehangolt, tgondolt, llataink rdekeit szolgl rendszert tudjunk kipteni.
Megkrdeztk...
Mivel elz cikknk az llatok mikrochipes megjellsrl nagy port kavart, s tbb e-mail rkezett a tmban, gy dntttnk, hogy megkrdeznk egy szakrtt, vajon mi a vlemnye az j, remnyeink szerint hamarosan bevezetsre kerl rendszerrl. Krdseinkre Dr. Holdas Sndor llatorvos vlaszolt.
Rviden sszefoglalva a kvetkezket sikerlt megtudnunk: A chip semmilyen formban nem kros az llatokra. Valahol a nyak kzelben helyezik a br al egy erre kifejlesztett, specilis eszkzzel. Azrt pont ide, mert a br itt elg laza ahhoz, hogy a legknnyebben bejuttathassuk al a chipet. Ezt aztn a ktszvet krbenvi, gy kellen begyazdik ahhoz, hogy ne mozdulhasson el, azonban sosem lesz a krltte lv szvet olyan vastag, hogy az a leolvasst meggtolja.
Az olaszorszgi esetrl a doktor r is hallott mr, (amikor a chip elmozdult a helyrl), de ez mg az egyel rgebbi szria volt, s feltehetleg nem megfelelen lett behelyezve. Megfelelen tiszta krlmnyek kztt val behelyezsnl ciszta, tumor, fertzds, s brmilyen mellkhats fellpse gyakorlatilag kizrhat; az llatot a chip semmilyen mrtkben nem zavarja, egszsgt nem veszlyezteti. (Azt hiszem, ezt szerettk volna a legjobban hallani mindannyian egy llatorvos szjbl.)
Amivel kapcsolatban a doktor rnak fenttartsai vannak, az elssorban kt dolog: a rendszer hirtelen, egyik naprl a msikra val bevezetse s ennek finanszrozsa, valamint a mikrochipes megjells tulajdonkppeni clja. Elszr azt kell megtudnunk, milyen cllal akarjk bevezetni a rendszert; mi a tulajdonkppeni clja annak, hogy a kutykat ilyen mdon jellik meg. Pldul, ha valaki kbor kutyt tall, azt el is viszi egy leolvas llomsig, megtudja az adatbankbl, hogy ki az llat; mi fog trtnni? Felelssgre vonjk vagy megbrsgoljk a kutya gazdjt, mert llata elkborolt? Ha az llat gazdja esetleg "nem tart ignyt" a kutyra, mi trtnik? Hova kerl a kutya? Ha ugyangy llatmenhelyre, sintrtelepre, mint jelenleg brmelyik gazdtlan eb - akkor a chipnek nem sok haszna van. (rdemes tgondolni, hogyha "ktelezni" akarnnk a gazdit, hogy "vegye vissza" megunt llatt, lehet, hogy tbbet rtunk vele, mint hasznlunk. Elkpzelhet, hogy az llat jra az utcn vgzi vagy mg rosszabb sorsra jut, ha az ex-gazdi nem akar tbb zaklatst miatta.)
A msik gond maga a rendszer. Egyelre tbbfajta chip s leolvas ltezik, s a klnbz gyrtk termkei nem kompatibilisek egymssal. El kell dnteni, melyik rendszert vlasztjuk s azt kell egysgesen bevezetni. Holdas doktor s legtbb kollgja pont azrt nem szerzett mg be chipeket s leolvast, mert amg nem dntttk el kzpontilag, melyik gyrtmny kerl bevezetsre, flsleges lenne megvenni klnbz termkeket, hogy aztn esetleg ksbb hasznlhatatlanok legyenek s a beruhzs elvesszen. Maga a tetovls rendszer is jl mkdtt volna, ha megfelelen kiptik; a baj csak az volt, hogy hiba tudta a megtall leolvasni a tetovlsi szmot, nem tudott hol utnanzni az llat gazdjnak. Nem lenne j, ha ugyanez trtnne a chip esetben is.
