KOPASZ KUTYK
A hziastott kutya taln legbizarrabb megjelensi formjt a szrtelen fajtk testestik meg. Eredetkrl szmos, olykor igen mersz elmlet szletett. Mai ismereteink szerint fel kell ttelezzk, hogy a hrom kontinensre utal szrmazs, teht a tbb kzpontban ltrejtt kialakuls a leginkbb valsznsthet. Az olyan elmleteket, melyek kozmikus katasztrfbl, st fldn kvli lnyekkel val kapcsolatbl vezetik le szletsket nyilvnvalan a fantazmagrik kz sorolhatjuk. Ugyancsak kptelensg az az llts is, mely mr a neoltikumban felttelezi ltket, s az amerikai kontinenst ekkor benpest skori vadszoknak tulajdontja az zsibl eredeztetett „fajta” jvilgi elterjedst.
A kutya (s ms hzillatok) szrtelensge a szrzet, s vele sszefggsben, mint ltni fogjuk a fogazat kialakulsban kzremkd gnek meghibsodsa rvn kialakul mutci eredmnye. Az ember e fajtk kitenysztse sorn nem tett egyebet, mint mr oly sokszor a klnfle llnyek hziastsakor: kihasznlta a megszletett mutcikban rejl lehetsget. Tette ezt Afrikban, zsiban s az jvilgban. Az igazsg az, hogy a csupasz kutyk, melyeknek S. G. Gorwill a The Hairless Dogs of the World (A vilg szrtelen kutyi) cm mvben 14 fajtjt sorolja fel, s melyek kzl – 1995. vi adat szerint – az FCI hrmat ismer el, sohasem teljesen szrtelenek. Leggyakrabban a fejen, koponyatetn, lbakon s a farokvgen fordul el nmi, az adott fajtra jellemz szrzet. Vagyis a szrkpzs recesszv gnje gtolja a csupaszsgrt felels dominns gn tt rvnyeslst, s jra meg jra ltrehozza a jelzett szrzetet. E kutyk gyakorlatilag mindig heterozigtk, azaz a szrtelensgi gn mellett mindig akad olyan gn is, mely teljes prm kialaktsra kpes. Ezrt fordul el, hogy az utdok kztt idrl idre felbukkannak teljes szrben lv egyedek is. Ezeket nevezzk powder puffnak. A fajtajellegre is tekintettel az FCI csak a knai kopasz kutya utdok kztt elfordul „puderpamacsokat” ismeri el.
Tenysztsk nehzsge elssorban abban rejlik, hogy kt csupasz kutya prostsa esetn 25 %-ban olyan utd szletik, mely ktszeresen dominns jelleg a szrtelensg vonatkozsban, teht e tekintetben homozigta. E pldnyok letkptelenek, s vagy halva szletnek, vagy kzvetlenl az ells utn elpusztulnak. Tekintetbe vve az amgy sem magas vrhat alomszmot, ez jelents vesztesg a tenysztnek, s rthetv teszi meglehets ritkasgukat is. Az alom tovbbi 25 %-ban poweder puff ebekre szmthatunk. Ezek ktszeresen hordozzk a szrsdsrt felels recesszv gnt, gy prostsukbl szrtelen utdokra nem szmthatunk. A maradk 50 % az a heterozigta utd, mely letkpes, s mely a tenyszts tovbbi alapanyaga lehet.
Hogy a szrtelensg s a fogazat alakulsrt felels gn kztt kapcsolat van egyrtelmen bizonythat. Csupasz kutyk foghjassgra jellemz a premolrisok (elzpfogak) teljes, vagy csaknem teljes hinya, tbb metszfog, olykor a szemfog hinya is. rdekes, hogy a tejfogaknl mg meglv elzpfogak s szemfogak egy rsze a fogvlts utn mr nem n ki. A powder puff egyedek ugyanakkor rendszerint teljes fogazatak.
Sajtos adottsga mg a szrtelen ebeknek, br erre csak az jvilgi fajtkra vonatkozan rendelkeznk adattal, hogy brk, ellenttben a tbbi kutyafajtval, teljes testfelletkn tartalmaz verejtkmirigyeket. tlagos 40 C-os testhjk szablyozsban teht a verejtkezs is szerepet jtszik. Megoszlanak a vlemnyek e kutyk fzkonysgt illeten. Aligha ktsges, hogy e fajtk kialakulsa a szubtrpusi, trpusi vezetben valsznsthet, m si eredetk ta alkalmuk volt a szlssges idjrsi viszonyok elviselshez hozzszokni (pld.: Andok klma viszonyai). Tlznak ltszik teht egyes szerzk e tren megnyilvnul intse, mely 21 C-os helysgben val tartsukat tartja indokoltnak. Gibisch s Bungartz szerint megfelel szoktats s takarmnyozs esetn ugyanolyan jl alkalmazkodnak a szlssges idjrsi viszonyokhoz, mint „felltztt” fajtrsaik.
