gretnkhz hven elkezdjk a barangolst a kutyk birodalmban. Ahhoz azonban, hogy sz essen rluk, vissza kell utaznunk legalbb negyvenmilli vet az idben, s meg kell vizsglnunk akkori seit. Kvessk figyelemmel, hogyan lett a kutykhoz mg csak nem is hasonlt skbl a mai, kedves s bjos ngylb.
 |
myacis | Az nyilvnval, hogy hossz vszzadoknak, vezredeknek, de inkbb vmilliknak kellett eltelni mig, mert a kutya sem volt mindig olyan, mint manapsg. Sem klsejt, sem az emberhez val ragaszkodst illeten. Sokig nem volt tisztzott, hogy a farkastl vagy a sakltl, esetleg valami ms llattl szrmazik-e! Legkzelebbinek ezek kzl mgis a farkast gondoltk, hiszen a legtbb kzs tulajdonsgot ezekben az llatokban fedeztk fel. A kutykra jellemz majd 90 tulajdonsg kzl 70 megtallhat a farkasoknl is. Egy hres paleontolgus a kutyaflk csaldjnak kialakulst valahol az eocn s a miocn kor tmeneti korszakra teszi. Ez alapjn az els se a kutynak a Fldn krlbell negyven milli vvel ezeltt jelent meg.
 |
cynodictus | Nzzk meg, hogyan nzett ki akkor, s hogyan vltozott a klseje az idk folyamn! Szerepel majd nhny idegen nv is kztk, ami nem sokat mond majd, de a lnyeg a formai vltozsban lesz, amit mindannyian rteni fogtok. Szval, visszautazva negyven milli vet, akkoriban kialakult egy kis termet, hsev ragadoz, hegyes orral, foltos bundval, hosszks testtel s hossz farokkal. lete nagy rszt fkon tlttte, ezrt hossz karmokra volt szksge, amit vissza is tudott hzni. Ez az llat a Myacis nevet kapta, s inkbb a macskk snek tekinthetnnk.
 |
cynodesmus | Aztn az oligocn korban kettvlt a Myacis, s kialakult belle a Dapheus s a Cynodictus. Az elbbi kis mret, hossz fark llat, belle alakulnak majd ki 10 milli v alatt a medvk sei. Az utbbi, a Cynodictus viszi tovbb a kutyk kialakulst. Farka mr rvidebb, durvbb a szrzete. s ahogy telik az id, termszetesen is tovbb fejldik, s jabb kt gra lesz bonthat. Az Atemnocyonra s a Cynodesmusra. Az Atemnocyon ugyanis az afrikai s az indiai vadkutyk se, az utbbi pedig a mai rkk s farkasok. gy mr egyre kzelebb vagyunk a clhoz! Minket inkbb a rka s a farkas rdekel, gy ha mg egy kzbees formt megemltnk, ami a Tamactus nevet kapta, mr el is jutunk a kutyk, rkk s farkasok kzvetlen eldjhez. Viszonylag kicsi testt durva szr bortotta, hajlkony test, kicsi farok s felll fl jellemezte.
 |
szrke farkas | Eddig rendben is volnnk, eljutottunk a farkasokig, rkkig, de mg tovbbra is krds, hogy hogyan szeldtettk magunkhoz az akkor mg vad llatokat!
A sok vszzados egyttls meghozta gymlcst. Ahogy fejldtt az emberisg, gy kerlt egyre kzelebb hozznk a farkas. Az akkor mg vadsz letmdot folytat ember rjtt, hogy a farkas kitn szaglsa s remek hallsa elnys lehet szmra a vad felkutatsban. Teht cljv vlt, hogy a farkas a kzelbe kerljn. A farkas pedig rjtt, hogy az ember kzelben lelemhez juthat. Teht klcsns rdekekrl volt sz. A btrabb szukk mr az ember kzelben ksztettk vackukat, ahov fialhattak. A kicsi farkasklykket szletsktl pedig sokkal knnyebb volt az embernek maghoz szeldteni. Aztn mr nem maradt ms htra, mint a klnbz fajtk kitenysztse, kialaktsa. Egyszval a farkas az ember mell szegdtt, s gy fejldtt vele egytt, hogy minl jobban megrtse t. S arra, hogy mindez mennyire sikeresen vgzdtt, mi lenne nagyobb bizonytk annl, hogy ma mr tbb szz eltr kutyafajta kzl vlogathatunk. A kzs rdekek pedig talakultak mind az emberben, mind a kutyban igazi ragaszkodss!
|