Nagy gond az egysges nyilvntartsi rendszer is. Jelenleg az llatok nyilvntartsba vtele gy trtnik, hogy az llatorvos havonta leadja a felvett kutyk, macskk adatait s azokat kzpontilag iktatjk. A rendszer teht lass. A chiprendszer is csak ugyanilyen lassan tudna mkdni; ha egy esetleg 3 hete nyilvntartsba vett llatot tallnak, nem biztos, hogy az benne lesz a kzponti adatbankban. Ez visszafel is gy mkdik; az llatorvosi rendelben leolvasott chip adatai lehet, hogy a kzponti nyilvntartban benne vannak, de az llatorvoshoz mg nem jutottak el, gy az nem tudja megmondani az llat adatait, gazdja cmt, stb.
A legnagyobb problma pedig maga a rendszer finanszrozsa. Elszr is, ha hirtelen arra kteleznk embereket, hogy tbbezer forintos "beruhzst" finanszrozzanak egyik naprla msikra, az sohasem vezet jra. (J plda erre az ebad.) Ha hirtelen arra ktelezzk a gazdkat, hogy llataikba chipet rakassanak, rengetegen lesznek, akik ezt a kltsget mr nem tudjk majd vllalni. Hihetetlenl meg fog nni a kbor, kirakott llatok szma. Ezeknek az elltst, "chipestst" vajon ki fogja finanszrozni? Aki amgy is rendesen elltja a kutyjt, odafigyel r, rendszeresen kifizeti a kezelst, az lesz majd az a szemly, aki a chipre is rsznja a prezer forintot. A kevsb pnzes, vagy hanyagabb gazdk pedig gysem tudjk/akarjk kifizetni a chipet, gy megint csak ott nem kapnak azonost jelet az llatok, ahol nagyobb az elkborls veszlye. Aki jszndkbl befogadja a kbor ebeket, de nem lesz pnze mg arra is, hogy esetleg 5-6 kutya utn kifizesse a beltetst, azzal mi lesz? Megbntetik?
Mi lesz a menhelyekkel, ahol tbbszz kutya l gyakran nem tl j krlmnyek kztt? Hogyan ktelezhetnk a vezetket, hogy ennyi ebbe chipet rakassanak? Ki llja a kltsgeket? Ha egy kbor llatot jszndk ember tall meg, elviszi a legkzelebbi leolvasig, ki fizeti a kltsgeket? A gazda, akinek llata elkborolt? Vagy a becsletes megtall, akit ha fizetsre is knyszertnk, taln nem is prblja majd gondjaiba venni a kutyust? s itt van a msik oldal. Kinek lesz leolvas s beltet felszerelse? Kinek ad az llam erre jogot? Kinek ad r tmogatst? Nyilvnval, hogy minden llatorvos rdeke az lesz, hogy beszerezze ezeket a felszerelseket, de az ilyen beruhzsoknak nyilvn meg kell trlnie valahol - ezt a gazdk lljk? Esetleg az llam? Ha adnak tmogatst, hogy dntik el, kinek adnak, kinek nem? Ez jabb ellenttekre adhat majd okot.
A mikrochipekkel teht nincsen baj, semmikppen nem rt az llatoknak, a rendszer is j s mkdkpes, de csak abban az esetben, ha azt sikerl rendesen, krltekinten, rendszerezetten bevezetni. Alternatv megoldsknt a gazdkra rtt terhek knnytsre Holdas doktor azt javasoln, hogy ne egyszerre tegyk ktelezv az sszes llat "chipestst", amire sem anyagi keret, sem mkdkpes, jl kiplt rendszer nincs, hanem prbljk meg azt fokozatosan, aprnknt bevezetni. Legyen pldul ktelez a 2001-ben, vagy azutn szlet llatok esetben; gy kb. 10-15 v alatt egy teljesen nyomon kvethet, regisztrlhat populcival szmolhatunk. Ez esetben nem is kne megjellni kln a chippel rendelkez llatokat, mert elg lenne megbecslni azok kort; eleinte a fiatal ebeken keresnnk csak a chipet, s mire a rendszer kipl, addigra mr minden kutya, esetleg macska regisztrlva lenne. A rendszer mindenkppen hasznos, s hasznlhat, amennyiben cljait pontosan meghatrozzuk, s az anyagi fedezet biztostva van hozz, olyan mrtkben, hogy ne egyszerre, csapsknt sjtson le az llatbart gazdikra.
|