Az afrikai csupasz kutya, msknt afrikai- vagy abesszniai homoki terrier meglehets hasonlsgot mutat a knai rokonnal. F eltrs a kt fajta kztt, hogy az afrikai lbrl hinyzik a „zokni”, farka vgrl pedig a „bojt”. A knai kopasz kutya (chinese crested dog) kt vltozatban fordul el: a finom csontozat, knnyebb „ztpus” s a zmkebb, nehezebb csontozat vltozat. Az 5,5 kg-os slyhatrt azonban a legnehezebb egyedek sem lphetik t. A fajta lnyegre a nmet nv mutat r a legjobban: „Chinesischer Schopfhund”. A jl fejlett „harisnyn” s a jelents farokzszln tl ugyanis tekintlyes „frizurval”, stkkel rendelkezik. A flbojtok megengedettek, de nem kvnatosak. A fajta a kommunista jelsznak ksznheten – „A kutyk a levesesfazkba valk!” – hazjban kiveszett. Pedig sidk ta tenysztettk kt vltozatban is. A „templomi kutya” kb. 7 kg sly lehetett, koponyjt szrbbita, farkt bojt dsztette, lba majomlbszer volt. A buddhista szerzetesek tenysztettk, vtk. Magatartsukbl jserej vlaszokat kvetkeztettek ki, s reumatikus eredet betegsgek gygytsban is hasznltk ket. A legrgebbi lersok az 1200-as vekbl maradtak rnk. Ezek szerint a frangak krben „kicsiny lovaknak” is nevezett jszgok igen megbecslt, rtkes lnyek voltak, s maguk is frang letet ltek.
A csald legismertebb tagja az ugyancsak si eredettel bszklked mexiki xoloitzcuintle. Jellemzje az ersen pigmentlt br, a koponyatetn vgighzd srteszer tarj. Marmagassga 35–57 cm kztt lehet. Rgebben hrom tpust klnbztettek meg: a pincherszer verarrust, a schnauzerszer guerrerot s az alacsony tacskszert. A precolumbin kzp-amerikai kultrkban mitolgikus szerepet tlt be. ldozatok trgya, halottksr. Az tkezsi clra tenysztett, gynevezett dinnyekutya a tacskszer vltozattal mutat rokonsgot a fennmaradt srmellkletek, terrakotta szobrocskk tansga szerint. Az l fttestknt s nyencfalatknt is kedvelt fajta a spanyol hdts utn jelentsen megritkult, m sohasem tnt el teljesen.
A precolumbin dl, az inkk kedvelt kutyja a perui kopasz kutya (inca orchid moonflower dog = inka orchidea holdvirgkutya), az indik nyelvn: „caa allego” = „ruhtlan kutya”.
Nevt az inka orchideahzak rzsben betlttt szerepnek, s annak ksznheti, hogy az elnyben rszestett vilgos brszne miatt a nap tz fnyben knnyen leghetett, gy a holdfnyes este volt az a napszak amikor szabadon futkrozhatott. Ennek persze nem kvnt kvetkezmnyei is voltak. A kznp kevsb elkel ebeivel val kevereds vezetett a stt szn ebek kialakulshoz. Tschudi lersa szerint kizrlag a partvidken l, mivel a bels vidkek hideg ghajlatt nem viseli el. Ennek ellentmond a fentebb lert szerzk tapasztalata, valamint az a korunkbl szrmaz informci, mely az tkezsi clra tartott csupasz ebek hegyvidki lappang populcijrl szl. A fajta lehet egyszn vagy foltos, a fejtetn bbitval, a lbakon a csnkok alatt nmileg szrztt, a farokvgen bojttal, esetleg anlkl. Nagy-, kzepes- s kis termet vltozatban tenysztik.
Marmagassga ennek megfelelen
25–60 cm kztt van. Gorwill emlt egy ltala „peruvian hairless dog”-nak nevezett ebet, mely nagyobb, mint a „moonflower dog” s teljesen stt szn.
A lert jvilgi fajtk egyes szerzk szerint a nma s pre „canis caribicus”-tl szrmaznak. Erre nzve azonban semmifle bizonytk nem ll rendelkezsre.
Az amerikai meztelen terrier mr korunk tenyszti munkjnak eredmnye. Kialaktsban a moonflower dog felteheten szerepet jtszott. A kutyavilg e klnleges csoportja mg az urbnus ember felfedezsre vr. Nla sem feledhetjk ugyanakkor, hogy a bizarr kls igazi kutyaszvet takar. |